Getting your Trinity Audio player ready...
|
Срещата ще се проведе с цел консултиране дали вирусът представлява „извънредна ситуация за общественото здраве от международно значение“
Световната здравна организация (СЗО) ще проведе среща в сряда, 14 август, за да прецени дали mpox вирусът, причиняващ маймунска шарка трябва да предизвика обявяването на извънредна ситуация от международно значение.
Генералният директор на СЗО Тедрос Адханом Гебрейесус потвърди този уикенд в социалните медии извънредната среща във връзка с болестта, която към момента се разпространява в около 10 африкански държави.
Извънредната ситуация в областта на общественото здраве с международно значение е най-високата степен на тревога на СЗО и позволява на агенцията на ООН да използва спешни мерки съгласно своите международни здравни разпоредби.
От 2005 г. насам има седем такива обявени извънредни ситуации, включително за COVID-19 през 2020 г., епидемията от вируса Зика през 2015 г. и предишните огнища на mpox през 2022 г. и 2023 г.
Маймунска шарка
През 2022 г. СЗО промени означението на болестта маймунска шарка на mpox вместо monkeypox, като причиняващият я вирус се нарича Mpox вирус (MPXV).
Mpox, наричана още маймунска вариола или маймунска едра шарка, се причинява от вирус, който се предава на хората от заразени животни, но може да се предаде от човек на човек при близък физически контакт.
Маймунската шарка е рядко вирусно заболяване, което причинява симптоми на остра вирусна инфекция – треска, главоболие, мускулни болки, както и обрив, който наподобява пъпки или мехури.
Болестта се среща предимно в райони на Централна и Западна Африка, като движението на населението е сред вероятните причини за изнасяне на болестта и регистриране на случаи в Европа, САЩ, Канада, Австралия и други.
Експерти твърдят, че различен щам на вируса, известен като Clade I, който в момента засяга няколко африкански държави, може да причини по-тежко заболяване от варианта, който предизвика световна епидемия през 2022 г., известен като Clade II.
Обща информация за маймунската шарка вкл. предаване и симптоми можете да намерите тук.
Епидемията на mpox в Африка към момента
Кения и Централноафриканската република обявиха в изявления от миналата седмица нови огнища на маймунска шарка. Найроби обяви огнището на mpox на 7 август, след като на граничен пункт в южната част на Кения беше открит случай на зараза с вируса при пътник, пътуващ от Уганда за Руанда.
Централноафриканската република първа обяви ново огнище на 5 август, като заяви, че то се разпростира до столицата ѝ Банги.
„Много сме загрижени за случаите на маймунска едра шарка, която опустошава 7-и регион на страната“, заяви миналата седмица министърът на здравеопазването на Централноафриканската република Пиер Сомсе.
Най-тежко засегнатото място на континента е Конго, което регистрира повече от 12 000 случая и най-малко 470 смъртни случая тази година в най-голямата си епидемия.
Южна Африка, която за последен път е регистрирала случай на едра шарка през 2022 г., също е съобщила за огнище през тази година.
В Централноафриканската република, където инфекцията е най-разпространена в отдалечените райони, властите призоваха за обществена подкрепа, за да се подпомогнат усилията, които правителството полага за забавяне на разпространението на болестта.
Предупрежденията бяха направени, тъй като в Демократична република Конго се наблюдава рязко увеличение на случаите на mpox поради по-тежкия щам на вируса, за който през последните месеци се съобщава и в съседните страни. През 2024 г. досега той е открит в 10 африкански държави, според данни на Центъра за контрол на заболяванията на САЩ относно Африка в последната им актуализация.
Реакцията на САЩ
В края на миналата седмица Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ (CDC) издадоха здравно предупреждение към лекарите и другите здравни служители да бъдат нащрек за mpox с оглед огнищата в Африка, като бе изразена загриженост относно щама Clade I.
„Тъй като съществува риск от допълнително разпространение, CDC препоръчва на лекарите и юрисдикциите в Съединените щати да поддържат повишени нива на внимание за mpox при пациенти, които наскоро са били в Демократична република Конго или в която и да е държава, граничеща с Демократична република Конго … с признаци и симптоми, съответстващи на mpox“, се казва в предупреждението.
Лекарите трябва да са наясно със заболяванията със симптоми, включващи обрив, който може да е разположен по ръцете, краката, гърдите, лицето, устата или в близост до гениталиите, както и треска, втрисане, подути лимфни възли, умора, кашлица и болки в гърлото.
Случай на заразен в България
През юни т.г. в страната ни бе съобщено за българин, който е носител на вируса. Случаят е потвърден в София, като е установено, че пациентът не е пътувал в чужбина.
Министерството на здравеопазването (МЗ) публикува справка за епидемичната обстановка в страната на ежеседмична база, като първият за годината случай на маймунска вариола е отразен за периода 10 – 16 юни 2024 г. До момента няма оповестени други заразени за 2024 г.
През 2022 г. за пръв път в ЕС и по света са докладвани голям брой случаи в държави, в които заболяването не е било разпространено, като СЗО обявява извънредна ситуация. Само в Европа през 2022 г. са регистрирани над 20 000 случая, като те не са свързани с пътувания до места, където в миналото е било известно, че циркулира вирусът на маймунската шарка.
В края на 2022 г. МЗ прие специална наредба за условията и реда за провеждане на диагностика, профилактика и контрол на маймунската вариола в България.