• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 18 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало България

Празнуваме Световния ден на операта с почит към ярката българска следа в оперното изкуство

отЕва Иванова
25 октомври , 2023
Празнуваме Световния ден на операта с почит към ярката българска следа в оперното изкуство

Сцена от операта "Турандот" на Джакомо Пучини. (Marty Sohl/The Metropolitan Opera)

Getting your Trinity Audio player ready...

На 25 октомври едно от най-въздействащите и емоционални изкуства в света чества своя празник. Световният ден на операта е учреден по съвместна инициатива на трите организации, свързани с развитието на професионалното оперно изкуство – Opera Europa, Opera America и Opera Latinoamerica. Избраната дата 25-ти октомври е символ на възпоменание на рождения ден на Жорж Бизе и Йохан Щраус II, композиторите на може би най-известните опери и оперети в света.

За родина на операта се счита Италия, а за начало на това изтънчено изкуство се смята периода в края на 16-ти век. В началото на 17-ти век операта става популярна и в останалата част от Европа.  Златен век на операта се счита 19-ти век, като благодарение на Рихард Вагнер за Германия и Джузепе Верди за Италия, операта се превръща в изключително популярно и търсено изкуство. Малко по-късно и в Централна и Източна Европа операта създава свои самостоятелни традиции.

Българската следа

България е малка страна, но с големи традиции в оперното изкуство. Още от началото на 20-и век до сега, България има много поводи за гордост. Страната ни е „инкубатор” за световно значими оперни артисти. Представяме част от тях като светъл пример и вдъхновение за бъдещите техни наследници.

Борис Христов

Обявен за „Бас № 1 на планетата“, Борис Христов е оперен певец с изключителен принос в световната оперна музика. Роден в Пловдив през 1914 г., той заминава да учи в Италия оперно пеене при Р. Страгари. Дебютира с ролята на Колин от „Бохеми” в Реджо ди Калабрия през 1946 г. Христов пее и в лондонския „Ковънт Гардън” и от тогава владее всички световни оперни сцени. С големия си брой забележителни роли – над 40, той си печели безсмъртна слава. Борис Христов остава в сърцата на публиката с ролите си на Кончак („Княз Игор“), крал Филип („Дон Карлос“), Борис („Борис Годунов“) и др.

Гена Димитрова

Родена през 1941 г. в село Беглеж, Плевенско, Гена Димитрова – наричана още „Царицата на Вердиевите гласове” – остава ярка следа в света на оперното изкуство. През 1972 г. българката печели голямата награда на престижния конкурс за оперни певци в град Тревизо, Италия с ролята си на Амелия от операта „Бал с маски“ от Верди. Със същата роля дебютира на сцената „Парма Реджио” в град Парма, пъртнирайки си с Хосе Карерас и Пиеро Капучили. От този момент нататък стартира шеметната й кариера като световна оперна звезда в най-големите оперни театри.

През 1973 г. дебютира на Миланската скала в партньорство с Пласидо Доминго. През 1978 г. дебютира и във Виенската държавна опера с ролята на Тоска от едноименната опера на Пучини. През 1980 г. прави фурор на сцената с Лучано Павароти в „Джокондата” в Арена ди Верона. през сезон 1983 г. – 1984 г. започват силните й драматични роли в емблематичния оперен театър „Ла Скала“ в Милано. Години наред Гена Димитрова прави световна кариера и оставя неповторима следа в света на висшето оперно изкуство. Световноизвестният диригент Херберт фон Караян казва за нея: „Най-накрая настъпи времето, когато мога да чуя глас, който е толкова силен и чист, да чуя певец, който пее с лекотата, с която хората си говорят”.

Райна Кабаиванска

Райна Кабаиванска е родена в Бургас през 1934 г. Завършва през 1957 г. оперно пеене и пиано в Държавната консерватория „Панчо Владигеров“. Дебютира със спечелването на престижен конкурс в град Верчели, Италия заедно с Лучано Павароти и изпълнява блестящо ролята на Жоржета в „Мантията” от Пучини. Канена е в едни от най-престижните оперни театри в света. Има множество спечелени награди от редица престижни конкурси, като пет пъти е обявявана за най-популярната личност на Италия, а два пъти е била „музикант на годината“. Сред най-известните й роли са Флориа Тоска („Тоска“), Неда („Палячи“), Елизабет („Дон Карлос“) и др. Към момента е отдадена на преподавателска дейност, като ежегодно провежда майсторски клас по оперно пеене в Нов Български университет в София.

Адриана Стаменова Порта

Tитулувана от престижни международни конкурси, българската оперна певица е обявена за най-добро мецосопрано за творби на Верди в конкурса „Верди”. След миланската „Ла Скала“ българката се отправя на гастроли в Европа, Азия, Африка, Австралия. Лично поканена от световноизвестния диригент Херберт фон Караян, Стаменова пее на сцени във Виена и Залцбург със звезди като Борис Христов, Монсерат Кабайе и др. Днес Адриана Стаменова Порта предава своя безценен опит като преподавател.  

Соня Йончева

Соня Йончева е родена в Пловдив през 1981 г. Започва да учи пиано и оперно пеене от съвсем малка в родния си град. Завършва класическо пеене в консерваторията в Женева, Швейцария, където по-късно получава и специалната награда на град Женева. Има бляскава кариера с участия в „Ла Скала” в Милано, „Театро Реал” в Мадрид, Националната опера в Прага, Фестивала на Монпелие и Бруклинската музикална академия в Ню Йорк. С изключително успешна кариера, българското сопрано е един от най-аплодираните съвременни творци в оперното изкуство.

Александрина Милчева

Оперна прима Александра Милчева, която гастролира в най-големите световни театри, стартира кариерата си с най-престижната награда „Гран при” през 1966 г. на конкурс в Тулуза. Първият й рецитал е в миланската „Ла Скала” със Светла Протич. Тя развива своя талант и като педагог с изключително високи резултати.

Александрина Пендачанска

Дебютирайки с трудната ария на Виолета от „Травиата”, Александрина Пендачанска бележи началото на своята ярка кариера. Започва чести гастроли по световните сцени , като печели и множество отличия от фестивали и конкурси. Лично поканена от Пласидо Доминго, Александрина Пендачанска му партнира в изпълнение на дуети от оперите „Дон Жуан” и „Любовен Еликсир”. През 2004 г. младата българска оперна певица е удостоена с награда „Дива” на Нюйоркската опера.

Анна Томова-Синтова

Придобивайки световна слава, оперната ни певица Анна Томова-Синтова печели през 1972 г. златен медал в Рио де Жанейро, а през следващата година получава най-високото отличие в Германия – „Камерзингерин”. Анна Томова-Синтова започва шеметна кариера, като обикаля световните сцени с най-известния по-това време диригент Херберт Фон Караян. Призната е за най- добрата „Тоска”, като печели и наградата „Грами“ за записа на „Ариадна от Наксос“ под диригентството на Джеймс Ливайн.

Борис Рубашкин

Роден през 1932 г. в София, Борис Рубашкин заминава да живее и твори  в Австрия, като печели признанието за световноизвестен оперен певец. Той учи пеене във Виена при професор Мария Бранд, като през 1970 г. композира и става съавтор на текста на модерния „Казачок”(с над 10 милиона продадени копия.) Световната преса му признава заслугата като казва, че „Виена подари на света на танца – валс на Щраус и „Казачока” на Рубашкин.“

Божидар Николов

Прочутият тенор, роден през 1959 г. в София, Божидар Николов започва кариерата си във Виенската държавна опера, където работи в продължение на пет години. Започва гастроли по цел свят и се превръща в първокласен солист на най-елитните сцени в света. Партнира си с Пласидо Доминго под диригентството на Клаудио Абадо. 

Стефан Еленков

Роден е през 1937 г. във Видин, Стефан Еленков е сред най-успешните български оперни певци в чужбина. Впечатлява и завладява с глас си оперната сцена „Ла Скала“ в Милано, гастролира в повече от 30 държави и в над 100 театъра. Специалистите определят гласа му (бас) с изключително мощен и въздействащ, богат на обертонове тембър. Еленков остава един от най-успешните ни оперни бас гласове в света.

Могат да бъдат изброени още много велики класове с български произход, оставили ярка следа на световната оперна сцена. В нашата малка България са родени изключителни артисти в едно от най-божествените изкуства в света – операта. Гласът е дар от Бога, а с толкова много божествени гласове – родината ни е едно наистина благословено място. 

ВИЖТЕ СЪЩО
2020 01 28 rainasoprano 700x447 1
Райна Кабаиванска оцени „магията“ на спектакъла „Шен Юн“
2015 10 4 minghui canada toronto shenyun symphony 03
Маестро Милен Начев: В „Шен Юн“ намерих своето място
a1f592a161e97ad0c54b91b9 1200x800 1
Изкуството на „Шен Юн“ вече е достъпно онлайн
Финална завеса след спектакъла на "Шен Юн"в Orpheum Theatre в Минеаполис, на 3 декември 2021 г. (Сам Уон/The Epoch Times)
Загадъчният оздравителен ефект на спектакъла „Шен Юн“
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Проф. д-р Иван Чалъков (личен архив)

Най-възрастният практикуващ хирург у нас с Гран При от MEDICAL AWARDS 2025

0
0
Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да сложи край на войната в Украйна

Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да прекрати войната в Украйна

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Инициативата BioBlitz за отбелязване 33 години „Натура 2000“

Започна инициатива BioBlitz за отбелязване 33 години „Натура 2000“ в ЕС

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Проф. д-р Иван Чалъков (личен архив)

Най-възрастният практикуващ хирург у нас с Гран При от MEDICAL AWARDS 2025

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Българските участници с техните ръководители на Международната Менделеева олимпиада по химия в Бразилия.(https://www.mon.bg)

4 медала за българските ученици на Международната Менделеева олимпиада по химия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Путин ще пропусне преговорите за мир между Русия и Украйна в Турция: Кремъл

Путин вероятно няма да се яви на мирните преговори между Русия и Украйна в Турция

0
0
Наталия Киселова бе критикувана от три опозиционни партии, че надвишава правомощията си, като решава еднолично парламентът да не разглежда предложението на българския президент да се проведе референдум за еврото. Снимка: БГНЕС

Председателката на парламента пренебрегна предложението за референдум на българския президент – последваха реакции

0
0
Следваща публикация
Министърът на имиграцията Робърт Дженрик говори пред медиите (Stefan Rousseau/PA)

Великобритания преразглежда визите на предполагаеми привърженици на Хамас в страната

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria