• За нас
  • Пишете ни!
петък, 16 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай

Населението на Китай се топи – ще нареди ли режимът на младите да се плодят?

отКалина Костова
3 февруари , 2024
Населението на Китай се топи – ще нареди ли режимът на младите да се плодят?

Майка с бебе със защитни маски на високоскоростната железопътна гара в Хонконг, 29 януари 2020 г. (Anthony Kwan/Getty Images)

Getting your Trinity Audio player ready...

Експерти са силно загрижени за стремежа на ККП да контролира популацията

За втора поредна година населението на Китай намалява и според официалните данни за 2023 г. възлиза на 1,409 млрд. души. Рекордно ниската раждаемост и вълната от смъртни случаи от COVID-19 ускориха този процес, който ще има дълбоки дългосрочни последици за икономиката на страната.

Данните от Националното статистическо бюро на Китай сочат, че през миналата година ражданията са намалели до 9,02 млн. от 9,56 млн. през 2022 г. и са на най-ниското ниво, откакто управляващата комунистическа партия е поела контрола над страната през 1949 г.

Ражданията в страната намаляват от десетилетия в резултат на политиката за едно дете, прилагана от 1980 до 2015 г. През 1979 г., за да повиши жизненият стандарт чрез ограничаване растежа на населението, режимът в Пекин забранява на семейните двойки да имат повече от едно дете. Политиката налага масови принудителни аборти, принудителни стерилизации и убийства на бебета. Според данни на китайското министерство на здравеопазването, цитирани от китайските държавни медии, от 1980 до 2015 г. са извършени 336 милиона принудителни аборта.

През 2013 г. политиката за едно дете е прекратена, като на семействата се позволява да имат две деца.

 От 2021 г., заради драстичния спад в броя новородени и бързо застаряващото население, на семействата е разрешено да имат по три деца. Властите в цялата страна въвеждат стимули, за да насърчат раждаемостта. Възможностите включват данъчни облекчения, жилищни субсидии и безплатно образование в държавните училища и др.

През последните десетилетия се раждат все по-малко деца, а повече китайци остаряват. Миналата година един от всеки пет души в страната е бил на или над 60-годишен, сочат официалните данни. Населението в трудоспособна възраст – тези на възраст между 16 и 59 години – съставлява само 61% от общото население през 2023 г., което е спад от повече от 70% в сравнение с преди десетилетие.

Как ще реагира Пекин на демографския срив?

Имайки предвид радикалните политики на Китайската комунистическа партия за контрол над населението, експерти са силно загрижени каква може да е реакцията на Пекин спрямо драстичния демографски спад.

Според Стивън Мошър – председател на Института за изследване на населението, служителите на режима могат да доведат стремежа за семейно планиране до нови и противоположни крайности и да започнат кампания за насилствена бременност.

Според Мошър, който е сред първите американски социолози, работили в Китай след нормализирането на дипломатическите отношения между Вашингтон и Пекин през 1979 г., десетилетията на политика за едно дете и традиционното предпочитание към синовете са довели до това, че сега жените в детеродна възраст са по-малко.

„Не мога да се сетя за каквато и да е комбинация от привилегии или стимули, които биха могли да накарат младите жени да се омъжат и да имат тези деца“, заяви Мошер по време на интервю за NTD, сестринска медия на The Epoch Times.

„Въпреки че Китай премина от наказание на двойките за това, че имат твърде много деца, към насърчаване на раждането на повече деца, може би няма да е лесно да се промени отношението на обществото към големите семейства след десетилетия на индоктринация“ – заяви той.

„През последните 30 – 40 години им се внушава, че децата са бреме, а не благословия; внушава им се, че всеки трябва да има по-малко деца в името на страната. Сега изведнъж не можеш да се обърнеш на 180 градуса и да кажеш: „Не бяхме прави, направихме грешка. Започнете да правите деца“ – разбира се, Китайската комунистическа партия никога не би казала това.“

Стремежът на ККП да повиши националната раждаемост идва в момент, когато темпът на икономически растеж на страната се забавя до едно от най-ниските нива от десетилетия през 2023 г., сочат официални данни, публикувани по-рано този месец.

Слабата икономика и високото ниво на безработица възпират младите китайци да раждат деца. Високите разходи за отглеждане на дете, също са фактори, които оказва влияние, а несигурността на пазара на труда обезсърчава жените да прекъсват кариерата си.

