• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 18 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Свят Европа

На какво се дължи недостигът на лекарства и как ще реагира ЕК

отЕкип на The Epoch Times
9 февруари , 2023
На какво се дължи недостигът на лекарства и как ще реагира ЕК

В България е докладван недостиг на 7 медикамента (Ryan Remiorz/The Canadian Press)

След отмяната на пандемичните ограничения и с увеличаване на респираторните инфекции много страни съобщават за недостиг на антибиотици. В България също се съобщава за липса на седем важни медикамента.

Много европейски производители на лекарства заявяват, че не са склонни да разширят капацитета си в момента, тъй като войната в Украйна повишава цената на всичко – от електроенергията за производство до картон за опаковки и алуминий за капачки на бутилки. Всичко това може да доведе до още по-голям недостиг. Много европейски производители, шест индустриални асоциации и търговски групи за производство на генерични лекарства са съобщили пред Ройтерс, че много производители на лекарства в момента се борят за оцеляване.

„Не можем да поддържаме това фиксирано ценообразуване, когато всички наши разходи за производство, логистика и спазване на нормативните изисквания се увеличават с двуцифрени или по-високи стойности“ – заявява пред Ройтерс Адриан ван ден Ховен, генерален директор на лобистката група „Лекарства за Европа“, която представлява производителите на генерични лекарства в региона.

Как се определя цената

Преди да обявят търгове, много европейски правителства сравняват цената на генеричното лекарство с други пазари в региона или с подобни лекарства в страната, за да определят референтна стойност, която след това служи като база за сравнение при преговорите с доставчиците.

Обикновено те сключват договори с производителите, предложили най-ниската цена, което води до допълнителен натиск за намаляване на цените при следващите търгове, казват производителите на лекарства.

Европейските производители на генерични лекарства твърдят, че тръжната система и регулираните цени са подхранили надпреварата към дъното, а европейските фирми са подбивани от доставчици от Азия.

През последното десетилетие това е принудило някои европейски компании да намалят производството или да преместят производството на генерични лекарства и активни фармацевтични съставки (API), необходими за производството им, в Индия и Китай, където разходите са много по-ниски.

Ръководителите на промишлеността сега твърдят, че ревизия на механизмите за ценообразуване е единственият начин да се съживи производството в Европа, както за да се избегне недостигът в бъдеще, така и за да се предотврати още по-голямата зависимост на континента от Азия по отношение на основните лекарства.

„Може да се наложи да плащаме повече, за да гарантираме, че доставките ни на лекарства са осигурени и не зависят от други региони“, заявява Рена Конти, експерт по ценообразуване на лекарствата и професор в катедрата по пазари, обществена политика и право в Questrom School of Business към Бостънския университет.

Европейският съюз признава, че има проблем

Откакто за пръв път бе съобщено за недостиг на лекарства през октомври 2022 г., се провеждат редица срещи между ЕМА и Европейската комисия с производители на лекарства и търговски групи. Според заинтересованите лица все още не са обявени сериозни действия за промени.

През март Европейската комисия трябва да представи измененията на закона за лекарствата.

Тя предлага мерки, сред които изискване към производителите да поддържат по-големи резервни запаси и да предупреждават своевременно за недостиг. Мениджърите, от своя страна, призовават Брюксел да изисква от правителствата промени в системите за търгове и ценообразуване.

„Основният дългосрочен проблем не са производствените разходи, а цялостната рамка на европейския пазар, която не ни позволява като производители да коригираме гъвкаво цените, за да отразяваме промените в производствените разходи, особено за основните лекарства“ – заявява Джовани Барбела, ръководител на глобалната верига за доставки в Sandoz, генеричното подразделение на швейцарския фармацевтичен гигант Novartis (NOVN.S).

През 2003 г. в Испания цената на детския амоксицилин беше определена на 98 цента (1,05 USD) за 60 ml. През 2013 г. тази цена става цена за 40 ml, но оттогава тя не се е променяла. Половината от генеричните лекарства, продавани в Испания, са на цена под 1,60 евро за кутия или бутилка, съобщава асоциацията на производителите на генерични лекарства в страната.

Според експерта по ценообразуване на лекарства Мелиса Барбър цените на генеричните антибиотици във Великобритания са на едно ниво с Испания, докато в Германия, най-големия пазар на генерични лекарства в Европа, средната сума, която производителите получават, е спаднала с 66% през последното десетилетие.

В повечето европейски страни няма механизъм за преразглеждане на цените, обвързването им с инфлацията или обосноваване на увеличението, тъй като API са станали дефицитни.

„Изключително трудно е да се поддържа конкурентоспособността на едни и същи продукти, които се предлагат на пазара 10 години“, каза Елизабет Стампа, член на консултативния съвет на испанската фармацевтична компания Medichem.

Някои страни обещават да предприемат действия

Тази година парламентът на Германия трябва да разгледа законови промени в системата за търгове за генерични лекарства, а Испания обмисля промени в системата си за ценообразуване, които биха могли да доведат до временно заплащане на по-високи цени за лекарства като амоксицилин.

Ръководителите и търговските групи също така заявяват, че често не знаят кога съществува риск от недостиг, тъй като в ЕС няма централна система, която да проследява доставките на основни генерични лекарства във всяка страна, както е при патентованите лекарства.

„Получавате това, за което плащате. Когато цената е решаващият критерий в търговете, вие изпращате послание, че сигурността на доставките, качеството и екологичните стандарти са по-малко важни“, заявява Томас Куени, генерален директор на Международната федерация на фармацевтичните производители и асоциации.

Годините на ценови натиск върху производителите принудиха много от по-малките фирми да излязат от бизнеса и само няколко производители на генерични лекарства обслужват голяма част от Европа за лекарства като амоксицилин например.

Когато недостигът стана очевиден, някои компании увеличиха производството, но не достатъчно, за да задоволят непосредственото търсене.

„Налице е намаляване на европейския капацитет и точно сега, в тази ситуация, няма свободен капацитет, за да се реагира на тези дефицити“, казва Рекс Клемънс, главен изпълнителен директор на холандския производител на API Centrient Pharmaceuticals.

Sandoz заявява пред Ройтерс, че чрез добавяне на допълнителни смени в австрийската си фабрика цели да увеличи производството на амоксицилин с двуцифрен процент през тази година в сравнение с 2022 г., а през 2024 г. ще влезе в експлоатация и разширено съоръжение.

GSK също така е наела нов персонал и е добавила смени в заводите си за амоксицилин във Великобритания и Франция, заяви говорител.

Но компаниите с по-малки пазарни дялове, като израелската Teva (TEVA.TA), която има 5% от пазара на амоксицилин в региона според Medicines for Europe, са ограничени.

„Няма как да увеличим капацитета си, за да запълним пазарната празнина – заявява Ерик Тисие, ръководител на отдела за правителствени въпроси на Teva в Европа. – Това е просто невъзможно.“

Този материал е базиран на информация от Ройтерс.

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да сложи край на войната в Украйна

Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да прекрати войната в Украйна

0
0
Премиерът на Словакия Роберт Фицо е за диалог с Русия, вместо постоянни европейски санкции. Снимка: Антонио Бронич / Reuters

Словашкият премиер Роберт Фицо подкрепя референдум за санкциите срещу Русия

0
0
99 / 5,000 Слънчеви панели в Нортфийлд, Масачузетс, на 22 април 2022 г. Брайън Снайдер/Ройтерс

САЩ откриха нерегистрирани комуникационни устройства в китайски соларни инвертори

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Премиерът на Словакия Роберт Фицо е за диалог с Русия, вместо постоянни европейски санкции. Снимка: Антонио Бронич / Reuters

Словашкият премиер Роберт Фицо подкрепя референдум за санкциите срещу Русия

0
0
Германия ще отблъсква повече търсещи убежище на границата

Германия ще връща повече търсещи убежище на границата

0
0
Джордже Симион, председател на партия AUR (Алианс за обединение на румънците), върви пред бившия полски премиер Матеуш Моравйецки (вдясно) в Букурещ на 14-ти март 2025 г. Снимка: Вадим Гирда/AP

В навечерието на Гергьовден – победителят в първия тур на президентските избори в Румъния се казва Джордже Симион

0
0
Иберийско затъмнение повдига опасения относно електрически мрежи с преобладаващи възобновяеми източници

Иберийското затъмнение повдига опасения относно електроенергийните мрежи с преобладаващ дял на възобновяеми източници

0
0
Ник Тенкони оглавява протест срещу потоците нелегални емигранти в Англия в Манчестър на 22-ри февруари 2025 г. Снимка: Дейли Мейл

Ник Тенкони, лидер на UKIP: Когато държавата има здрава културна основа, икономиката се справя добре по естествен път (част II)

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Българските участници с техните ръководители на Международната Менделеева олимпиада по химия в Бразилия.(https://www.mon.bg)

4 медала за българските ученици на Международната Менделеева олимпиада по химия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Путин ще пропусне преговорите за мир между Русия и Украйна в Турция: Кремъл

Путин вероятно няма да се яви на мирните преговори между Русия и Украйна в Турция

0
0
Следваща публикация
Сеизмичната опасност в България за период на повторяемост от 475 години (НИГГГ-БАН)

Опасността от земетресения в България

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria