• За нас
  • Пишете ни!
четвъртък, 3 юли, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Русия

Покровск: Фронтовият град, който може да промени войната между Русия и Украйна

отАдам Мороу
17 септември , 2024
Покровск: Фронтовият град, който може да промени войната между Русия и Украйна

Жени с деца вървят, за да се качат на евакуационен влак в Покровск, в източния регион Донецк, на 2 август 2024 г., по време на руската инвазия в Украйна. Роман Пилипей/ AFP чрез Getty Images

Водоснабдяването на града е било прекъснато поради интензивните бойни действия в района, докато руските сили напредват

През последния месец изненадващото трансгранично нахлуване на Киев в западния руски регион Курск доминира новинарските заглавия.

Същевременно обаче руските сили ускориха настъплението си на изток, наскоро превземайки няколко села в Донецк, който заедно с Луганск съставлява региона Донбас.

Руските сили сега изглежда са готови да превземат стратегическия град Покровск, ключов украински логистичен център, често описван в руските медии като „порта към Донецк“.

„Стратегическото му значение се крие във факта, че той е най-важният снабдителен и транспортен център за украинските сили в Донбас“, каза пред The Epoch Times турският политически анализатор Ферит Темур.

Дом на голяма железопътна гара, Покровск (Красноармейск – на руски език) се намира на кръстопътя на няколко снабдителни маршрута, свързващи го с други оспорвани градове в региона, включително Торецк, Часив Яр и Константиновка.

„Когато руските войски превземат Покровск, украинските сили, воюващи близо до Торецк и Часов Яр, ще се сблъскат със сериозни проблеми със снабдяването“, каза Темур, експерт по руските и евразийските въпроси.

„Магистрала Т-0504 [свързваща Покровск с Константиновка] също е важна в това отношение.“

„Покровск е и последният голям град и сериозна граница преди границата с [украинската] Днепропетровска област.“

Подобно на много градове в региона на Донбас, Покровск също има значителна индустриална важност.

Въглищна мина, разположена западно от града, е основният източник на битуминозни въглища за Украйна, от които зависи индустриалният сектор на страната за производството на стомана.

Но може би най-важното е, че падането на Покровск би доближило Москва с една крачка до упражняването на контрол над целия Донбас, което е дългосрочна руска цел.

„Руската армия придава стратегическо значение на Покровск с цел разширяване на военната си окупация в Източна и Южна Украйна, пречупване на съпротивата на украинската армия и осигуряване на по-силна позиция в потенциални преговори“, посочва Темур.

През 2022 г. Русия нахлу и ефективно анексира обширни части от Донецк и Луганск, заедно с голяма част от югоизточните региони Херсон и Запорожие на Украйна.

От своя страна Киев се закле да продължи да се бори за възстановяването на всички четири региона – с подкрепата на западните си съюзници – въпреки числено превъзхождащите руски сили.

В началото на септември руският президент Владимир Путин заяви, че контролът над целия регион на Донбас остава „основна цел“ за Москва.

Медик от 47-ма механизирана бригада на украинската армия лекува тежко ранен украински военнослужещ в стабилизационен пункт в Покровск, Донецка област, на 12 юни 2024 г. (Genya Savilov/AFP)
Медик от 47-ма механизирана бригада на украинската армия лекува тежко ранен украински военнослужещ в стабилизационен пункт в Покровск, Донецка област, 12 юни 2024 г. (Genya Savilov/AFP)

„Руснаците трябва да достигнат границите на Херсон, Запорожие, Донецк и Луганск. Това е приоритет за тях“, обяснява Темур. „Това са условията, които Кремъл е поставил пред армията си.“

Операции по „обкръжаване“

На 9 септември руското министерство на отбраната съобщи, че силите му са превзели село Мемрик, което се намира на около 24 км югоизточно от Покровск.

На следващия ден министерството твърди, че още четири села в околността – Красногоровка, Григоровка, Водяне и Галицинивка – също са паднали в ръцете на руските сили.

