• За нас
  • Пишете ни!
събота, 5 юли, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Начин на живот

Шампионът по пикълбол за ветерани Петьо Захариев разказва за увлекателността на играта

отАлександра Ботева
27 октомври , 2024
Шампионът по пикълбол за ветерани Петьо Захариев разказва за увлекателността на играта

Петьо Захариев със съотборника си на турнир по пикълбол в Лондон (личен архив)

Пикълбол (Pickleball), като смесица от тенис, бадминтон и тенис на маса, е най-бързо развиващият се ракетен спорт в света. Към момента има повече от 36,5 милиона регистрирани състезатели по пикълбол.

Pickleball е достъпен и атрактивен спорт, подходящ за хора от всички възрасти. По отношение на физическата активност пикълболът може да ви даде необходимата тренировка за деня и в същото време да се забавлявате. Спортът е много социален, защото обикновено се играе по двойки и игрището е 3 пъти по малко от това на тениса на корт.

Също така пикълболът е по-евтин за практикуване, както и по отношение на местата за игра, така и по отношение на спортното оборудване. Но най-голямото предимство на пикълбола е че изключително бързо може да напреднеш и да получиш истинско удоволствие от играта. Правилата на пикълбола го правят лесен за практикуване, като го превръщат в изключително масов спорт.

През 2010 г. е основана Световната Пикълбол Федерация (IPF), в която в момента членуват 77 държави. Утвърден изцяло като специфичен и независим ракетен спорт, пикълболът понастоящем се развива бързо вече и в Европа. Очаква се през 2032 г. да стане Олимпийски спорт.

Европейската федерация по пикълбол (EPF) обяви първото Европейско отборно първенство по пиклейбол, което се проведе на 23 и 24 ноември  2024 г. във Великобритания. Отбори от страните членки на EPF се състезаваха за титлата „Шампиони на Европа“ в тенис центъра „Саутхемптън“. Българската федерация по пикълбол, създадена през 2022 г., заяви участие, като сформира национален отбор за мъже и жени, който представи страната ни.

Екипът на Епок Таймс България попитахме Петьо Захариев, дългогодишен треньор и учител по пикълбол в Канада, за развитието на този набиращ световна популярност спорт. Петьо Захариев e многократен шампион в различни турнири за ветерани в Канада.

petyo zahariev london
Петьо Захариев със съотборника си на турнир по пикълбол в Лондон (личен архив)

Разкажете ни любопитни факти за живота и спортната си кариера?

Участвах в първото състезание по триатлон в България през 1985 и станах 3-ти.

Само 39 години по късно през 2024 г. участвах в първия турнир по пикълбол в България и станах 2-ри. И в двата случая в последствие трябваше винаги да обяснявам какъв е този спорт. През 80-те никой на знаеше какво е триатлон, както сега никой не знае какво е пикълбол.

Интересен факт в моята пикълбол биография е, че си купих първата хилка за пикълбол 2013 г., след като вече се бях записал да участвам в първия си турнир в Канада.

Какво ви накара да започнете да практикувате пикълбол?

Започнах съвсем случайно през 2012 година. Учителите в Канада имат 4 дена по време на учебната година, в които имат срещи за обмяна на опит с колеги. За учителите по физическо има списък със спортове, от които може да избираш. Видях „пикълбол” и си помислих това пък какво е? Дори не си направих труда да го потърся в Google.  Записах се за сесията и много ми хареса. Купих хилки и започнах да преподавам пикълбол на учениците си.  В последствие открих едно място в Торонто и започнах да ходя там да играя всяка събота.

Какви са спецификите на хилката и топката при пикълбола, както и характеристиката на настилката? За какво спомага зоната „без воле“ на игрището за пикълбол?

Хилката е около 2 пъти по-голяма от тази за тенис на маса и е с гладка повърхност. Няма кордаж като при тениса и бадминтона. Изградена е от полипропилен във формата на килийки на пчелна пита и е покрита с гладка повърхност от графит или при по-новите модели – с карбон. Топката е малко по-голяма от тази за тенис и е направена от полиетилен. Тази, с която се играе на открито (твърда настилка), има 40 малки дупки, а тази за зала (дървен под) e с 26 големи дупки. Линията “без воле” е на 2.13 метра от мрежата. Ако искаш да удариш топката във въздуха преди да тупне (воле), не може да си в тази зона. Това е така защото корта е много по-къс, а мрежата е висока само 92 сантиметра. Ако си на мрежата и забиеш, противникът няма никакъв шанс да я върне, затова тази зона е важна част от играта.

