ВАШИНГТОН – Повече от 20 години последователи на Фалун Гонг са убивани заради органите си от китайския режим и Съединените щати трябва да пристъпят напред в усилията си да прекратят неописуемата практика, призовава експертна група.
В речта си на виртуално събитие, организирано от застъпническата група „Лекари срещу принудителното отнемане на органи“ (DAFOH), Стив Чабът, конгресмен от Охайо от Републиканската партия, осъди действията на режима да отнемат насилствено органи от затворници на съвестта с думите „отвратителни и варварски“.
„Последният път, когато Камарата на представителите прие резолюция, осъждаща преследването на Фалун Гонг, беше преди около четири години – каза той, имайки предвид Резолюция 343. – Оттогава се случиха много промени по отношение членовете на Конгреса и персонала. Така че за много хора това може да е изцяло непознат и нов въпрос.“
Фалун Дафа, познат и като Фалун Гонг, е духовна практика, включваща четири статични упражнения с плавни движения, медитация и морални учения, базирани на принципите Истинност, Доброта и Търпение. През последните две десетилетия практиката е жестоко преследвана от китайския режим. Стотици хиляди привърженици са хвърляни в затвори, трудови лагери и центрове за промиване на мозъка, където много от тях са измъчвани и насилвани да се откажат от вярата си, според Информационен Център Фалун Дафа.
Чабът заяви, че работи върху ново законодателство, което ще търси отговорност от китайския комунистически режим за принудителното отнемане на органи от привърженици на Фалун Гонг.
„Законодателството не е завършено. Все още водим преговори, но се надяваме скоро да имаме законопроект“ – каза Чабът.
Първите твърдения за принудително отнемане на органи за извършване на трансплантации от практикуващи Фалун Гонг се появиха през 2006 г. Бившият депутат в Канадския парламент Дейвид Килгор и адвокатът и защитник на човешки права Дейвид Матас проведоха независимо разследване и издадоха доклади, обосноваващи твърденията. Разследващият журналист Итън Гутман също проведе независимо разследване и публикува книга по темата със заглавие: „The Slaughter” („Клането“).
През лятото на 2019 г. в Лондон се състоя независим народен трибунал, наречен Китайският трибунал. След разследването си той заключи, че практиката за насилствено отнемане на органи се е провеждала в Китай от години и то в „значителен мащаб“. „Основен източник“ на човешки органи са били практикуващите системата Фалун Гонг.
Трибуналът заключи, че чудовищната практика е причинила „ненужна и ужасяваща смърт на много хора“.
Мат Салмън, вицепрезидент по държавните въпроси в Държавния университет в Аризона и бивш народен представител на САЩ, призова за повече конкретни действия за спирането на трафика с органи.
„Не съм сигурен, че само изнасянето на законопроекти, отричащи тези практики, е достатъчно. Мисля, че трябва да имаме много строго законодателство“ – каза той.
Салмън предложи да бъдат наложени санкции срещу американците, които купуват и използват отнети органи от Китай, както и срещу бизнеси, участващи в практиката, като един от начините за спиране на репресиите.
„Ще бъде от огромно значение, ако наистина успеем да прекършим корена на репресиите тук в САЩ“ – добави още той.
Китай е единствената държава, която организира насилствено отнемане на органи, смята Уелдън Гилкрайз – заместник директор на DAFOH.
„Китай наистина е единственото място, където се случва подобно нещо – каза той по време на дискусията. – Става дума за държава и правителство, които…контролират здравните институции, съдебната система, затворническата система, трудовите лагери, армията и военните болници. Държат властта навсякъде, затова може да организират насилствено отнемане на органи.“
Зверствата на ККП би трябвало да бъдат разследвани от ООН, счита Хамид Саби – адвокат, служил като съветник на Китайския трибунал.
„Злощастната ситуация в днешната политическа обстановка е, че поради силата на ключова държава като Китай е много трудно да принудите която и да е от организациите на ООН да разследва подобни зверства“ – каза той по време на дискусията.
Последвайте Emel в Twitter: @mlakan