• За нас
  • Пишете ни!
понеделник, 2 октомври, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Свят

Pegasus e само върхът на софтуерния шпионски айсберг

отКен Силва
3 август , 2021
Pegasus e само върхът на софтуерния шпионски айсберг

Изображение: Pexels

Напоследък се вдигна много шум около шокиращите обвинения, че създаденият от Израел spyware (софтуер за шпиониране) Pegasus може да е бил използван за следене на журналисти, дисиденти и врагове на държавата. Но скандалът с Pegasus е само капка в океана на по-големия проблем, че правителства провеждат шпионски дейности, използвайки услугите на частни компании.

На 18 юли 2021 г. „Гардиън“ и 16 други медии започнаха да публикуват информация за израелците NSO Group, че чуждестранни правителства са използвали софтуер на компанията, наречен Pegasus, за да следят поне 180 журналисти и други набелязани от тях обекти по света.

Софтуерът Pegasus е разработен от бивши членове на елитния израелски разузнавателен отряд Unit 8200 – еквивалент на Агенцията за национална сигурност на САЩ ( National Security Agency, NSA). Твърди се, че той може да зарази iPhone и Android мобилни телефони по начин, който позволява на операторите да извличат съобщения, снимки и имейли; записи на разговори, както и тайно да активират микрофоните.

Сред многото предполагаеми обекти на следене от Pegasus са убитият журналист от Washington Post Джамал Хашоги, френският президент Еманюел Макрон и индийският опозиционен законодател Рахул Ганди. NSO категорично отрича, че софтуерът е „свързан по някакъв начин с жестокото убийство на Джамал Хашоги“.

Данни за съмнителните действия на NSO Group циркулират в медиите от години. Facebook заведе дело срещу NSO във федерален съд през 2019 г. Обвинението е, че компанията се е възползвала от уязвимостта на приложението WhatsApp, което е позволило на потребителите на Pegasus да шпионират обажданията и съобщенията на набелязани потребители, включително журналисти и правозащитни активисти. Делото е в процес на обжалване в 9th Circuit, като NSO Group се аргументира, че би трябвало да има неограничен имунитет срещу граждански съдебни спорове.

Освен че информацията за Pegasus вече стана публично достояние, най-новите данни поставят под съмнение дългогодишното твърдение на NSO Group, че предназначението на софтуера е да бъде използван за борба с тероризма и тежки криминални прояви. Guardian и други медии твърдят, че са получили копие от базата данни с набелязаните от NSO Group обекти. Той включва списък с 50 000 телефонни номера, които вероятно са били набелязани за следене от клиенти на компанията. Това предполага, че единственият начин NSO Group да не е била наясно със самоличността на обектите на шпионаж на своите клиенти е, ако преднамерено си е затваряла очите.

NSO Group продължава да отхвърля обвиненията за неправомерни действия и настоява, че медиите погрешно тълкуват данните.

„Данните са пълни с погрешни предположения и непотвърдени теории, които пораждат сериозни съмнения относно надеждността и интересите на източниците. Изглежда, че „неидентифицираните източници“ са предоставили информация, която не е фактически обоснована и се разминава с реалността – заявяват от NSO Group. – След като проверихме техните твърдения, ние категорично отричаме фалшивите обвинения, отправени в доклада. Източниците са предоставили информация, която не е базирана на факти, което е видно от липсата на подкрепяща документация в много от твърденията.“

„В действителност тези обвинения са толкова скандални и толкова далеч от действителността, че NSO обмисля да заведе дело за клевета.“

Правоприлагащите органи във Франция и Унгария вече започнаха разследване на употребата на Pegasus, а Комисията по външни работи и отбрана на израелския парламент сформира комисия, която да се занимае с проблема.

Мароканското правителство реагира на обвиненията за Pegasus, като заведе дело за клевета в Париж срещу две френски организации. Те са обвинени в публикуване на изфабрикувани твърдения, че марокански следователи незаконно са използвали Pegasus, за да следят правителствени служители. Мароканското правителство „няма намерение да остави многобройните лъжи и фалшиви новини, които се разпространяват през последните няколко дни да останат ненаказани“, е заявил правителствен адвокат на 22 юли.

Данните около NSO Group предизвикаха разпалени коментари, но те не са единствената фирма, която продава на правителства технологии за следене. Преди скандалът с Pegasus да оглави първите страници, базираната в Канада изследователска група Citizen Lab публикува доклад за израелската компанията Candiru. Тя е кръстена на страховитата риба кандиру, известна с това, че може да влезе в уретрата на мъже във водите на река Амазонка. В доклада се твърди, че фирмата се занимава с дейности, подобни на тези на NSO Group.

Частни фирми за шпионаж има не само в Израел. Clearview AI от САЩ също придобива печална слава, след като преди година The New York Times съобщи за нея, че е обработила милиарди снимки, за да създаде софтуер за разпознаване на лица за органите на реда в страната и в чужбина. Тогава на бял свят излиза също, че Департаментът за вътрешна сигурност (DHS) на САЩ и други агенции са купували масово данни от частни компании.

Правни експерти изразиха опасения, че компаниите за следене представляват сериозна заплаха за неприкосновеността на личната информация в Съединените щати, тъй като ограниченията на Четвъртата поправка за наблюдение в американската конституция не се отнасят за частни компании.