„Младите хора, които нямат надежда за бъдещето, нямат работа, нямат възможност да започнат бизнес, няма да се женят и да имат деца“, заяви Мошер.

Местните власти обявиха различни мерки за насърчаване на раждаемостта, включително данъчни облекчения, по-дълъг отпуск по майчинство и жилищни субсидии. Но местните власти не са приложили много от тези политики поради недостатъчно финансиране.

„Много се страхувам обаче, че Китайската комунистическа партия няма да спре със стимулите; че в един момент, ако ситуацията става все по-сериозна – както според мен ще стане – Китайската комунистическа партия ще каже на младите жени: „Сега ви нареждаме да се омъжите и ви нареждаме да имате деца. Ето ви квота за раждане на три деца и трябва да ги произведете в рамките на следващите шест години“ – изрази опасенията си той.

„Сега това звучи възмутително, разбира се, че е възмутително. Но не е по-брутално от политиката за едно дете, която действаше от 80-те години на миналия век до 2015 г.“, заяви Мошер, определяйки я като „най-лошото престъпление срещу човечеството в Китай“.

„Стотици милиони неродени деца никога не видяха бял свят, защото майките им бяха насилствено абортирани в четвъртия, шестия, осмия, дори деветия месец от бременността, а понякога бяха убивани дори след раждането“, казва г-н Мошер.

„Мисля, че ККП е виновна за намаляването на населението на Китай.“

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
Путин ще пропусне преговорите за мир между Русия и Украйна в Турция: Кремъл

Путин вероятно няма да се яви на мирните преговори между Русия и Украйна в Турция

0
0
Отборът на Симеон Николов, Александър Къндев и Лазар Бучков на университета „Лонг Бийч Стейт“  победи на финала на волейболния шампионат на NCAA Калифорнийския университет в Лос Анджелис. (https://www.ncaa.com/)

Български волейболисти, начело със сина на Владо Николов, станаха шампиони в университетската лига на САЩ

0
0

Свързани Публикации

Как една тийнейджърка насочи вниманието към кутията на Пандора за частното събиране на данни в Китай

Как тийнейджърка насочи вниманието към кутията на Пандора – събирането на лични данни в Китай

0
0
Бори ли се китайският Си за власт? "Безпрецедентната" смяна на висши служители на ККП подхранва спекулации

Стабилна ли е властта на китайския президент Си Дзинпин?

0
0
Полицията в Европа разбива платформата за педофили „Kidflix"

Европол разби международна педофилска мрежа за споделяне на видео – платформата Kidflix

0
0
Хуей Уейдонг "изчезва": В опасност ли е Си Дзинпин?

Изчезна близък съюзник на Си Дзинпин и зам.-председател на Военната комисия – губи ли Си военната си власт?

0
0
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш говори за приоритетите за 2025 г. пред Общото събрание на ООН в централата на ООН в Ню Йорк на 15 януари 2025 г. Анджела Вайс/AFP чрез Getty Images

Усилията на Китай да стане световен „лидер“ на човешките права са глобална заплаха

0
0
След забележителен конгрес, ПКК потвърждава решението си да прекрати бунта срещу Турция

Историческо решение: ПКК на кюрдите в Турция прекратява десетилетната си въоръжена борба

0
0
Отборът на Симеон Николов, Александър Къндев и Лазар Бучков на университета „Лонг Бийч Стейт“  победи на финала на волейболния шампионат на NCAA Калифорнийския университет в Лос Анджелис. (https://www.ncaa.com/)

Български волейболисти, начело със сина на Владо Николов, станаха шампиони в университетската лига на САЩ

0
0
На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Фалун Дафа практикуващи празнуват Световния ден на Фалун Дафа на "Юниън скуеър" в Ню Йорк на 11 май 2025 г. Лари Дай/The Epoch Times

Милиони празнуват на 13 май Световния ден на Фалун Дафа

0
0
Надежда: Лек за депресия, когато нищо друго не действа

Надеждата – лек за депресия, когато нищо друго не работи

0
0
Следваща публикация
Годината на дървения дракон

Подаръци за Китайската нова 2024 - да приветстваме годината на Дървения дракон

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria