Въпреки уверенията, че Китайската комунистическа партия (ККП) ще запази неутралитет по отношение на Украйна, срещата между китайския министър на отбраната генерал Ли Шанфу и Владимир Путин е ясна индикация за задълбочаване на връзките между Пекин и Москва.
Тя се състоя на 16 април и видно от стенограмата на Кремъл, Ли заявява, че посещението му в Русия е предназначено да „подчертае специалния характер и стратегическото значение“ на двустранните връзки.
Той заявява, че китайският режим стои рамо до рамо с Русия и че техният съюз превъзхожда всички останали.
Путин, който присъства на разговорите заедно с руския министър на отбраната Сергей Шойгу, потвърждава, че сътрудничеството между двете страни във всички области, включително военното, се развива бързо.
„Работим активно и чрез военните ведомства редовно обменяме полезна за нас информация, сътрудничим си в областта на военнотехническото сътрудничество, провеждаме съвместни учения на различни полета: и в района на Далечния изток, и в Европа, и по море, и по суша, и във въздуха“, каза Путин.
„Мисля, че това, разбира се, е още една важна област, която укрепва изключително доверителния, стратегически характер на нашите отношения – отношенията между Руската федерация и Китайската народна република.“
Посещението идва по-малко от месец след като китайският лидер Си Дзинпин пътува до Москва за тридневни преговори.
Изтекли документи твърдят, че Китай тайно доставя оръжия на Русия
Дипломатическите увертюри се случват на фона на изтичането на информация от американското разузнаване, което разкри, че Пекин е подпомагал руската армия с доставки на оръжие.
Предполагаеми документи на Пентагона от 23 февруари, които изтекоха в интернет, разкриват информация, събрана от Службата на директора на националното разузнаване (ODNI), която разкрива, че ККП е одобрила предоставянето на военно оборудване на Русия по-рано през 2023 г.
В него се съобщава също така, че двете държави са планирали да прикрият военното оборудване като граждански артикули.
The Epoch Times не можа да провери автентичността на изображенията, разпространявани онлайн. Освен това Министерството на отбраната на САЩ и Службата за национално разузнаване все още не са отговорили на молбата за коментар.
Администрацията на Байдън вече заяви, че не смята, че Пекин е безпристрастен участник „по какъвто и да е начин“ в руско-украинския конфликт.
„Не мисля, че може разумно да се гледа на Китай като на безпристрастен по какъвто и да е начин“, заяви Джон Кърби, говорител на Съвета за национална сигурност. „Те не осъдиха това нашествие. Не са спрели да купуват руски петрол и руска енергия.“
Кърби развенча действителното желание на Пекин за прекратяване на войната, като заяви, че макар Си да е готов да лети до Москва, той „не е разговарял нито веднъж с президента Зеленски и не е посетил Украйна“.
„Той и неговият режим продължават да папагалстват руската пропаганда, че това по някакъв начин е война на Запада срещу Русия, която е някакъв вид екзистенциална заплаха за г-н Путин“, каза Кърби.
Пекин вече е на мястото на водача
Според експерта по китайски въпроси Филип Кънингам Русия е в исторически слаба позиция спрямо Китай, а руското правителство се държи като васална държава.
Кънингам пише в статия в China-U.S. Focus, че в изявленията си „Русия демонстрира своята вярност не само към стандартните външнополитически позиции, например по тайванския въпрос, но и към новите, иновативни и все още неизпитани виждания, застъпвани от Си“.
„Едно е чуждестранния държавен глава да каже няколко думи за общите ви цели, но тази среща на върха беше нещо съвсем различно – домакинът повтаряше точно фразеологията на своя гост“ – заявява той по отношение на срещата между Си Дзинпин и Путин, която се проведе между 20 и 23 март т.г.
Според него това е доказателство, че Путин и руското правителство работят усилено, за да се харесат на ККП.
„Балансът на силите в отношенията между Си и Путин сега явно е в полза на Си, а срещата на върха го изтъкваше от началото до края… Русия е в исторически слаба позиция спрямо Китай и това се вижда.“