На 4-ти януари в катедралния храм „Света Неделя“ софийският митрополит и български патриарх Даниил отслужи и Света литургия и благодарствен молебен по повод 147 години от освобождаването на София от османско владичество. Благодарственият молебен е извършен пред иконата „Всех скорбящих радост“, съпътствала тогава армията и донесена от генерал Гурко в храм „Света Неделя“ (тогава „Свети Крал“).
След молебена патриарх Даниил споделя: „На този ден преди 147 години западният отряд на генерал Гурко освобождава град София след близо петвековно робство. Жителите на града си отдъхват и с неизразима радост се стичат да приветстват армията на освободителите, да благодарят и да се зарадват в Бога. Същата благодарност към освободителите дължим и ние, защото не можем да променяме историческите факти. Нека се просвещаваме с истините на светата православна вяра, която ни учи и на благодарност. На всяко богослужение поменаваме и царя Освободител и всички, отдали живота си за свободата и вярата на Отечеството ни воини – и български, и руски, както и румънски, сръбски и воини от други националности, които били под знамето на руската армия.“
„Ако ние не изразяваме своята благодарност, независимо какво мислят хората около нас, тогава да се запитаме – свободни човеци ли сме? – пита събралите се християни българският патриарх. – Ако се ползваме от политическата си свобода, но същевременно робуваме на разни страсти, страхове – следва да се запитаме, познали ли сме истината, която да ни направи свободни? И по онова време е имало хора, които са гледали себе си, имота си и са се скривали, особено по време на въстанията, а после наготово се ползвали от свободата. Живеейки с мисълта за личния интерес, човек не може да изпита истинско удовлетворение и да се зарадва на живота.“
Патриарх Даниил припомня и думите на генерал Гурко, че без помощта на онези силни смели българи, които при преминаване на прохода през Стара планина заменили конете и впрегнали своите волове, за да изтеглят оръдията и за да може да мине войската в чудовищен студ и тежки условия, едва ли биха преминали Балкана.
В тези тежки времена доблест проявяват не само българите и войниците на руската войска. Патриарх Даниил обръща внимание и на благородството на вицеконсулите на Франция граф Леандър Льо Ге и Виторио Позитано и на Австроунгария Йозеф Валхард, които казват, че няма да напуснат града с персонала си и особено със санитарните си мисии, които помагали за лекуването на ранените воини. Така Осман паша отменя заповедата си за опожаряването и избиването на населението на София и столицата ни избягва страшната участ на Стара Загора от лятото на 1877 г.
„Добродетелта винаги е за похвала и за да подражаваме на тази доблест – казва патриарх Даниил. – Пазейки паметта и благодарността към всички участници в българското освобождение, нека не позволяваме никой да ни поробва със страхове, с посяване на омраза или разделение – напротив, в сърцата ни да крепне любовта към Бога и човеците. Тогава ние наистина ще оползотворяваме този дар на свободата – не само на политическата, но и на духовната – свободата от греховете ни, и така ще прославяме Бога с чисти сърца“.
В края на богослужението в храма е показана и наскоро пристигналата икона на свети Гавриил Ургебадзе – дар за патриарх Даниил от грузинския патриарх Илия. След това патриарх Даниил заедно със съпровождащото го духовенство, църковни служители и миряни традиционно поднасят цветя на паметниците на генерал Гурко, на Цар Освободител и на българските опълченци.
От 12 часа пък за втора поредна година в Северния парк е показана възстановка на освобождението на София, в която участват над 100 доброволци от Национален съюз „Единение“.
В текста е използвана информация от Българска патриаршия.