Китайският президент Си Дзинпин пристигна в сряда в Москва за среща с президента Владимир Путин и участие в честванията на 80-годишнината от победата над нацистка Германия.
По време на двустранната среща в Кремъл, Си заяви, че Китай и Русия трябва да останат ангажирани със сътрудничеството и „да елиминират външната намеса“, според съобщението от китайското външно министерство.
Участието на Си в празничните церемонии е важно за лидера на Кремъл, който от самото начало представя войната си в Украйна като борба срещу съвременния нацизъм, отбелязва Ройтерс.
То се случва и докато Русия се бори с натиска от Съединените щати в преговорите, насочени към прекратяване на войната в Украйна.
Четиридневното пътуване и 11-о посещение на Си в Русия се случва във време, когато Китайската комунистическа партия (ККП) е изправена пред нарастващ контрол от Съединените щати по въпроси като производството на фентанилови прекурсори и непазарни търговски практики, които президентът на САЩ Доналд Тръмп посочи като причина за неотдавнашното си увеличение на митата срещу страната.
В знак на солидарност Си и Путин издадоха дълго съвместно изявление, потвърждавайки ангажимента си за задълбочаване на партньорството по между им. Китайски и руски служители също подписаха повече от 20 документа, насочени към засилване на сътрудничеството в различни сектори, включително дигиталната икономика и филмовото производство.
След разговорите им Путин заяви на съвместна пресконференция, че тези споразумения са разработени, за да стимулират значително търговията и инвестициите между двете нации до 2030 г., според Кремъл.
Си заяви пред медиите, че Китай и Русия трябва да продължат партньорството за поколения напред, „превръщайки се в истински стоманени приятели, преминали през стотици изпитания в огъня,“ според китайското външно министерство.
Двамата лидери многократно потвърждаваха партньорство „без граници“, обявено за първи път през февруари 2022 г., по-малко от три седмици преди Русия да започне инвазията си в Украйна.
ККП се очерта като ключова опора за руската военновременна икономика. Двустранната търговия между двете съседни страни достигна нов рекорд от 244,8 милиарда долара през 2024 г., показват данните на китайската митница.
Съединените щати и съюзниците им отдавна обвиняват ККП в доставка на машинни инструменти, чипове и други материали с гражданско и военно предназначение, за да помогнат за възстановяването на отбранителния сектор на Москва.
Украинският президент Володимир Зеленски заяви през април, че тяхното разузнаване е идентифицирало повече от 150 китайски граждани, воюващи редом с руските войски, след залавянето на двама китайски войници.
Пропаганда
Държавното посещение на Си в Русия съвпада с честванията в страната на 80-годишнината от победата над нацистка Германия във Втората световна война, събитие, което руснаците отбелязват като Великата отечествена война.
Преди пристигането си, Си призова „решително да се противопоставим на всички форми на хегемония и политика на силата“ в статия, публикувана в руски официален вестник. Той повтори това послание в писмено изявление, издадено при кацането му в Москва вечерта на 7 май.
Анализатори казват, че ръководството на ККП използва пътуването до Русия, за да промотира пропаганда, насочена не само към тези зад Великата китайска стена на цензурата, но и към по-широка глобална аудитория.
„Пекин загатва, че администрацията на Тръмп е действала като хегемон, подобно на Хитлер, представяйки Китай и Русия като съюзници, стоящи заедно срещу такъв хегемон,“ каза Су Дзъ-юн, изследовател в Института за национална отбрана и изследване на сигурността, тайпейски мозъчен тръст, финансиран от тайванското правителство, пред The Epoch Times преди разговорите между Си и Путин.
„Те изпращат грешно послание чрез т.нар. военен парад на Деня на победата от Втората световна война.“
Китайски войски участваха във военния парад на 9 май на Червения площад, централното събитие на честванията, а говорителят на руското външно министерство Мария Захарова определи визитата като „централно събитие“ в руско-китайските отношения тази година.
Украинското външно министерство на 6 май призова страните да не изпращат своите военни да участват, казвайки, че това би противоречало на декларирания неутралитет на някои страни във войната.
Луо Я и Ройтерс допринесоха за този репортаж.