Световната здравна организация (СЗО) на 26 ноември 2021 г. обяви, че новият щам на ККП (китайска комунистическа партия) вируса, който беше идентифициран за първи път в Южна Африка, ще се нарича „Омикрон“ и че има „голям брой мутации“.
Според изявлението на СЗО най-ранните доказателства сочат, че новият щам на COVID-19, идентифициран за първи път като B.1.1.529, има по-висок риск от повторна инфекция в сравнение с други варианти като Делта или Алфа.
След първите данни за щама на 24 ноември 2021 г. в Южна Африка, новият вариант на ККП вируса беше открит също в Ботсвана, Израел и Белгия.
„Епидемиологичната ситуация в Южна Африка се характеризира с три различни пика в докладваните случаи, последният от които беше предимно Делта вариантът“, се казва в изявлението на СЗО. „През последните седмици инфекциите се увеличиха рязко, което съвпада с откриването на вариант B.1.1.529.“
Според СЗО новият щам има „голям брой“ мутации, което „предполага повишен риск от повторно заразяване с този вариант, в сравнение с другите опасни варианти на COVID-19“.
„Изглежда, че броят на случаите на този вариант се увеличава в почти всички провинции в Южна Африка. Текущата PCR диагностика на SARS-CoV-2 продължава да идентифицира този вариант“ — предупреждава СЗО.
Световната здравна организация не поясни дали обикновените ваксини срещу COVID-19 са ефективни срещу варианта Омикрон, въпреки че от изявлението се подразбира, че населението трябва да продължи да се ваксинира. Според някои учени щамът може да пробие защитата на ваксините поради броя на мутациите си.
Великобритания, Япония, Израел, Кения и държави в Европа започнаха да налагат ограничения за пътуване на южноафрикански страни като Ботсвана, Южна Африка, Зимбабве и други. По-рано говорител на СЗО предупреди да не се прибързва с ограниченията за пътуване, докато не се съберат повече данни.
Говорителят на Европейската комисия Ерик Мамер потвърди на 26 ноември, че страните-членки на Европейския съюз са се съгласили да въведат бързи ограничения за пътуване от седем държави, включително Ботсвана, Есватини, Лесото, Мозамбик, Намибия, ЮАР и Зимбабве.
В същото време представители на Южна Африка осъдиха мерките и заявиха, че ЕС и други страни действат прибързано. Министърът на здравеопазването Джо Фаахла нарече мерките „драконовски“ и обвини страните, че се опитват да намерят „изкупителни жертви“.
Сюзън Хопкинс, главен медицински съветник на Обединеното кралство, коментира пред радио BBC, че все още няма много информация за новия щам.
„Ако разгледаме мутациите, има такива, които увеличават инфекциозността; има мутации, които избягват имунния отговор както на ваксините, така и на естествения имунитет; има мутации, които причиняват повишена преносимост — отбеляза тя. — Това е много сложна мутация, има и нови, които никога не сме виждали преди.“
Опасенията относно ефекта, който може да има новият вариант върху икономиката, включително, наложени от правителствата локдауни, предизвикаха спираловиден спад във фондовите пазари в петък, 26 ноември. Особено засегнати бяха акциите на авиокомпаниите и други в туристическата индустрия, както и тези на петрола.
Във връзка със спирането на полетите от Южна Африка, репортери докладваха за тълпи от хора, които се опитват да напуснат страната през двете международни летища в Кейптаун и Йоханесбург.
Джо Байдън спира пътуванията от Южна Африка и седем други африкански държави
САЩ на свой ред ограничи пътуванията от Южна Африка и седем други африкански страни в понеделник, 29 ноември 2021 г., в опит да контролират разпространението на новия вариант Омикрон.
Джо Байдън обяви, че също така ще бъдат ограничени пътуванията от Ботсвана, Зимбабве, Намибия, Лесото, Есватини, Мозамбик и Малави.
„Политика на моята администрация е да прилага научно обосновани мерки за опазване на обществено здраве във всички области на федералното правителство, да действа бързо и агресивно, за да предотврати по-нататъшно разпространение на болестта“ — заяви Байдън и добави, че този ход е препоръчан от правителствени медицински експерти.
Американските граждани и законните постоянни жители на САЩ все още ще имат право да влизат в Съединените щати ако идват от гореизброените южноафрикански страни.
Байдън и Харис обвиниха Тръмп в ксенофобия и омраза през 2020 г. по повод ограниченията в пътуванията
Джо Байдън и Камала Харис остро нападнаха президента Доналд Тръмп миналата година, когато последният спря пътувания от Китай, а впоследствие и други държави, заради току-що избухналата ККП вирус пандемия.
Байдън беше един от лидерите на Демократическата партия, които силно разкритикуваха наложената през януари 2021 г. от президента Доналд Тръмп забрана за пътувания от Китай, откъдето произхожда вирусът. Той дори обвини Тръмп в ксенофобия.
„Ние сме в разгара на коронавирус кризата — написа Байдън в Twitter в началото на миналата година. — Трябва да управляваме, базирайки се на науката – а не с насажданите от Доналд Тръмп истерия, ксенофобия и страх. Той е възможно най-неподходящият човек начело на страната ни по време на тази глобална извънредна здравна ситуация“.
В друг туит от март 2020 г., Байдън заяви: „Стената няма да спре коронавируса. Забраната на всякакви пътувания от Европа – или всяка друга част на света – няма да го спре. Тази болест може да засегне всяка нация и всеки човек на планетата и имаме нужда от план за борба с нея.“
Камала Харис също разкритикува в Twitter през февруари 2020 г. ограниченията в международните пътувания, наложени от Доналд Тръмп, като ги нарече „не-американски“:
„Разширената не-американска забрана за пътуване на Тръмп подкопава основните ценности на нашата нация. Тя очевидно е подтикната от омраза, а не от съображения за сигурност.“
Джак Филипс е новинарски репортер в англоезичния The Epoch Times, базиран в Ню Йорк.
За статията допринесе Деси Иванова.