Коментар
След политизирането на буквата Z бързам да уточня, че всъщност заигравката с Y е шега. Някои биха я нарекли дори политически некоректна шега. Но понеже и изразът „политически некоректно“ тези дни след наказанието, макар и символично, на радиоводещия от БНР Петър Волгин, се натовари с взривоопасен смисъл, бързам да уточня: в Съвета за електронни медии от юли 2019 г. доминират изцяло Х хромозомите. Тогава изтича мандатът на политика от БСП Иво Атанасов, на негово място е избрана Галина Георгиева от ГЕРБ и… край! Ни помен от Y. Само Х. На поста се редуват различни личности, но… отново само ХХ. И никакъв Y.
Сега най-после… има шанс да променим промяната и сред петте члена да добавим и една мъжка хромозома. Имахме шанс да добавим дори две, но… срещу единия Y се разрази толкова мощна буря, че преживяното от учениците на Исус в езерото Галилей изглежда като детска игра в сравнение с него. И така, Мартин Карбовски, номинация на „Има такъв народ“, благоразумно реши да обяви: „Няма да ставам чиновник. Имаме екип, който иска да правим друго. Съжалявам, ако сте си загубили времето в тая репресия.“
И остави колегата си Тодор Беленски сам да брани честта на силния пол.
Тодор Беленски е кандидатурата на партия „Възраждане“. Работил е в новинарския уебсайт „Актуално“, където намираме оставено от него следното съобщение: „Журналистиката е възможност да кажеш истината. Можеш да дадеш правото на отсрещната страна да разкаже историята си, да представи гледната си точка, да обещава, понякога да лъже. Моят дълг е да намеря начина да разоблича лъжите, особено когато те идват от силните на деня и засягат обществения интерес. Това за мен е журналистиката, а всичко останало е обслужващ персонал! Вече не съм част от екипа, но благодаря за възможността, дадена ми да работя в „Актуално“. В момента е част от екипа на TV 1.
„Дезинформация е тогава, когато една новина е доказана неистина. Но опитите да ограничим свободата на словото под претекст дезинформация, са много опасни“ – каза също кандидатът на „Възраждане“ за СЕМ на брифинг в парламента при изслушването на кандидатите на 15 април в медийната комисия. На изслушването седмица по-късно в парламентарна зала той добави, че не смята, че има шанс да бъде избран, но потвърди участието си в надпреварата заради „свободата на словото“.
„В досегашната си кариера съм доказал, че съвестта и принципите са това, от което се ръководя. И ако наистина бъда избран за тази позиция, няма да изложа гилдията“ – посочи той. И подчерта – в момента в медийното пространство се вижда само едната позиция. „Не само за това, което се случва в момента, а вече от години. Смятам, че СЕМ е една от възможностите да оправим медийната си среда. Оттук нататък зависи от всеки един от нас„, допълни още той пред народните представители.
Другите две кандидатки за членове на СЕМ са Пролет Велкова (издигната от „Демократична България“) и Симона Велева (предпочетена от „Продължаваме промяната“ след изслушване заедно с актрисата и дългогодишна телевизионна водеща на предаването „Нощни птици“ по БНТ Искра Ангелова).
Д-р Симона Велева е юрист със специализация в сферата на конституционно право. Практикува още по темите човешки права, дигитални права и медийно право. Преподава в Американския университет в Благоевград. Има редица публикации, свързани със защитата на журналистическите източници, търговските съобщения, етичното отразяване на деца в медиите. Консултира различни неправителствени организации, като Асоциация на европейските журналисти – България, КНСБ, Digital Freedom Fund (неправителствена оранизация за дигитални права със седалище в Амстердам – бел.авт.). В парламента на 21 април тя заяви като свои приоритети СЕМ да прави редовно медийни анализи, да си сътрудничи с университетските журналистически факултети и да засили международното сътрудничество. Би искала да подобри и достъпа до информацията в медиите за хората със слаб и изцяло загубен слух.
Пролет Велкова е родена през 1953 г. Завършва педагогика в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Член е на Комисията по етика в електронните медии. Работи в предаването „Добър ден“ в Българско национално радио до 1993 г. Била е член на управителния съвет на фондация „Отворено общество“ и председател на управителния съвет на „Център за развитие на медиите“. Дългогодишен радио журналист в Дарик радио. Водещ на предаването „Кой говори“ по Дарик радио. Продуцент е на сутрешния блок на „Дарик радио“ – „Дарик кафе“. „Гласът на Дарик“ за 2003 година. Една от 100-те най-влиятелни жени на България по класация на Капитал. Съавтор е на книгата „Думите: Разговори пред една сламена шапка по „Дарик радио“. При изслушването си в парламента тя наблегна колко е важно никой от членовете на СЕМ да няма зависимости. Нейната идея е за по-сериозно гражданско участие и предлага организирането на форум от експерти и граждани, който да бъде коректив на членовете на СЕМ.
Вчера парламентът избра и заместник на сегашната председателка на СЕМ Бетина Жотева, избрана от предишния български президент Росен Плевнелиев. Българските народни представители дадоха доверие на Соня Момчилова – отново от президентската квота, но предложение на Румен Радев. Преди да заеме поста, тя оглавява правителствената пресслужба в служебното правителство на Стефан Янев.
Гласуването за новите членове на СЕМ парламентът ще се проведе след великденските празници. Те, както и Соня Момчилова, трябва да заемат позицията си през май.
Съветът за електронни медии отговаря за журналистическите стандартите в радиостанциите и телевизионните медии. Регулаторът често е упрекван, че не върши работата си добре и е политически зависим. От дълги години България стабилно заема места след стотицата в класациите за свобода на медиите в света.
Възгледите, изказани в тази статия, са мнение на автора и не отразяват непременно гледната точка на „Епок Таймс България“.