До колко изискванията за нивото на уменията помага човек бързо да изпита удовлетворение от играта? Разкажете ни за вашия опит.

Играл съм на любителско ниво тенис, тенис на маса и бадминтон. Отне ми 3-4 минути да усетя как топката отскача от пода и от хилката. В началото не можех да уцеля топката, защото чаках тя да отскочи по-високо като при тениса. Мисля че след 10-15 минути вече играех пикълбол. Това го видях и това лято, когато демонстрирах спорта в Банско. Хора, които са играли тенис, го схващаха за минути и бяха в състояние на направят дълги разигравания без грешка.

Но дори никога да не си играл ракетен спорт, първите стъпки се правят много бързо.

Какво според вас прави пикълбола толкова масов?

На първо място поставям факта, че това е най-лесният ракетен спорт за научаване и практикуване. Кортът е сравнително малък (13,40 метра на 6,10 метра), като може да го начертаеш с тебешир на асфалта, да поставиш една портативна мрежа и да играеш. В Канада и САЩ хората си правят кортове на двора. На много круизни кораби вече има кортове. 95% се играе по двойки. Зоната, която трябва да покриеш, е само широка само 3,05 метра.

Това е спорт, в който може да видиш хора от 3 поколения да играят и мачът да е равностоен. Виждал съм дядо и внук срещу майката и бащата. Това е уникално. В заключение искам да кажа че пикълболът е адиктив, който веднъж опита – се пристрастява… като цигарите, но в положителен смисъл.

Как са организирани турнирите по пикълбол?

Състезателите са разделени по категории в зависимост от тяхната възраст и ниво на умение. Възрастовите групи са обикновено през 10 години, например 20+, 30+… 70+. Има 10 нива на умение 1.0, 1.5, 2.0 и т.н., като най високото е 5.0.  До 2.5 се водят начинаещи. Турнирите започват от ниво 3.0 и нагоре. След това идва така наречената PRO категория.

В момента в света има само около 100 професионалисти, които играят в MLP (Major League Pickleball). Лигата е основана през 2023 г. Тя се състои от 22 отбора с по 4 човека (2 жени и 2 мъже). Собственици на тези отбори са известни звезди като Майкъл Джордан и Леброн Джеймс.  Участието в турнири е много забавно, тъй като се запознаваш с много хора от пикълбол обществото. Както и спомага за по-бързото усъвършенстване в тактическа насока на спорта.

Каква е разликата между пикълбол и падел, кой спорт е по-популярен?

Казват че това е като да сравняваш фаренхайт с целзий, защото единият в момента е по-популярен в Северна Америка, а другият – в Европа. Любопитното е, че и двата спорта идват от един континент – пикълбол от САЩ, а падел – от Мексико. Големия бум при падел идва от огромните парични инвестиции на Катар, Саудитска Арабия и ОАЕ, които са домакини на най-големите турнири. Известни футболисти като Меси и Роналдо играят падел. Това поражда интерес към спорта в богатите арабски държави.

Игрището за падел е по-голямо и 3 пъти по-скъпо, защото е оградено от високи стени от дебело усилено стъкло. Топката е същата като при тениса, но малко по-мека. При разиграванията тя често се удря в стената също като при спорта скуош. Това го прави доста по-труден от техническа гледна точка. Необходима е и добра физическа форма. Като спортове, играни на най високо ниво, няма база за сравнение или конкуренция. Но при масовия спорт, пикълболът определено има голямо предимство.

Какви са плановете ви за развитието на пикълбола в България? Обмисляли ли сте създаването на спортен клуб по пикълбол?

Усилията са ми концентрирани в град Банско. Клубът е вече факт, беше регистриран на 13 септември 202 г. Лятото давах безплатни уроци за възрастни и вече има хора, които се запалиха, купиха си хилки и се събираме да играем. С течение на времето ще направим отбор и ще участваме в турнири. Имам голяма подкрепа от Община Банско. Откликнаха на моята идея за развитието на спорта и помагат във всички аспекти.

Какви спортно-възпитателни функции може да развие практикуването на пикълбол? Какви предимствата бихте изтъкнали, ако има възможност за включването му в спортната програмата на училищата в България?

През лятото обучих учителите по физкултура и група треньори по други спортове.

Идеята е спортът да се включи в часовете по физическо възпитание в училищата. По принцип ракетните спортове развиват така наречената “hand-eye” (ръка-око) координация, която е важно физическо качество и се усвоява най добре в детските години. За съжаление повечето салони по физкултура са с малък размер и могат да поберат 1-2 корта. В училището, в което работех в Торонто, имаше 6. Това означава че 24 ученика могат да играят едновременно.

pickleball class
Пейо Захариев с училищен клас по пикълбол, Канада (личен архив)

Какво ще препоръчате на онези, които имат интерес да започнат да практикуват този спорт?