Според Денис Пушилин, ръководител на признатата от Москва Донецка народна република, настъпващите руски сили са открили сложни системи от укрепени окопи и други укрепления в наскоро превзетите села.

„Навсякъде в освободените селища има индикации, че врагът дълго време се е окопавал“, каза той пред руската информационна агенция ТАСС на 12 септември.

Жилищните райони са „покрити със система от окопни проходи; има много бетонно подсилени укрития“, посочва Пушилин, който наскоро посети няколко превзети села.

„Но това не спира момчетата ни.“

The Epoch Times не можа да потвърди независимо руските твърдения, които все още не са потвърдени от официални лица в Киев.

Въпреки това съобщенията подсказват, че руските сили наистина се приближават към Покровск, където голяма част от предвоенното население на града – около 60 000 души – вече е напуснало.

На 12 септември Вадим Филашкин, назначеният от Киев губернатор на Донецката област, заяви, че водоснабдяването на града е било прекъснато поради интензивните бойни действия в района.

Той също така призова останалите жители да напуснат Покровск пред лицето на безмилостното руско настъпление.

„Ситуацията е трудна и няма да се подобри скоро“, написа Филашкин в Telegram. „Затова отново ви призовавам да се евакуирате!“

Според местните власти електрозахранването на Покровск също е прекъснато, заедно с газта, използвана за готвене и отопление на домовете.

„Изглежда, че руснаците не са се отказали от атаката си срещу Покровск“, каза пред The Epoch Times Тим Рипли, известен британски анализатор по въпросите на отбраната.

Попитан колко дълго според него украинските сили могат да се задържат в града, той каза: „Вероятно става въпрос за няколко седмици.“

Рипли е редактор на Defence Eye, британска новинарска служба, посветена на въпросите на сигурността, и автор на „Малките зелени човечета: Вътрешната история на новата военна мощ на Русия“.

Според него руските сили в Донбас използват изпитана във времето стратегия, при която вражеските войски са обкръжени, преди да бъдат вкарани в безизходно положение.

„[Руските сили] провеждат поредица от операции по обкръжаване, за да принудят украинците да се оттеглят или да рискуват да бъдат обкръжени. Това постепенно разсича [украинските] бригади по систематичен начин“, каза Рипли.

„Руснаците правят това през по-голямата част от годината, така че виждате тези отстъпления точно преди клещите да се затворят.“

„А когато се оттеглят, те са по-малко способни да защитават следващото място.“

Курск не успява да обърне хода на събитията

Първоначално Киев се надяваше, че офанзивата му в Курск, която продължава вече втори месец, ще принуди Москва да отклони войски и оборудване от белязания от битки източен фронт.

Такъв сценарий обаче до голяма степен не се осъществи.

Миналата седмица Сергей Шойгу, ръководител на Съвета за сигурност на Русия (и бивш министър на отбраната), заяви, че продължаващото настъпление на Русия в Донецк се е ускорило от 6 август, когато Киев започна дръзката си трансгранична офанзива.

В телевизионно изказване Шойгу допълнително заяви, че руските сили са успели да превземат близо 630 квадратни километра територия в Донбас за същия период.

Според Темур провалилата се офанзива на Киев в Курск е послужила само за потвърждаване на стратегическото значение на Покровск.

Стратегическата стойност на града, каза той, „се доказва от факта, че [Украйна] реши да атакува в Курск, за да отклони вниманието на руските войски от Покровск, което в крайна сметка не успя да направи.“

За да влоши още повече положението на Украйна, Русия започна мащабна контраофанзива в Курск с цел да изгони нашествениците от руска територия.

На 11 септември Москва заяви, че войските й са успели да изтръгнат от украинските сили поне 10 селища в близост до границата в Курск.

„Руснаците са овладели офанзивата в Курск“, заяви Рипли, като добави, че последната контраофанзива на Москва „изглежда набира инерция“.

„Но въпросът в Курск не е дали руснаците могат да си върнат мястото“, посочи той. „Въпросът е колко войници, танкове и превозни средства ще загубят украинците, преди да се наложи да се оттеглят.“

Предвид тежкия недостиг на жива сила в Украйна, Киев също ще трябва да вземе предвид броя на жертвите, когато решава следващия си ход в Покровск, според Рипли.

„Не мисля, че самата загуба на града е толкова важна, колкото колко войници ще загубят украинците [защитавайки го]“, каза той.

„Ако се оттеглят бързо, повече от войниците им ще се спасят.“

Reuters допринесе за настоящия материал.

ВИЖТЕ СЪЩО
Русия ще промени ядрената си доктрина заради ролята на Запада в Украйна: Заместник-министър на външните работи
Русия готви промени в ядрената си доктрина
ukraine service man
Стратегически успех или злополучна авантюра: Целите на Украйна в Курск остават неясни
zelenskyy ukraine war f16webp
Зеленски уволни началника на украинските военновъздушни сили след смъртоносната катастрофа с F-16
Русия забрани влизането в страната на още 92-ма американски граждани
Русия забрани влизането в страната на още 92-ма американски граждани
id5675289 gettyimages 2154344363 1080x720 1
ЕС с нови санкции срещу китайски компании, подкрепящи Русия
id5581885 carlson in fla 1080x720 1
Тъкър Карлсън за интервюто с Путин: Американците имат право да знаят истината за войната, в която участват
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
Оригинален родопски пататник

Вкусен родопски пататник на тиган – лесна рецепта

0
0
Селска агнешка чорба на баба

Селска агнешка чорба с ориз

0
0
unnam6ed

Нови протести в София срещу въвеждането на еврото

0
0
image 2025 07 02 210458942

Макрон разговаря с Путин, нарушава европейската изолация на Русия

0
0
Министър Георги Георгиев (https://justice.government.bg/)

Приети са законодателни промени за премахването на България от „сивия списък“ за пране на пари

0
0
Плодове хинап (снимка: Ева Иванова)

Хинап (китайска фурма) – 10 ползи за здравето

0
0

Свързани Публикации

image 2025 07 02 210458942

Макрон разговаря с Путин, нарушава европейската изолация на Русия

0
0
image-5850726

Стратегическа победа: Русия поема контрол над най-перспективното литиево находище в Украйна

0
0
image 2025 06 22 114031201

Украинската военна разузнавателна служба съобщава за над 1950 руски стратегически ракети

0
0
Русия удря украинска петролна рафинерия в нов удар по енергийната инфраструктура на Киев

Русия удря украинска петролна рафинерия в нов удар по енергийната инфраструктура на Киев

0
0
Владимир Медински водеше руската преговорна група и през 2022 г. Снимка: Александър Рюмин/ ТАСС

Владимир Медински сравни ръководството на Украйна с латиноамериканските диктатори

0
0
Западните батерийни технологии се опитват да заобиколят китайското господство върху минералите

Стартъпи с нови батерийни технологии се опитват да са независими от Китай и контрола му над минералите

0
0
Мъск отново се намеси в политиката и нарече законопроекта на републиканците "безумен и разрушителен"

Мъск отново се намеси в политиката – нарече законопроекта на републиканците „безумен и разрушителен“

0
0
Иран се противопоставя на Международната агенция за атомна енергия

Иран се противопоставя на Международната агенция за атомна енергия

0
0
Как преработените храни могат незабелязано да вдигат кръвното ви налягане

Как преработените храни могат незабелязано да вдигат кръвното налягане

0
0
Габард твърди, че "нови разузнавателни данни" разкриват унищожаването на иранските ядрени съоръжения

Тулси Габард обяви, че иранските ядрени съоръжения са унищожени

0
0
Следваща публикация
Арестът на Райън Рут на 15 септември 2024 г. в запис от бодикамера, публикуван от шерифската служба на окръг Мартин. (Снимка: шерифски офис на окръг Мартин)

Флорида ще разследва втория опит за убийство на Доналд Тръмп

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria