Президентът на Аржентина Хавиер Милей продължава по пътя към успеха въпреки криптовалутен скандал. С положителни икономически данни и преговори с МВФ той цели дългосрочна стабилизация на страната. Драстичните му мерки за икономии и икономическите политики вече дават първи резултати – но междинните избори наближават.
Президентът на Аржентина Хавиер Милей откри законодателната година с реч, в която обеща да продължи да работи с моторна резачка и да постигне споразумение с МВФ. Криптоскандала „Либрагейт“, обаче, изобщо не спомена.
„Либрагейт“: възможен импийчмънт
В телевизионни интервюта Милей определи криптоскандала като „проблем на трети лица“ и отхвърли всякаква отговорност за случилото се.
В средата на февруари силно спекулативната мемкойн „$LIBRA“ преживя краткотрайно покачване до общата си стойност до над четири милиарда щатски долара. Малко по-късно тази криптовалута, която функционира по принципа „помпай и изхвърли“, се срина драматично. В момента тя е достигнала нивото на дребните акции.
Милей беше критикуван в контекста на измамата, че в профила си в X е споделил връзка към уебсайта на „Viva La Libertad Projects“. Според него той направил това, защото одобрявал заявената цел да се подкрепят стартиращи предприятия и малки бизнеси. Тази връзка дала на монетата още един силен тласък, преди да преживее масивен срив.
Други съмнителни участници също използвали името на Милей и политическия му проект за собствени цели. Според съобщения в медиите от „Buenos Aires Times“ главен участник в $LIBRA продавал „достъп до президента“ срещу пари на конференция миналата година.
Милей отрече всякаква връзка с това лице. Сега обаче прокуратурата го разследва по подозрение в превишаване на правомощията. Чуват се и призиви за отстраняването му от длъжност.
Междинни избори през октомври
По време на речта на Милей половината от парламентарната зала остана празна. Членовете на лявата перонистка опозиционна партия бойкотираха речта на президента. Перонисткият блок контролира 46% от местата в Сената и 39% в Камарата на депутатите. Партията на Милей „Ла Либертад Аванса“ има само 10% в Сената и 15% в Долната камара. Досега неговата политика се основаваше главно на декрети и други изпълнителни правомощия, за които не му е необходимо мнозинство в Конгреса.
Според настоящите социологически проучвания Милей може да очаква партията му „Ла Либертад Аванса“ да нарасне до 36% в новия конгрес, съобщава кореспондентът на „Велт“ за Латинска Америка Тобиас Кяуфер. Перонистката опозиция би получила само 23 процента. Милей ще продължи да разчита на коалиционни партньори от центъра.
Конгресът трябва да реши за нов заем от МВФ
Един от основните козове, които президентът все още има в ръкава си, е икономическото развитие на Аржентина. В събота, 1 март, Милей сигнализира пред Конгреса, че Международният валутен фонд (МВФ) преговаря с неговия кабинет за нов заем. Той трябва да замени съществуващото споразумение за 44 млрд. щатски долара и да предложи по-благоприятни условия.
Това би било огромен вот на доверие за силно разклатената досега аржентинска икономика – и потенциално решаващ изборен успех за реформаторския курс на Милей. Той се нуждае от мнозинство в Конгреса, за да одобри споразумението, след като то бъде финализирано. В речта си пред депутатите той направи положителна оценка на първата си година на поста, заявявайки:
„Преминахме от говорене за хиперинфлация към говорене за дългосрочна стабилност. Бяхме посмешището на света – а сега сме неочакван главен герой.“
Милей продължава масовите съкращения в държавния апарат
Всъщност цифрите говорят сами за себе си. През януари инфлацията вече се върна под 100 процента, след като през 2024 г. временно достигна до 300 процента. Тя вече не е непоносимо бреме за гражданите, тъй като индексът на заплатите се повиши със 159,1 процента. Доходите нараснаха значително, особено в най-бедните квартали.
Според Социалната обсерватория на Католическия университет равнището на бедност през първите месеци от радикалния реформаторски курс на Милей нарасна над 55%. Според прогноза на университета Торкуато ди Тела то ще спадне до 35,8 процента. Това ще бъде най-ниският показател от средата на 2022 г.
Милей прилага масивна програма за икономии, особено в държавния апарат. Общо правителството съкрати 41 309 работни места в министерства и техни поделения, както и в държавни компании. Освен това масово се съкрати финансирането на неправителствените организации. Те бяха гръбнакът на перонисткия период на управление – затова Милей не се страхува, че ще отчужди собствените си избиратели по този начин. Понастоящем още 50 правителствени служби се проучват за потенциални икономии. За първи път от 2010 г. насам Аржентина генерира и бюджетен излишък – наскоро той възлезе на 1,6 млрд. евро.
Хората в Аржентина са по-доволни от икономиката си, отколкото в Германия
Като цяло, според последното проучване на Ipsos, 63% от аржентинците смятат, че страната като цяло е на прав път. В Германия този процент е едва 17 на сто. Особено при оценката на икономическото положение на страната делът на тези, които го определят като „добро“, нарасна с 28 пункта до 34% през 2024 г.
В Бразилия от друга страна само 29% оценяват икономическото положение на страната като добро, което съответства на спад от 14 процентни пункта. В Германия само 25 на сто определят икономическата ситуация в страната като добра. Аржентина успя да се превърне и в износител на енергия. Търговският й излишък през 2024 г. възлиза на около 5,668 млрд. щатски долара. МВФ прогнозира растеж от пет процента за Аржентина през 2025 г.