Бедствието в град Нови Сад през ноември миналата година предизвика демонстрации в цялата страна.
Сръбският премиер Милош Вучевич подаде оставка във вторник след вълна от протести, която заля страната.
Вучевич стана най-високопоставеният служител, напуснал поста си, след антиправителствените демонстрации заради срутването на покрива на железопътната гара в град Нови Сад, при което загинаха 15 души през ноември миналата година.
„Направих тази стъпка… за да намаля напрежението“, заяви Вучевич на пресконференция, на която обяви оставката си.
Той добави, че кметът на Нови Сад също напуска поста си.
„С това изпълнихме всички искания на най-радикалните протестиращи.“
Решението на Вучевич да подаде оставка може да доведе до предсрочни парламентарни избори, тъй като оставката му трябва да бъде потвърдена от белградския парламент, който има 30 дни да избере ново правителство или да насрочи предсрочни избори.
Проправителствените медии в страната съобщиха, че президентът Александър Вучич ще присъства на заседание на кабинета във вторник вечерта, за да реши дали ще бъде назначен нов кандидат за премиер или ще бъдат насрочени предсрочни избори.
Очаква се Вучич да се обърне към Сърбия в 20:00 ч. местно време.
Опозиционната партия „Крени-Промени“ призова за сформиране на служебно правителство, съставено от експерти, одобрени от студентите водачи на протестите. Те също призоваха другите опозиционни партии да не бойкотират изборите, ако такива бъдат проведени.
Това, което започна като малки огнища на недоволство в Нови Сад, се разпространи в цяла Сърбия, достигайки до столицата Белград.
Хиляди студенти, учители, фермери и други работници излязоха да търсят сметка на правителството за бедствието, което е според протестиращите е резултат на корупция.
Занятията в сръбските университети и десетки училища са преустановени от два месеца, като студентите лагеруват в сградите на факултетите.
Министърът на строителството, транспорта и инфраструктурата, както и министърът на търговията, вече подадоха оставка заради инцидента, но това не успя да потуши протестите.
Досега Вучич не е показал намерение да напусне поста си, въпреки че опозиционните партии и правозащитните организации го обвиняват заедно с неговата Сръбска прогресивна партия (СПС) в купуване на гласове, потискане на свободата на печата, насилие, корупция и връзки с организираната престъпност.
Вучич и партията му отричат обвиненията.
Протестите, които включваха и блокада на главно кръстовище в Белград тази седмица, бяха до голяма степен мирни.
Все пак трима протестиращи в Нови Сад бяха нападнати в понеделник, а те обвиниха за инцидента членове на СПС.
По време на нападението млада жена беше хоспитализирана с наранявания на главата.
Стратегически играч
Вучич се смята за стратегически играч на международната сцена, особено с оглед на историческите връзки на страната му с Русия и бъдещите ѝ отношения със Запада.
Сърбия е кандидат за членство в Европейския съюз, въпреки че ѝ е казано, че трябва да нормализира отношенията си с бившата си провинция Косово, която обяви независимост през 2008 г.
Нито Белград, нито Москва признават Косово като държава, а Вучич ще посети Русия през май.
Reuters и Associated Press допринесоха за този материал.