„Ако правоприлагащите органи могат да си позволят да заобиколят изискването на Четвъртата поправка за гаранция, то историческата протекция, разпоредена от Върховния съд в Карпентър, ще бъде в опасност“, се казва в публично изявление на Американския съюз за граждански свободи (ACLU) през декември 2020 г. „Въпреки че федералните агенции харчат стотици хиляди долари за достъп до бази данни за локация на мобилни телефони, тези агенции не са разяснили публично своята правна обосновка или вътрешни ограничения за достъп до такава инвазивна информация.“

Сенаторите Рон Уайдън (демократ от щата Орегон) и Рон Пол (републиканец от щата Кентъки) през април 2021 г. предложиха законодателна мярка, която засяга някои конституционни въпроси, възникващи вследствие появилите се технологии за следене. Законодателството, наречено „Четвъртата поправка не е за продан“, ще постави изисквания за гаранция при държавните покупки на масови данни и би отнела способността на главния прокурор на САЩ да предоставя граждански имунитет на компании, които незаконно продават потребителски данни на правителствени агенции.

Въпреки че „Четвъртата поправка не е за продан“ има двупартийната подкрепа на 19 съспонсора, тя тепърва ще бъде подложена на обсъждане.

Споделете тази статия

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

(Ground Picture/Shutterstock)

Преодоляване на рака с 3 ключови стратегии: Прозрения на един излекуван професор

0
0
Царска туршия (снимка: zvezdev.com)

Хрупкава царска туршия без консерванти

0
0
Робърт Фицо (Снимка Facebook)

Проруският бивш премиер Фицо спечели изборите в Словакия

0
0
Унгарският министър-председател Виктор Орбан преди срещата на върха на лидерите на ЕС в Брюксел (Johanna Geronн/Reuters)

Виктор Орбан с тежка позиция за членството на Украйна в ЕС

0
0
Сателитна чиния Starlink RV (Бояна Ненова за "Епок Таймс")

Starlink Bulgaria: Сателитният интернет Starlink RV вече и в България

0
2
Възрастен мъж държи ръката на своя болногледач в стаята си в Берлин. (Odd Andersen/ Getty Images)

Нашият стремеж за контрол над живота и смъртта

0
0
Връх Юмрука, Стара планина (Емил Рашковски)

Красотата на българските планини през обектива на фотографа Емил Рашковски

0
0

Последвайте ни във Фейсбук

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Унгарският министър-председател Виктор Орбан преди срещата на върха на лидерите на ЕС в Брюксел (Johanna Geronн/Reuters)

Виктор Орбан с тежка позиция за членството на Украйна в ЕС

0
0
Робърт Фицо (Снимка Facebook)

Проруският бивш премиер Фицо спечели изборите в Словакия

0
0
Откриването на срещата на върха на лидерите на Г-20 в Ню Делхи на 9 септември 2023 г. (https://www.g20.org)

Страните от Г-20 въвеждат цифрови валути и документи за самоличност

0
0
Министърът на външните работи на Италия Антонио Таяни говори на пресконференция в края на срещата на външните министри от Г-7 в хотел Karuizawa Prince в Каруизава, Япония, 18 април 2023 г. ( Франк Робишон/Pool/AFP via Getty Images)

Италия обмисля да се оттегли от китайската инициатива „Един пояс, един път“

0
0
Ким Чен Ун, Ли Хонгжун и Сергей Шойгу на военен парад в Пхенян, Северна Корея (KCNA via Reuters)

Задълбочаващото се партньорство между Китай, Северна Корея и Русия буди тревога

0
0
Терминала за зърнени култури със силози за зърно в черноморското пристанище Констанца, Румъния (Anca Cernat/Reuters)

Полша, Унгария и Словакия въвеждат забрани за зърно от Украйна

0
0
Логото на еврото пред централата на Европейската централна банка във Франкфурт (Ralph Orlowski/Getty Images)

Как зеленият фанатизъм и санкциите унищожиха германската икономика

0
0
Джордж Сорос произнася реч

Сорос: Тръмп ще застраши глобалисткото единство, ако спечели изборите

0
1
Руският президент Владимир Путин поздравява турския си колега Реджеп Тайип Ердоган преди разговорите им в Сочи, Русия, на 4 септември 2023 г. (Alexey Nikolsky/Pool/AFP via Getty Images)

„Нов етап“ в отношенията между Путин и Ердоган

0
0
Електрически скутери на компаниите за споделена микромобилност Lime и Dott, паркирани за наемане на улица в Париж (Charles Platiau/Reuters)

Париж без електрическите тротинетки от днес

0
0
На 26 август 2023 г. на Площада на Републиката в Париж се проведе митинг с призив за прекратяване на продължаващото преследване на Фалун Дафа в Китай. (minghui.org)

Френски правителствени служители се обявиха в подкрепа на Фалун Гонг

0
0
Европейският комисар по въпросите на вътрешния пазар Тиери Бретон, Брюксел, Белгия, на 29 януари 2020 г. (Alexandros Michailidis/Shutterstock)

ЕС: Закон за цифровите услуги ще регламентира съдържанието в интернет

0
0
Следваща публикация
Вертикалните облегалки в самолетите играят ролята на естествена преграда за вируса

Висок ли е рискът от заразяване с коронавирус по време на полет?

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Goodreads-g Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria