80 години след края на Втората световна война международните спорове отново се решават със силата на оръжието, а Европа няма визия за края на войната в Украйна, заяви държавният глава пред журналисти
На Девети май Европа трябва да си спомни, че обединението и просперитетът стават възможни благодарение на обединяването на усилията за изкореняване на съперничествата, омразата и споровете, довели до Втората световна война. Това заяви президентът Румен Радев в отговор на журналистически въпрос днес. Държавният глава и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили и вицепрезидентката Илияна Йотова поднесоха цветя пред Паметника на Незнайния воин в памет на загиналите български войници в борбата с нацизма. На церемонията присъстваха също българският патриарх Даниил и председателката на Народното събрание Наталия Киселова.
Румен Радев посочи, че трагедията на нашето съвремие е, че 80 години след края на най-кръвопролитната война в историята на човечеството международни спорове отново се решават със силата на оръжието. „Още по-тревожното е, че Европа няма своя визия за края на войната и установяване на мира, а продължава да инвестира в обречена според мен кауза с утопичната надежда, че с наливане на повече оръжия Украйна ще бъде изведена до преговори от позиция на силата“, подчерта държавният глава и допълни, че жертвите, разрушенията и изгубените територии продължават да се увеличават.
По думите на президента този подход към войната в Украйна поражда въпроси, дали съвременна Европа се отдалечава от светлия проект за обединение на континента, който се основава на мира. „Страхува ли се Европа от връщането на мира, защото връщането на мира означава и връщане на общественото внимание към кризите, които тлеят вътре в нашите държави и в нашите общества?“, попита държавният глава.
Помолен да коментира политическото напрежение от последните дни във връзка с първия доставен F-16 на България, президентът припомни, че именно лидерът на ГЕРБ хвърли в общественото пространство този проблем и го истеризира и политизира. „Това стана пред вашите камери чак от Валенсия и аз се питам какво са му виновни летците и техниците от Българските военновъздушни сили за това, че неговото политическо семейство в Европа вече му обръща гръб “, посочи Румен Радев. Президентът подчерта, че проблемът с F-16 не е в самолета, нито в САЩ, тъй като самолетът е новопроизведен и отличен, а американската страна стриктно си изпълнява задълженията съгласно договора, така както е подписан.
„Големият проблем е, че през 2019 г. правителството на господин Борисов драстично оряза наземния технически пакет, който по препоръка на американската страна трябва да бъде наличен в авиобазата, за да се поддържа самолетът в надеждна експлоатация и да се влезе в някакви прилични финансови рамки“, припомни Румен Радев. Държавният глава допълни, че именно по тази причина в онзи момент е наложил вето, защото е било видно, че начинът, по който българската страна сключва договора, ще доведе до сериозни технически проблеми в поддръжката на самолета.
По думите на президента ситуацията около новия изтребител на ВВС е олицетворение на цялостното отношение на управлението на Бойко Борисов към проблемите на отбраната. „Когато инвестираш в отбраната не по свое собствено убеждение като необходимост за укрепване на националната сигурност, а под натиск отвън и преследвайки лична политическа корист, тогава често и резултатите са половинчати и са далеч от желаното“, каза още Румен Радев и припомни, че е свикал три последователни консултативни съвета за национална сигурност, за да стартира нужната модернизация на Българската армия, а решението България да отделя 2% от БВП за отбрана е било под силния натиск и на съюзниците от НАТО.
По-късно Румен Радев се срещна с ръководствата на военните съюзи, учредители на Национален инициативен комитет на ветераните от Втората световна война за отбелязване на 80 години от участието на Българската армия в борбата с националсоциализма. Съпредседатели на комитета са доц. д-р Иван Сечанов, генерал от запаса Златан Стойков и младши лейтенант от запаса Петър Велчев. В разговора участие са взели представители на военно-патриотичните съюзи на ветераните – Съюз на ветераните от войните на България, Съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва, Съюз на военноинвалидите и военнопострадалите и столично дружество “Военноинвалид”.
Президентът е поздравил представителите на военно-патриотичните съюзи за инициативите им, свързани със съхраняването на историческата ни памет, опазването на военните паметници в България и културно-историческото наследство. Румен Радев подчертава, че подвигът на българските войници през Втората световна война не трябва да бъде забравян. „В заключителната фаза на войната Българската армия демонстрира себеотрицание, висок боен дух, талантливо командване и военно ръководство и утвърждава авторитета на българската държава“, посочва държавният глава и добавя, че запасното войнство заслужава грижа и признание от страна на държавните институции, както и подкрепа за инициативата за отбелязване на 80 години от участието на Българската армия във Втората световна война.
В рамките на срещата са обсъдени съвременните предизвикателства, произтичащи от военните конфликти в съседство, като бе откроена необходимостта от военно-патриотично възпитание на младото поколение у нас и уважение към традициите и националната памет. Подчертана е и необходимостта от обмисляне на възможностите за възстановяване на военната подготовка на младите хора у нас, каквато днес вече се осъществява в редица страни членки на НАТО. Участниците в срещата се обединяват около позицията, че опитът и компетенциите на българските генерали, офицери и сержанти от резерва може да бъде полезен в процеса, особени с оглед на недостига на кадри във Въоръжените ни сили и усложнената среда на сигурност в региона. Обсъдени са също предизвикателствата пред запасното войнство, военноинвалидите и военнопострадалите у нас, изработването на Закон за запасното войнство и промяна в Закона за отбраната и въоръжените сили, с оглед регламентиране на термина „запасно войнство“, като е откроена и необходимостта от по-активна подкрепа от страна на изпълнителната власт за дейността на организациите на българските ветерани.
От Националния инициативен комитет на ветераните от Втората световна война са запознали Румен Радев с дейностите по подготовката на отбелязването на 80 години от участието на Българската армия във Втората световна война и подариха на държавния глава икона на свети Георги Победоносец и юбилеен медал „80 години от Победата над хитлерофашизма (1945-2025)“, който се връчва на ветераните от Втората световна война и на хора, допринесли за военно-патриотичното и родолюбиво възпитание в България.
От 19 часа българският президент ще отправи обръщание към българския народ и народните представители в 51-вия български парламент.