Getting your Trinity Audio player ready...
|
Украинският президент посочи по време на заседание на Съвета за сигурност на ООН, че инвазията на Русия в Украйна ще спре само чрез силен отговор
На заседанието на Съвета за сигурност на ООН, което се проведе на 24 септември, Володимир Зеленски заяви, че руският президент Владимир Путин „е нарушил толкова много международни норми и правила, че няма да спре сам.“
Вместо това украинският лидер настоя: „Русия може да бъде принудена към мир само със сила и точно това е необходимо.“
Зеленски направи своите забележки пред 15-членния Съвет за сигурност преди планираното си обръщение към цялото Общо събрание на ООН на 25 септември. Украинският лидер каза, че се подготвя за нова мирна среща на високо равнище относно продължаващата война и покани „всички главни нации“ да присъстват.
„Това е процесът, който ще ни доведе до мир, до справедлив мир, истински мир, мир, който ще продължи„, каза Зеленски.
„Имаме формулата за мир. Имаме Устава на ООН и имаме всички сили, необходими, за да го осъществим. Необходима е решителност. Всички ние вече знаем как да го постигнем“, продължи той.
Критики срещу Русия
Няколко други членове на Съвета за сигурност на ООН се редуваха да порицават Руската федерация, която е един от петте постоянни членове с право на вето в комисията. Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш също се присъедини към осъждането на руското анексиране на Крим през 2014 г. и нарече пълномащабното нахлуване в Украйна през февруари 2022 г. „ясно нарушение“ на Устава на ООН.
Обръщайки се към Съвета за сигурност, държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен осъди Северна Корея и Иран за доставката на оръжия на Русия.
„Северна Корея и Иран не са единствените, които помагат и подстрекават Русия“, продължи Блинкен. „Китай, друг постоянен член на този съвет, е най-големият доставчик на машинни инструменти, микроелектроника и друго оборудване, които Русия използва, за да възстанови, попълни и разшири своята военна машина и да поддържа бруталната си агресия.“
Блинкен твърди, че има важна разлика между страните, доставящи оръжия на Русия, и тези, доставящи оръжия на Украйна, включително Съединените щати.
„Русия е агресорът. Украйна е жертвата. Русия се бори за завоевание. Украйна се бори за оцеляване. Ако страните спрат да подкрепят Русия, инвазията на Путин скоро ще приключи. Ако страните спрат да подкрепят Украйна, Украйна скоро може да приключи“, каза Блинкен.
Отговорът на Русия
Руският представител в ООН Василий Небензя, отговаряйки на различните критики на заседанието на Съвета за сигурност, настоя, че руската инвазия в Украйна през 2022 г. не е акт на непредизвикана агресия. Вместо това Небензя каза, че руската инвазия е свързана с отстраняването на приятелски настроения към Русия украински президент Виктор Янукович през февруари 2014 г., което Небензя нарече „преврат, подстрекаван от Запада“.
Руският представител посочи, че хората в източния регион Донбас на Украйна не са искали да останат част от страната след свалянето на Янукович, но каза, че този въпрос за сепаратизма в Донбас е можел да бъде решен мирно чрез споразуменията от Минск от 2014 и 2015 г. Вместо да подкрепи споразумението от Минск, Небензя каза, че украинското ръководство след Янукович „положи големи усилия да го саботира и трескаво се въоръжаваше и подготвяше за война с Русия, с помощта на САЩ и техните съюзници“.
Небензя посочи също, че Русия е решила да започне своята инвазия, която тя нарича „специална военна операция“, в отговор на увеличаването на украинските военни удари, насочени към тези сепаратистки региони на Донбас.
Алжирският делегат Ахмед Атаф каза, че страната му е предложила да посредничи в мирните преговори между Русия и Украйна. Освен това той настоя членовете на ООН да насърчават разговори, които позволяват на страните да „обърнат внимание на основните причини за конфликта като цяло и да се вслушат в опасенията за сигурността на двете страни“.
Раян Морган допринесе за настоящия материал.