По-малко от месец остава до края на изложбата „Енциклопедия на необозримото“ на неподражаемата авторка на кориците на книгите от научно-фантастичната поредица Библиотека „Галактика“
През 2024 г. Текла Вилхелм Алексиева навърши 80 години. Тя е сред малкото художници с опит в обширен диапазон визуални изкуства и съответни техники, материали и изразни средства. Творческата й биография включва живопис, стенопис, илюстрация и оформление на книги, печатна графика, анимация, стъклопис, гоблен.
Софийска градска художествена галерия (СГХГ) е единствената музейна институция, притежаваща картини на авторката, придобити през 80-те години на ХХ век.
Изложбата „Енциклопедия на необозримото“ (3 декември 2024 – 2 февруари 2025) представя 120 произведения от многообразното творчество на художничката от средата на 70-те години до днес. Изложбата успешно изпълнява амбицията да възпроизведе картография на множеството разклонения в творчеството ѝ, обединени от отчетливо разпознаваем почерк и визуален език.
През 2023 г. СГХГ бе домакин на изложбата под надслов „Една жена седи и си рисува…“, съдържащи непоказвани картини на Текла Алексиева. Творбите се състояха от произведения по библейски сюжети от неосъществена поръчка за детска книга, както и акварели с абстрактни космически теми.
Творческият път на Текла Алексиева
Текла Алексиева е родена в София на 2 ноември 1944 г. Тя завършва катедра Монументално-декоративна живопис в настоящата Национална художествена академия (НХА) и работи в областта на живописта, гоблена, монументалната стенопис и илюстрацията.
Художничката става известна с оригиналните корици, които създава за книгите от издателската поредица Библиотека „Галактика“ за научнофантастична (и криминална отначало) литература на книгоиздателствата „Георги Бакалов“ (до 1989 г.) и „Галактика“ (след 1989 г.) във Варна. В рамките на поредицата за пръв път на български език са преведени и публикувани творби на автори като Франк Хърбърт, Робърт Силвърбърг, Урсула Ле Гуин, Реймънд Чандлър, Артър Хейли.
Книгите от поредицата са номерирани, като всяка излиза под пореден номер, което спомага те да станат обект на колекциониране. Илюстратор на кориците на книгите до № 107 включително е художничката Текла Алексиева, като от № 108 кориците са дело на Димитър Трайчев и Деян Веков, които се редуват, като тези от № 117 до 119 са рисувани от Петьо Маринов, а корицата на последната книга под № 120 е дело на Илко Бърдаров.
Освен с поредицата си корици към Библиотека „Галактика“, Текла Алексиева е допринесла за фантастиката в България с участието си в инициативи на Клубовете по фантастика и прогностика в България и Клуба на художниците-фантасти в България „Васил Иванов“ – изложби на фантастичното изкуство. По време на Фестивала на клубовете по фантастика участва с оригиналите на кориците на книгите „Краят на вечността“ на Айзък Азимов и „Дървото на вси светии“ на Рей Бредбъри.
Съвременният „прочит“ на изкуството на Текла Алексиева
Може би най-интересният въпрос при изследването на Текла Алексиева е как влиянието и авторитета на нейните образи се отразява върху чувствителността на различни поколения – предимно сред младите през 80-те г. на XX век, но и сред младото поколение днес.
Това е причината в работния екип на настоящата изложба „Енциклопедия на необозримото“ да бъде включен Никола Андреев, студент специалност „Скулптура“ в НХА, като асистент и “служебен зрител”, представител на 20-годишните днес. Това посочват от СГХС, като допълват, че ролята му е да споделя мисли за творчеството на Текла Алексиева и да коментира кураторската работа от позицията на своето поколение.
Идеята за заглавието на настоящата изложба е на художничката и преподавателка Силвия Коева-Попова. Графичното оформление на експозицията е на Тихомир Стоянов и Андреа Попйорданова. Експозицията обединява над 120 творби и е съпътствана от каталог.
Софийска градска художествена галерия е отворена от понеделник до събота в интервала 10:00 – 19:00 часа, като последните посетители се допускат в 17:30 часа. Цените на билетите можете да видите на сайта на галерията https://sghg.bg/ , която можете да посетите на адрес ул. „Ген Гурко“ №1 с вход откъм ул. „Княз Ал. Батенберг”.