Първо да потърсят видеа, свързани с pickleball в YouTube. Tака ще придобият генерална представа за спорта. Там има правилата, както и много мачове.

После да си купят хилки. В момента това е трудно в България. Има малко предлагане и то най-вече онлайн.

Да проверят в интернет къде могат да играят. В момента знам, че в големите градове като София, Пловдив, Варна и Бургас има по няколко корта, както и във спортната столица на България – Банско. За съжаление повечето са навън, което е неудобство през зимата.

По принцип в цялата страна има страхотен глад за многофункционални спортни зали за целогодишно ползване.

В крайна сметка, ако има поне 4-ма мераклии, могат сами да си намерят място, да си начертаят корт и да играят!

ВИЖТЕ СЪЩО
Мъж прави мощен замах с ракетата за пикълбол на корта.
Пикълбол, най-бързо развиващият се ракетен спорт в света, добива популярност в България
0e101040 dc49 4d0c bbe8 bd3ff2112482
Андре Агаси и Щефи Граф във филм на AMAZON
Старт на маратона в Лос Анджелис на стадион Dodger на 9 март 2014 г. (Хари Хау/Getty Images)
Опасни химикали са открити в дрехите на известни спортни марки
seniors walking 1200x801 1
Изненадващи ползи за здравето от ходенето пеша
Zaglavna stranica
Световният шампион Васил Радев предава на поколенията тайните на гребния спорт
Peter Dimitrov IMG adecbca5d71e1f8d61652f5d2eef665d V
Как да „изплуваме“ от дълбокия сняг – иновативният отговор на Петър Димитров
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
Оригинален родопски пататник

Вкусен родопски пататник на тиган – лесна рецепта

0
0
ЕС отваря вратите за международни въглеродни кредити в плана си за нулеви емисии

ЕС позволява използването на международни въглеродни кредити в плана си за нулеви емисии

0
0
печено агнешко на фурна с фолио

Сочно агнешко с картофи на фурна

0
0
signal 2025 07 05 134757

Адв. Румяна Ченалова: Борейки се за лева, защитаваме българската идентичност

0
0
Иван Тренев

Иван Тренев търси повече съмишленици за намиране на финансова помощ за откупуване  на още български архиви

0
0
Йорданка Фурнаджиева от издателство „Ентусиаст“, Любен Маринов – автор, и Александър Маринов-Санчо – преводач на „Маските, които носим“ на представянето на романа на 18 март 2025 г. в Книжен център „Гринуич“

„Маските, които носим“ – дебютният роман на българо-американския писател Любен Маринов  

0
0

Свързани Публикации

dsc05552

Живовляк – ползи и приложение

0
0
Как преработените храни могат незабелязано да вдигат кръвното ви налягане

Как преработените храни могат незабелязано да вдигат кръвното налягане

0
0
Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
Никола Цолов спечели квалификацията във Формула 3 на писта Шпилберг, Австрия

Никола Цолов спечели квалификацията във Формула 3 на писта Шпилберг, Австрия

0
0
„ГОРЕ/ДОЛУ“ – проектът, който ще представи България на наградите New European Bauhaus 2025

„ГОРЕ/ДОЛУ“ – проектът, който ще представи България на наградите New European Bauhaus 2025

0
0
Най-големият цифров фотоапарат в историята направи първите си снимки на Вселената

Най-големият цифров фотоапарат в историята направи първите си снимки на Вселената

0
0
Европа е обхваната от гореща вълна - избухват горски пожари във Франция и Турция

Европа в плен на горещини – избухват пожари във Франция и Турция

0
0
Нарастват въпросите около смъртта на студент по медицина, който разкри търговия с органи в китайска болница

Съмнително самоубийство на студент по медицина, обвинил китайска болница в търговия с органи

0
0
unnam6ed

Нови протести в София срещу въвеждането на еврото

0
0
Западните батерийни технологии се опитват да заобиколят китайското господство върху минералите

Стартъпи с нови батерийни технологии се опитват да са независими от Китай и контрола му над минералите

0
0
Следваща публикация
Проектът на български анимационен сериал "Златната ябълка", вдъхновен от българския фолклор, легенди и обичаи

Празнуваме Международния ден на анимацията с три емблематични заглавия и студентски кино фестивал

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria