Според легендите за произхода на китайския зодиак животните участвали в състезание за определяне на последователния им ред в зодиака. То е известно като Великата надпревара и плъхът спечелил първото място чрез остроумие.
Легендата гласи, че Нефритеният император искал състезанието да бъде с измерване на времето, затова казал на животните, че ще има плувна надпревара. Първите 12 животни, които преминат реката, щели да получат зодиакални години, наречени на тях.
Бидейки леки и малки, плъхът и котката се качили на гърба на здравия вол, за да прекосят реката. Плъхът обаче изведнъж избутал котката във водата. Точно преди финала той скочл от главата на вола и станал първенец.
Борещата се котка не успяла да се нареди сред първите 12 и не била включена в зодиака. Оттогава двамата, които някога били добри приятели, станали врагове.
Хората, родени в годината на Плъха, са умни, бдителни, находчиви и успешни. Те са енергични, но липсата им на комуникационни умения може да създаде у другите впечатление, че са груби.
Някои известни хора, родени в годината на плъха, са Кейти Пери, Дуейн Джонсън, Шакил О’Нийл, Уилям Шекспир, Джордж Вашингтон, Джордж Х. Буш и папа Франциск.
Годишни паради
Годината на Плъха започна на 25 януари тази година. Китайската лунна нова година се празнува с паради по цял свят. Независимо от зодиакалната година, драконът обикновено е основният участник в лунните новогодишни паради. В източноазиатската култура драконът е доброжелателно същество, което контролира водата, дъжда и наводненията. Означава сила, устременост, късмет и богатство.
В Сан Франциско вечерният лунен новогодишен парад привлича милиони зрители от целия свят. От 1958 г. парадът в Сан Франциско популяризира китайската култура в своята общност и се състои от различни участници.
Практикуващите китайската медитативна дисциплина Фалун Дафа (наричана още Фалун Гонг) често организират свои собствени новогодишни паради с цел да споделят красотата на Фалун Дафа и традиционната китайска култура със света.
В древността китайците са се занимавали с медитация и духовна практика, за да се подобрят и да достигнат духовно съвършенство. От хиляди години тези видове медитативни дисциплини са част от китайската култура. Практикуващите Фалун Дафа продължават тази традиция и днес.
Новогодишни ястия за късмет
Храната е важна част от китайската култура, особено по време на специални поводи като Китайската нова година. Някои домакинства поставят 10 ястия, тъй като това е равномерно и здравословно число.
Видовете ястия могат да варират, но някои присъстват на трапезата всяка година, защото се смятат за късметлийски.
- Риба: на китайски език „рибата“ се произнася „ю“, същото като произношението на „излишък“. Хората се надяват да имат излишък до края на годината, за да просперират следващата година;
- Пиле: произношението на китайски „дзи“ е подобно на „късмет“;
- Кнедли: хората поставят месо или зеленчуци върху кръгло парче тесто и го увиват във форма, подобна на златните и сребърните монети, които са били използвани като валута в древни времена;
- Оризови топчета: тези кръгли сладки с размер на хапки представляват единство и хармония в семейството. Те се ядат топли и могат да бъдат обикновени или сладки. Сладките са с черни сусамови семена или червен боб вътре;
- Юфка: дългата юфка символизира дълголетие и щастие;
- Пролетни ролца: пържени и хрупкави, тези ролца с цилиндрична форма носят богатство през новата година;
- Оризова торта: меката и лепкава оризова торта може да се приготви по различни начини. Тя символизира по-висок доход или позиция;
- Дебел чой: в Южен Китай черните водорасли, наподобяващи косата, са често срещана съставка, приготвяна с гъби и зеленчуци. Произношението на думата е същото като на „богат“;
- Корени на лотос: когато се нарежат, вътрешността им съдържа колело от дупки, което означава открит ум и просперитет на семейството;
- Джай: още едно кантонско ястие – комбинация от зеленчуци, гъби, пръчици извара, черен мъх и юфка;