Тридневни чествания са организирани в град Гоце Делчев послучай 130 години от създаването на Неврокопската екзархийна епархия. Те започнаха на 7 ноември и ще продължат до девети, като от епархията призовават в тях да вземат участие всички вярващи.
Тържествен гост в първия ден бе вицепрезидентката на България Илияна Йотова.
«Българският народ оцеля благодарение на манастирите и църквите, защото там се съхраниха духът, вярата, просветата. Без вяра няма посока, няма енергия и желание за развитие» – с тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова се обърна към участниците и гостите на научната конференция, посветена на тази важна годишнина.
Илияна Йотова припомня апостолския произход на епархията с думите: «Първо по тези земи са поникнали светите думи на апостол Павел». Според възрожденския деец и участник в църковно-националните борби на българите в Македония, йеромонах Теодосий Гологанов, Никопол е този Никопол, в който Апостол Павел прекарва една зима.
«Едва докоснали свободата, българите от тези земи преживяват най-тежкото разочарование – те остават под властта на султана. Огромно е тогава значението на този духовен център за просвета – добавя Йотова.
Неврокопската екзархийска епархия е създадена през 1894 година с берат на турското правителство. На 24 април същата година е ръкоположен и първият митрополит Иларион Неврокопски. По това време епархията има три околии – Неврокопска, Разложка и Горноджумайска. През Първата световна война, на 17-ти август 1916 година българските войски навлизат на гръцка територия и на 6-ти септември окупираните Сярско, Драмско и Кавалско са поверени в духовно отношение на Неврокопската епархия. През 1920 година, заради анексирането на Струмица от бъдеща Югославия към епархията се присъединяват Петричка и Мелнишка околия, които преди са били част на Струмишка епархия. В 1921 година седалището е преместено от Неврокоп в Горна Джумая, но в 1928 година е върнато в Неврокоп. На 24 март 1935 година е избран епископ Борис Стобийски. В следните години седалището се местя няколко пъти между Неврокоп и Горна Джумая до 1951 година, когато с новия устав на Българската православна църква е установено в Горна Джумая, току-що прекръстен на Благоевград. Борис Неврокопски е убит на 8 ноември 1948 година от низвергнат свещеник. През 1994 г., след падането на комунистическия режим, седалището е върнато в град Гоце Делчев (Неврокоп).
Илияна Йотова благодари особено сърдечно на българския патриарх и софийски митрополит Даниил за духовността, към която ни връща, за духа на съгласие помежду ни. «Дано повече хора се вслушат във Вашите думи, които зоват да забравим онова, което ни разделя и тегли назад“, призова тя.
Неврокопският митрополит Серафим дари на вицепрезидентката икона на св. Георги от Хаджидимовския манастир, откъдето заедно с Негово Светейшество патриарх Даниил са започнали заедно духовния си път. Подаръкът от страната на президентската институция е двутомната история на Македония, издание на Българската академия на науките.
В петък тъжествата продължават със Света литургия, оглавена от Негово Светейшество Българския патриарх Даниил, полагане на основен камък за изграждане на нова сграда в двора на Неврокопската митрополия и празнична вечерня в храм „Св. св. Кирил и Методий“. Вечерта е финалният концерт от програмата на фестивала „С музика и вяра в сърцето“. В събота в храм „Св. св. Кирил и Методий“ са заупокойните богослужения по повод навършването на единадесет години от кончината на митрополит Натанаил, служил в Неврокопската епархия от 1994 г. до 2013 г.