Терористите влязоха във втория по големина град Алепо на 29-ти ноември и са започнали боеве с правителствените сили в западната част на града. Ракети и картечен огън са принудили местните жители да избягат в покрайнините на града.
Започнала от провинция Идлиб, атаката е извършена от групата Хаят Тахрир ал-Шам, която Русия, САЩ и Турция смятат за терористична.
Но няколко „умерени“ анти-Асад групировки – също намиращи се в Идлиб – срещат подкрепа от Анкара, която прекъсна връзките си със сирийското правителство през 2011 г.
Дамаск и съюзниците му – освен Русия, това са Хизбула и Иран – разглеждат всички тези групи като „терористични“. През последните пет години тези групи се оттеглиха в Идлиб, където през 2019 г. по решение на Иран, Турция и Русия беше създадена „зона за де-ескалация“.
Олег Игнасюк, високопоставен руски служител, заяви, че сирийските войски, заедно с руската авиация, са убили над 400 бунтовници, атакували позициите на сирийската армия в Идлиб и Алепо.
Москва очаква от Дамаск да възстанови реда.
-Ние заставаме зад сирийските власти и очакваме те да възстановят конституционния ред възможно най-скоро – заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред журналисти пред 29-ти ноември. Той определи нападението като „атака по суверенитета на Сирия“. От 2015 г. Русия има сериозно военно присъствие в региона, като подкрепя сирийския президент от онези, които двете държави определят като „финансирани отвън терористи“.
Според свидетели, цитирани от Ройтерс, основният път между Алепо и Дамаск остава затворен заради боевете. В изявление сирийската армия казва, че е нанесла „тежки поражения“ на нападателите с помощта на Русия и други „приятелски сили“, визирайки Иран и Хизбула.
Но на 29-ти ноември турската новинарска агенция „Анадолу“ съобщава, че нападателите са завзели няколко селища в Идлиб и Алепо.
Напрежението идва, след като в САЩ се зароди надежда, че Доналд Тръмп ще се справи със сложната ситуация в Сирия, където от 2015 г. са разположени американски войски, които понякога попадат под атака. Те са там от 2015 г., когато международна коалиция се биеше с терористите от ИДИЛ, които бяха напълно изтласкани от страната през 2017 г.
По време на първия си мандат Тръмп многократно обещаваше да върне у дома войските от Сирия, но това обещание така и не се осъществи. „Някои се върнаха, но около хиляда войници са още в североизточна Сирия, до границата с Турция. Обещаното оттегляне среща яростна съпротива и от републиканци, и от демократи. Те се опасяват, че регионът ще остане в ръцете на Русия и Иран. Джим Матис, първият секретар на Тръмп дори подава оставка заради тази възможност.
Тръмп обаче смята, че присъствието на САЩ в Сирия е само заради нефтените полета. Ние оставихме войските си в Сирия само заради нефта, казва той през ноември 2019 г. преди среща с турския си колега Реджеп Тайип Ердоан.
Сирия разглежда присъствието на американските войски като нелегална окупация и нарушаване на суверенитета и териториалната ѝ цялост.