• За нас
  • Пишете ни!
петък, 16 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Култура и изкуство Изящни изкуства

Постоянството на Микеланджело: урок за постигане на величие

отЕрик Бес
23 октомври , 2021
Постоянството на Микеланджело: урок за постигане на величие

Историите на изкуството: Какво можем да научим от живота на художниците

Микеланджело Буонароти е безспорно един от най-великите художници в историята. Той е роден през 1475 г. и е живял до зрялата 88-годишна възраст. Мислел е за себе си главно като скулптор, но е създал и някои от най-великите фрески, архитектурни шедьоври и поезия от италианския Ренесанс.

Какво прави Микеланджело велик? Каква е тайната му при създаването на толкова много велики произведения на изкуството? Сигурен съм, че отговорът на този въпрос е доста сложен, но ще разгледаме епизод от живота на Микеланджело заедно със собствения му отговор на въпроса.

2 7 14 Michelangelo portrait 600x695 1
Детайл от картината „Микеланджело Буонароти“, около 1545 г., от Даниел де Волтера, масло върху  дърво, 88.3 см х 64,1 см. Музей на изкуствата „Метрополитън“, Ню Йорк.

Работната етика на Микеланджело

За своята работна етика Микеланджело е цитиран да казва следното:

„Ако хората знаеха колко много трябва да работя, за да придобия майсторството си, това изобщо не би изглеждало толкова прекрасно. … Ако знаеха колко много труд полага човек, не биха го нарекли точно гений. „

Микеланджело предполага, че неговото майсторство не е показателно за типа гений, основан единствено на вродения талант. Вместо това той определя своя „гений“ като „вечно търпение“. Геният е способността да се упражнява търпение по време на неизбежните трудности, които възникват при усърдната работа в занаята. С други думи, идеята за гений изглежда е синоним на способността на човек да търпи трудности заради любовта към изкуството.

Джорджо Вазари, италиански художник от Ренесанса и автор на „Животът на художниците“, е първият, който пише биографията на Микеланджело и го прави, докато Микеланджело все още е жив. Всъщност Микеланджело е определян като първия художник, за когото е писана биография още приживе.

Вазари пише за някои крайни моменти, през които Микеланджело преминава заради работата си:

„Микеланджело ми каза, че през младостта си той често е спал с дрехите, точно като човек, който, изтощен от работа, не си прави труда да се съблича, тъй като по-късно трябва да се облича за пореден път … С напредването на възрастта той постоянно носи на бос крак ботуши, изработени от кожи на кучета, в продължение на месеци, така че когато по-късно е исал да ги събуе, кожата му също се отлепяла.“

Историята на Вазари за Микеланджело звучи екстремно и може дори да е апокрифна. И все пак това показва, че трябва да сме готови да жертваме своите удобства и да изтърпим трудности, ако искаме да тласнем начинанията в работата си към сферата на величие.

3 7 14 Sistine Chapel ceiling 600x906 1
Тавана на Сикстинската капела, от 1508 до 1512 г., от Микеланджело. Фреска: 44,7 ярда на 14,6 ярда. Сикстинска капела. (снимка: Антоан Тавено)

Преодоляване на трудностите при работата по тавана на Сикстинската капела

Едно от произведенията на изкуството, което потвърждава величието на Микеланджело, е таванът на Сикстинската капела.

Микеланджело работи върху скулптури за бъдещата гробница на папа Юлий II, когато папата решава, че вместо това предпочита Микеланджело да изрисува тавана на гробницата. Вазари предполага, че художникът и архитект Донато Браманте, приятел на младия художник Рафаело, е убедил папата Микеланджело да рисува фрески, вместо да извайва скулптури.

Браманте уговаря папата с надеждата да попречи на Микеланджело да създава още велики скулптури. Той също се надявал, че Микеланджело ще се провали в рисуването, с което пък ще покаже, че Рафаело е по-добрият художник и артист.

Микеланджело протестира и твърди, че е скулптор, а не художник, но Браманте вече е убедил папата. Според „Микеланджело: Художникът, човекът и неговите времена“ от Уилям Уолъс, Микеланджело изразява неудовлетворението си от картините, когато проектът е завършен, подписвайки се под сонет, в който изразява недоволството си с: „Не съм поставен на добро място и не съм художник.“

Рисуването на самата фреска също има своите проблеми. Микеланджело не знае как да рисува коректно фреска, затова той моли други художници да дойдат да му помогнат. На едно от местата за изрисуване на стенописите се появява мухъл и на Микеланджело се налага да го преработи.

Евентуално за да саботира отново проекта, Браманте предлага Микеланджело да окачи скеле от тавана. Микеланджело протестира, твърдейки, че дупките в стената ще трябва да бъдат покрити по-късно. Така на Микеланджело му се налага да изобрети нов тип скеле.

Според Вазари актът на изрисуване на тавана е наистина болезнено преживяване:

„Тези стенописи бяха направени в най-голямо неудобство, тъй като той е трябвало да стои там, работещ с глава, наклонена назад, и това уврежда зрението му толкова много, че вече не може да чете или да гледа рисунки, ако главата му не е наклонена назад. Състоянието му продължава да бъде лошо дори и след няколко месеца.“

Не само че на Микеланджело му се е налагало да се справя с трудностите при рисуването и със съперниците си, опитващи се да опетнят името му, но той е имал и семейни проблеми, които сякаш никога не са спирали. Според Уолъс Микеланджело е трябвало да се справи със смъртта на брат си, със съпругата на брат си, завеждаща дела за връщането на зестрата, с неуважението на един от братята си, със заболяване в семейството и, разбира се, с паричне проблеми.

Уолъс предполага, че плащанията на папата за работата на Микеланджело са били много нередовни и повечето от парите, които е получавал, Микеланджело е изпращал на семейството си. Самият той се е определял като „бос и гол“.

Микеланджело описва тези свои обстоятелства в множество писма, които Уолъс цитира и които могат да бъдат обобщени:

„Живея тук в състояние на голямо безпокойство и най-голяма физическа умора: нямам приятели от какъвто и да е вид и не искам такива. Нямам достатъчно време да се храня както трябва. Така че не трябва да ме притеснявате с нищо друго, защото не бих могъл да понеса нещо друго. … И така живея вече около петнадесет години и никога не съм имал един час щастие. „

Да се издържи непоносимото

Можете ли да си представите да живеете така? Можете ли да си представите да ви възлагат проект по време на вече поета друга работа и преди дори да започнете работата си, един от вашите колеги да се опитва да ви саботира, като вашият работодател определя да работите по начинание, в което е по-вероятно да се провалите? Можете ли да си представите, въпреки протестите ви, да ви бъде възложен този проект, за който нямате опит, и по време на работата ви вашият колега да се опитва да предложи неща, които целят да компрометират вашия успех?

Това не е всичко. Работите толкова много, че тялото ви боли, когато се приберете вкъщи. И когато се приберете вкъщи, съпругата ви се оплаква от недостиг на пари, родителите ви са болни и се нуждаят от вашата помощ, а децата ви само създават проблеми в училище. Работите до толкова късно, че едва имате време да се преоблечете.

Подобни ежедневни трудности са поразителни, ако просто си ги представим, камо ли да ги изживеем.

Но Микеланджело ги е изживял и е издържал цялото това изпитание. И това, поне отчасти, е причината за неговото величие. Благодарение на постоянството си той създава едни от най-великите произведения на изкуството, познати на света. Той е можел да се откаже по всяко време, но не го е направил. Той е само на 37 години, когато завършва тавана на Сикстинската капела и след това живее още 51 години.

Понякога нашите усилия за справяне с житейските предизвикателства могат да направят живота да изглежда безсмислен. Трудностите ни могат да бъдат толкова поразителни, че можем да искаме да намерим някоя дупка, в която да се скрием от болката. Но ако вземем дори и частичка мъдрост от историята на Микеланджело, то може би ще се окаже, че нашето „величие“ зависи от изправянето пред трудностите на живота с „вечно търпение“.

Може би всяко страдание е възможност да изследваме себе си и да разберем истинския си потенциал.

Историята на изкуството е история, която ще се разгръща винаги. Това е и нашата история, историята на човешката раса. Всяко поколение художници оказва въздействие върху културата на своето време с произведенията на изкуството си и с решенията си в живота. Тази поредица от статии ще споделя истории от развитието на изкуството на човечеството, които ни насърчават да се запитаме как можем да бъдем по-искрени, състрадателни и търпеливи човешки същества.

Ерик Бес работи като сценичен актжор и пише докторантура в Института за визуални изкуства (IDSVA).

https://www.theepochtimes.com/michelangelos-perseverance-a-lesson-in-achieving-greatness_3893479.html
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Наталия Киселова бе критикувана от три опозиционни партии, че надвишава правомощията си, като решава еднолично парламентът да не разглежда предложението на българския президент да се проведе референдум за еврото. Снимка: БГНЕС

Председателката на парламента пренебрегна предложението за референдум на българския президент – последваха реакции

0
0

Свързани Публикации

Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Мощи на светеца бяха донесени от Атон в манастира "Свети Атанасий Велики" в софийското село Лозен на 4-ти май. На Гергьовден е кулминацията на тържествата, с празнична литургия и курбан за здраве. Снимка: БНТ

Кои държави и армии почитат свети Георги като свой покровител?

0
0
image 2025 05 03 200936281

„Розенкранц и Гилденстерн са мъртви“ – премиера в Народен театър „Иван Вазов“

0
0
et aleksandra razprostranenie

Разпространението на името на българи в земите на древни Македония, Илирия и Гърция

0
0
Марта Петкова в „Жизел“

Марта Петкова: Балетът е импулс, енергия, нещо много възвишено и чисто

0
0
След забележителен конгрес, ПКК потвърждава решението си да прекрати бунта срещу Турция

Историческо решение: ПКК на кюрдите в Турция прекратява десетилетната си въоръжена борба

0
0
Отборът на Симеон Николов, Александър Къндев и Лазар Бучков на университета „Лонг Бийч Стейт“  победи на финала на волейболния шампионат на NCAA Калифорнийския университет в Лос Анджелис. (https://www.ncaa.com/)

Български волейболисти, начело със сина на Владо Николов, станаха шампиони в университетската лига на САЩ

0
0
На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Фалун Дафа практикуващи празнуват Световния ден на Фалун Дафа на "Юниън скуеър" в Ню Йорк на 11 май 2025 г. Лари Дай/The Epoch Times

Милиони празнуват на 13 май Световния ден на Фалун Дафа

0
0
Надежда: Лек за депресия, когато нищо друго не действа

Надеждата – лек за депресия, когато нищо друго не работи

0
0
Следваща публикация
Парад в нацистка Германия през 1933 г. Снимка: Bundeszentrale für politische Bildung

Що е "върховенство на закона"?

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria