Исторически валежи заливат части от Северен Китай, включително Пекин – има поне двама загинали.
Проливни дъждове удариха Пекин на 26 и 27 юли, причинявайки тежки наводнения и свлачища в североизточния район Миюн. Множество села пострадаха значително, а транспортът, електрозахранването и комуникациите бяха прекъснати.
Според районните власти към 5 ч. сутринта на 27 юли общо 3065 души от 18 града и села бяха евакуирани.
Водата започна да се покачва в полунощ. Туристка, отседнала в селска къща за гости от типа на Airbnb в район Миюн, разказа пред китайските държавни медии, че около 2 ч. сутринта на 27 юли водата внезапно достигна до гърдите ѝ. Тя и още шестима души останали в капан в къщата и трябвало да скачат през прозореца, за да се спасят. Прекарали остатъка от нощта в близка къща за гости на по-високо място и накрая били спасени с мотокар. Когато се върнали в първоначалното си жилище, откриха къщата пълна с кал.
Към 17:30 ч. на 27 юли Пекин обяви червени предупреждения за дъжд в четири района и оранжеви предупреждения в други шест. Целият град остава под жълто предупреждение за дъждовни бури.
Китайската метеорологична система за предупреждения включва четири нива: червено, оранжево, жълто и синьо, като червеното обозначава най-опасните условия.
В съседната провинция Хъбей, в окръг И при Баодин паднаха 448,7 милиметра дъжд за 24 часа, като по-голямата част – само за 12 часа. Станция Сичжуан съобщи за 540 милиметра валежи за осем часа, което надхвърли средногодишното количество, а окръг Фупин регистрира рекордни 145 милиметра за час.
Проливните дъждове взеха поне два живота и има множество изчезнали в Хъбей. Според китайските държавни медии над 46 000 души са засегнати, хиляди са евакуирани. Обширни селски и градски райони остават под вода, много села са без ток и връзка. Важна инфраструктура като пътища и мостове е сериозно повредена.
Поради непрекъснатите валежи, които значително увеличиха риска от наводнения и свлачища, Министерството на природните ресурси и Китайската метеорологична администрация издадоха съвместно най-високо предупреждение за геоложки бедствия в района в 18:00 ч. на 27 юли, съобщават китайските държавни медии.
Преди валежите Пекин и голяма част от Северен Китай преживяха продължителна горещина от средата на юли, която продължи около 10-13 дни. Температурите многократно надминаваха 35 градуса по Целзий, а в някои райони дори нощем не спадаха под 32 градуса. Постоянно високите нощни температури създадоха изключително тежки условия, каквито не са наблюдавани в региона по това време на годината.