• За нас
  • Пишете ни!
четвъртък, 30 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Свят Европа

На какво се дължи недостигът на лекарства и как ще реагира ЕК

отЕкип на The Epoch Times
9 февруари , 2023
На какво се дължи недостигът на лекарства и как ще реагира ЕК

В България е докладван недостиг на 7 медикамента (Ryan Remiorz/The Canadian Press)

След отмяната на пандемичните ограничения и с увеличаване на респираторните инфекции много страни съобщават за недостиг на антибиотици. В България също се съобщава за липса на седем важни медикамента.

Много европейски производители на лекарства заявяват, че не са склонни да разширят капацитета си в момента, тъй като войната в Украйна повишава цената на всичко – от електроенергията за производство до картон за опаковки и алуминий за капачки на бутилки. Всичко това може да доведе до още по-голям недостиг. Много европейски производители, шест индустриални асоциации и търговски групи за производство на генерични лекарства са съобщили пред Ройтерс, че много производители на лекарства в момента се борят за оцеляване.

„Не можем да поддържаме това фиксирано ценообразуване, когато всички наши разходи за производство, логистика и спазване на нормативните изисквания се увеличават с двуцифрени или по-високи стойности“ – заявява пред Ройтерс Адриан ван ден Ховен, генерален директор на лобистката група „Лекарства за Европа“, която представлява производителите на генерични лекарства в региона.

Как се определя цената

Преди да обявят търгове, много европейски правителства сравняват цената на генеричното лекарство с други пазари в региона или с подобни лекарства в страната, за да определят референтна стойност, която след това служи като база за сравнение при преговорите с доставчиците.

Обикновено те сключват договори с производителите, предложили най-ниската цена, което води до допълнителен натиск за намаляване на цените при следващите търгове, казват производителите на лекарства.

Европейските производители на генерични лекарства твърдят, че тръжната система и регулираните цени са подхранили надпреварата към дъното, а европейските фирми са подбивани от доставчици от Азия.

През последното десетилетие това е принудило някои европейски компании да намалят производството или да преместят производството на генерични лекарства и активни фармацевтични съставки (API), необходими за производството им, в Индия и Китай, където разходите са много по-ниски.

Ръководителите на промишлеността сега твърдят, че ревизия на механизмите за ценообразуване е единственият начин да се съживи производството в Европа, както за да се избегне недостигът в бъдеще, така и за да се предотврати още по-голямата зависимост на континента от Азия по отношение на основните лекарства.

„Може да се наложи да плащаме повече, за да гарантираме, че доставките ни на лекарства са осигурени и не зависят от други региони“, заявява Рена Конти, експерт по ценообразуване на лекарствата и професор в катедрата по пазари, обществена политика и право в Questrom School of Business към Бостънския университет.

Европейският съюз признава, че има проблем

Откакто за пръв път бе съобщено за недостиг на лекарства през октомври 2022 г., се провеждат редица срещи между ЕМА и Европейската комисия с производители на лекарства и търговски групи. Според заинтересованите лица все още не са обявени сериозни действия за промени.

През март Европейската комисия трябва да представи измененията на закона за лекарствата.

Тя предлага мерки, сред които изискване към производителите да поддържат по-големи резервни запаси и да предупреждават своевременно за недостиг. Мениджърите, от своя страна, призовават Брюксел да изисква от правителствата промени в системите за търгове и ценообразуване.

„Основният дългосрочен проблем не са производствените разходи, а цялостната рамка на европейския пазар, която не ни позволява като производители да коригираме гъвкаво цените, за да отразяваме промените в производствените разходи, особено за основните лекарства“ – заявява Джовани Барбела, ръководител на глобалната верига за доставки в Sandoz, генеричното подразделение на швейцарския фармацевтичен гигант Novartis (NOVN.S).

През 2003 г. в Испания цената на детския амоксицилин беше определена на 98 цента (1,05 USD) за 60 ml. През 2013 г. тази цена става цена за 40 ml, но оттогава тя не се е променяла. Половината от генеричните лекарства, продавани в Испания, са на цена под 1,60 евро за кутия или бутилка, съобщава асоциацията на производителите на генерични лекарства в страната.

Според експерта по ценообразуване на лекарства Мелиса Барбър цените на генеричните антибиотици във Великобритания са на едно ниво с Испания, докато в Германия, най-големия пазар на генерични лекарства в Европа, средната сума, която производителите получават, е спаднала с 66% през последното десетилетие.

В повечето европейски страни няма механизъм за преразглеждане на цените, обвързването им с инфлацията или обосноваване на увеличението, тъй като API са станали дефицитни.

„Изключително трудно е да се поддържа конкурентоспособността на едни и същи продукти, които се предлагат на пазара 10 години“, каза Елизабет Стампа, член на консултативния съвет на испанската фармацевтична компания Medichem.

