Getting your Trinity Audio player ready...
|
Ослепителната усмивка на Дакота Дичева вече не „очарова“ нейните съпернички, особено тези, които са виждали истинското и лице изправени срещу нея
Българите са традиционнo силни в бойните спортовe. Периодично български състезатели по кикбокс, бокс, ММА, карате бележат успехи по света и стимулират нашата национална гордост и самочувствие. В последно време, особено в олимпийските игри, дамите също донесоха медали и едва ли не отсрамиха мъжете и то в традиционно мъжките спортове.
Дакота Дичева е едно име, което се споменава много и то сред професионалистите в най-тежкият от всички боен спорт-ММА (смесени бойни изкуства). На своите срещи тя излиза с българския флаг, но интересното е, че не е родена България, а във Великобритания. „Наполовина съм англичанка. Наполовина българка. Гордея се с това“, заявява Дакота.
Англичанката с българско сърце
Дакота Дичева е родена на 13 юни 1999 г. в Манчестър, Англия в семейство на майстор на бойните изкуства. Майка ѝ Лиза Хауърд е многократна световна шампионка по кикбокс, баща ѝ Иво Дичев, родом от Самоков, също се занимава с бойни изкуства. Всичко това оказва влияние върху интересите на младото момиче, което започва да тренира кикбокс, муай-тай, а по късно и бразилско жиу- житцу.
Преди професионалната ѝ кариера в ММА, Дакота показва изключителни успехи като състезателка по кикбокс и муай-тай. Тя е трикратен световен шампион и млад спортист на годината на Daily Mirror и на Sport England Pride of Sports. Нейната всеотдайност и решителност и дават шанс да се състезава за националния отбор на Великобритания, който печели Световното първенство на Международната федерация по муай-тай за аматьори (IFMA), а тя завоюва сребърен медал. През 2019 г. започва нейната кариера в ММА.
Кариера в Професионалната лига на бойците – PFL
Още с дебюта си в PFL през 2023 г. Дакота става любимката на феновете, като печели встъпителния турнир в категория муха (56 кг), най-женствената категория, но и най-атрактивната. През 2024 г, нейните успехи продължават – всичките ѝ срещи са спечелени с нокаут в първия рунд. Стигайки до финала, я очаква решителната битка с Тайла Сантос, която ще се проведе на 29 ноември в Рияд, Саудитска арабия.
В общността на ММА тази шампионска битка за един милион долара се очаква с особено оживление. Нейната именита съперничка ще бъде сериозно изпитание за Дичева и решаващ тест за нейната професионална кариера. Даже вече текат слухове, че и е предложен мач в най-голямата ММА организация в света – UFS, но всичко зависи от финала в Рияд. Подкрепяйки нейните успехи и осланяйки се на думите ѝ преди срещата: “Четвъртият ми нокаут за сезона е само въпрос на време.“ – очакваме победата на забележителната Дакота Дичева.
ММА – еволюцията на бойните спортове
Смесените бойни изкуства пораждат своеобразен феномен в световния професионален спорт. Особено много за това допринася най-голямата ММА организация в света – UFS (Ultimate Fighting Championship), която е едва ли не създател на смесените бойни изкуства.
През 1993 г. в Денвър, Колорадо се провежда първото издание на UFS, като целта е да се определи най-ефективният боен спорт в реален двубой, между представители на различни бойни дисциплини, включително бокс, бразилско жиужитцу, муай-тай, карате, джудо и други.
С оглед по-голяма ефективност бойците от различните спортове започват да усвояват и техники от другите бойни дисциплини, като така с времето се създава един изцяло нов и отделен стил, познат днес като смесени бойни изкуства.
С времето изгряват многобройни имена, като спортът и организацията стават толкова популярни, че даже донякъде започват да засенчват дори и Холивуд. Помним саркастичното изказване на Мерийл Стрийп срещу ММА по време на наградите на „Златен глобус“, докато изразяваше неудовлетвореноста си по повод избирането на Доналд Тръмб за американски президент, с което си навлече гнева на всички фенове и практикуващи смесени бойни изкуства.
ММА е сравнително нов спорт в България, но въпреки това се разраства бързо. Появява се на професионална основа около 2008 – 2009 г. Със силната култура по борба и бокс в региона, общият интерес към спорта е огромен.