Някои страни обещават да предприемат действия

Тази година парламентът на Германия трябва да разгледа законови промени в системата за търгове за генерични лекарства, а Испания обмисля промени в системата си за ценообразуване, които биха могли да доведат до временно заплащане на по-високи цени за лекарства като амоксицилин.

Ръководителите и търговските групи също така заявяват, че често не знаят кога съществува риск от недостиг, тъй като в ЕС няма централна система, която да проследява доставките на основни генерични лекарства във всяка страна, както е при патентованите лекарства.

„Получавате това, за което плащате. Когато цената е решаващият критерий в търговете, вие изпращате послание, че сигурността на доставките, качеството и екологичните стандарти са по-малко важни“, заявява Томас Куени, генерален директор на Международната федерация на фармацевтичните производители и асоциации.

Годините на ценови натиск върху производителите принудиха много от по-малките фирми да излязат от бизнеса и само няколко производители на генерични лекарства обслужват голяма част от Европа за лекарства като амоксицилин например.

Когато недостигът стана очевиден, някои компании увеличиха производството, но не достатъчно, за да задоволят непосредственото търсене.

„Налице е намаляване на европейския капацитет и точно сега, в тази ситуация, няма свободен капацитет, за да се реагира на тези дефицити“, казва Рекс Клемънс, главен изпълнителен директор на холандския производител на API Centrient Pharmaceuticals.

Sandoz заявява пред Ройтерс, че чрез добавяне на допълнителни смени в австрийската си фабрика цели да увеличи производството на амоксицилин с двуцифрен процент през тази година в сравнение с 2022 г., а през 2024 г. ще влезе в експлоатация и разширено съоръжение.

GSK също така е наела нов персонал и е добавила смени в заводите си за амоксицилин във Великобритания и Франция, заяви говорител.

Но компаниите с по-малки пазарни дялове, като израелската Teva (TEVA.TA), която има 5% от пазара на амоксицилин в региона според Medicines for Europe, са ограничени.

„Няма как да увеличим капацитета си, за да запълним пазарната празнина – заявява Ерик Тисие, ръководител на отдела за правителствени въпроси на Teva в Европа. – Това е просто невъзможно.“

Този материал е базиран на информация от Ройтерс.

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Мехурчета газ от изтичането на "Северен поток 2" се виждат на повърхността на Балтийско море, близо Дания (Reuters)

Кой стои зад саботажа на „Северен поток“

0
0
Полски войници участват във военните учения на НАТО (Шон Галъп/Getty Images)

Полша: Новата опора на НАТО

0
0
Земеделски производители прибират пшеницата на фона на руското нападение срещу Украйна в района на Донбас, Украйна, 13 юли 2022 г. REUTERS/Gleb Garanich

Как войната отрови плодородните почви на Украйна

0
0
Бежанци чакат за транспорт, след като са избягали от Украйна и са пристигнали на граничния пункт в Медика, Полша, 7 март 2022 г. (Markus Schreiber/AP Photo)

Близо 1 милион молби за убежище в ЕС през 2022 г.

0
0
Захранващи тръби в петролните рафинерии Ruhr Oel на BP Gelsenkirchen GmbH в Гелзенкирхен, Германия, 8 март 2022 г. (Ina Fassbender/AFP via Getty Images)

Европа е похарчила 800 милиарда евро за борба с енергийната криза

0
0
Брашно от смлени сушени щурци и щурци в буркани, за първото масово производство на хляб от насекоми в пекарната на финландската хранителна компания Fazer в Хелзинки, Финландия, на 23 ноември 2017 г. (Attila Cser / Reuters)

СИФ и ЕС: Консумирането на насекоми и синтетично месо ще спаси планетата

0
0
Слънчева електроцентрала в Хами, северозападен китайски регион Синдзян, на 8 май 2013 г. (STR/AFP via Getty Images)

Преминавайки към слънчева енергия, Европа става зависима от Китай

0
0
Германски пекар поставя хляб на витрина в пекарна в Берлин на 28 декември 2022 г. (John Macdougall/AFP via Getty Images)

Германия с най-високата годишна инфлация от 70 години насам

0
0
Момиче пред телевизор (iStock)

Германия: Предавания за деца учат на секс, наркотици и канибализъм

0
0
Жена гласува по време на регионалните избори в Берлин и федералните избори в Германия. (Jan Zappner/Getty Images)

Съдът в Берлин разпореди повторно гласуване на регионалните избори

0
0
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен произнася реч за състоянието на Съюза в Европейския парламент в Страсбург, Франция, на 15 септември 2021 г. (Yves Herman/Pool via AP)

ЕС: Край на двигателите с вътрешно горене до 2035 година

0
0
Френски войник с кучето си Спарсел стои на пост по време на церемония в Сюип, Източна Франция, на 20 октомври 2022 г. (Christophe Ena/AP Photo)

Франция почете с мемориал постиженията на военни кучета

0
0
Следваща публикация
Сеизмичната опасност в България за период на повторяемост от 475 години (НИГГГ-БАН)

Опасността от земетресения в България

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.