Върховният съд не разгледа иска на Тексас да отхвърли резултатите от изборите в четири щата заради нарушения на Конституцията
“Върховният съд ни предаде. Липсват му и мъдрост, и смелост!“, написа президентът Доналд Тръмп в Twitter след решението на съда да не разгледа иска на Тексас резултатите от изборите в четири от американските щати да бъдат отхвърлени.
“След като Върховният съд отказва да изслуша мен, чудесният щат Тексас, след внимателно обсъждане и обмисляне, реши да ме подкрепи, защото измамата спрямо мен ще повлияе и на тях. Към иска се присъединиха и други, но после набързо всичко бе отхвърлено. Те дори не погледнаха аргументите ни. Откраднаха изборите, да отвърнем на удара!”
Аргументът искът да бъде отхвърлен е, че Тексас няма правен интерес – нито право – да съди според Конституцията, защото не е тяхна работа да се намесват в начина, по който останалите щати провеждат своите избори.
„Според мен ние нямаме правото да откажем искът да бъде заведен, тъй като случаят е от нашата компетентност – казва в становището си Алито. – Но не давам никакво друго движение на жалбата, нито ще коментирам повдигнатите в нея обвинения.“ Той отказа всеки по-нататъшен коментар по случая.
Във вторник щатът Тексас заведе изборен съдебен процес във Върховния съд на САЩ срещу Пенсилвания, Джорджия, Мичиган и Уисконсин, твърдейки че щатите противоконституционно са променили изборното законодателство, третирали са избирателите несправедливо и са предизвикали значителни нередности при гласуването чрез разхлабване на мерките за неприкосновеност на бюлетините.
„Доверието в почтеността на нашите изборни процеси е свещено и обединява нашите граждани и щати в съюз – посочи в изявление главният прокурор на Тексас, Кен Пакстън. – Джорджия, Мичиган, Пенсилвания и Уисконсин унищожиха това доверие и компрометираха сигурността и автентичността на изборите за 2020 г.“
„Тези щати нарушиха устав, приет от надлежно избраните от тях законодателни органи, като по този начин нарушиха и Конституцията – добави той. – Пренебрегвайки държавния и федерален закон, те не само омърсиха честността на вота на собствените си граждани, но и тези на Тексас и на всеки друг щат, провел законни избори. Неспособността им да се придържат към закона хвърля тъмна сянка на съмнение относно крайния резултат от изборите. Ние приканваме Върховния съд да вземе отношение по въпроса и да поправи тази груба грешка.“
Генералните правни съветници на ответните щати оспориха обвиненията по делото.
„Обвиненията са схема на президента на САЩ и на някои лица от Републиканската партия да пренебрегнат волята на хората и да посочат свои победители“ – сподели главният прокурор на Пенсилвания Джош Шапиро в Twitter.
„Предложението подадено от главния прокурор на Тексас е рекламен трик, а не сериозна правна молба“ – посочи в изявление главният прокурор на Мичиган Дана Несел.
„Тексас е вероятно да промени резултата от Ice Bowl толкова, колкото и да промени решението на избирателите в Уисконсин за президентските избори през 2020 г.“ – сподели в Twitter главният прокурор на Уисконсин Джош Кoл.
„С цялото ни уважение главният прокурор на Тексас греши конституционно, легално и фактически по отношение на Джорджия“ – посочи в имейл до „Епок Таймс“ Кейти Бърд, директор по комуникациите на прокурора на Джорджия Крис Кар.
Инициираният от Тексас съдебен процес апелира за съдебно решение дали четирите щата са провели изборите за 2020 г. в нарушение на Конституцията. Пакстън приканва Върховния съд да забрани преброяването на гласовете на Избирателната колегия, подадени от четирите щата. За обвиняемите (щати), които вече са назначили избиратели, искът призовава съда да насочи законодателните органи да определят нови избиратели, в съответствие с Конституцията.
Освен търсенето на мярка, която да определи изхода от изборите през 2020 г., Тексас изисква от Върховния съд да изясни закона за бъдещи подобни ситуации.
„В допълнение към неправомерното облекчаване на тези избори, щатът-ищец търси и декларативно облекчение за всички президентски избори в бъдеще. Този проблем очевидно ще се повтори“ – се посочва в исковата молба (pdf). „Вниманието на съда е дълбоко необходимо, за да изясни какъв всъщност е законът и да възстанови общественото доверие в тези избори.“
Пакстън отправи предизвикателството в деня на т.нар. краен срок „safe-harbor“, шест дни преди щатите да потвърдят своите избиратели. Главният прокурор поиска от Върховния съд да удължи този срок.
„За да може обществената легитимност да бъде защитена в този безпрецедентен момент и да бъде възстановено общественото доверие в президентските избори, Съдът трябва да удължи крайния срок (14.12.2020 г.) за сертифициране на президентските избиратели на обвиняемите щати и да позволи на разследванията да бъдат финализирани“ – се посочва в делото.
По-късно във вторник правният екип на кампанията на Тръмп се позова на медийни репортажи, фокусирани върху крайния срок „safe-harbor“, за да подскаже, че правните предизвикателства пред изборите са приключили.
„Съдия Гинзбърг призна в делото Буш срещу Гор, че датата от „крайно значение“ е 6 януари, когато Конгресът преброява и удостоверява гласовете на Избирателната колегия. Единственият фиксиран ден в Конституцията на САЩ е встъпването в длъжност на президента на 20 януари по обед – заяви юридическият екип в имейл. – Въпреки отчаяните усилия на медиите да обявят, че битката е приключила, ние ще продължим да защитаваме неприкосновеността на изборите, докато всеки законен глас е почтено и адекватно преброен.“
Кампанията на Тръмп и други странични лица имат неуредени правни оспорвания във всички щати, но към днешна дата единствено делото, заведено от републиканците в Пенсилвания, е стигнало до най-висшия съд в страната. Съдията на Върховния съд Самюел Алито нареди да бъдат представени доклади по делото до вторник сутринта, което сигнализира, че следва да бъде приета мярка за временно преустановявне на изборния процес.
Искът на Пакстън се позовава на доказателства от съдебни дела на държавно ниво, за да демонстрира мащаба и всеобхватността на нередностите при гласуването, предполагаемите нарушения и потенциални измами на избирателите.
Основният аргумент на ищеца се съсредоточава върху приемането и изпълнението на изборните закони, правила и процедури в четирите щата, за които се твърди, че са нарушили Конституционните правомощия да назначават избиратели в законодателните органи на щата. Ответникът е постановил такива мерки, чрез използването на т.нар. „приятелски дела“, в които ищецът и ответникът се споразумяват за набавянето на съдебна заповед. В други случаи, различни държавни служители, отговарящи за изборите, обнародваха правилата и процедурите, които могат да бъдат въведени единствено от законодателната власт на щата, както се изисква от клаузата на Конституцията за избори и избиратели.
Например държавните секретари в Пенсилвания, Мичиган и Джорджия „са отменили“ държавни закони, изискващи проверката на подписите за отсъстващите или пощенските бюлетини, се посочва в исковата молба.
Държавната избирателна комисия в Уисконсин „и други местни служители, противоконституционно промениха законите за изборите – като всеки предприе действия, които отслабиха или премахнаха установените процедури за сигурност“, създадени за „осигуряване на истинността на пуснатите по пощата бюлетини и машинното гласуване“. Изборната комисия на Уисконсин, например, предприе кампания във всички щати да има избирателни урни извън местата за гласуване – включително урни без човешко наблюдение.
Незаконни гласове
Тексас твърди, че са заложени достатъчно незаконни вотове, които променят резултата от изборите във всеки един щат. Нелегалните гласове намаляват стойността на подадените легални гласове. Ищецът не се стреми да докаже някаква измама, а по-скоро твърди, че ответникът прави „невъзможно разграничаването на законното от незаконното гласуване“.
Искът твърди също, че победата на бившия вицепрезидент Джо Байдън и в четирите щата е огромна статистическа невероятност, имайки предвид повеждането в гласуването на президента Доналд Тръмп във всеки щат през ранните часове на утрото след изборния ден. Позовавайки се на клетвена декларация, която все още не е оповестена публично, ищецът твърди, че шансът на Байдън да спечели, като се има предвид преднината на Тръмп, е „по-малък от едно на квадрилион или 1 на 1 000 000 000 000 000“.
„Шансовете за бившия вицепрезидент Байдън да спечели изборите в тези четири щата общо, намаляват до по-малко от едно на квадрилион на четвърта степен – се казва в исковата молба. – Казано просто, има сериозна причина да се съмняваме в резултатите от гласуването в щатите – ответници.“
Директно до Върховния съд
Ищецът заявява, че Върховният съд е единственият орган, който може да разреши този конфликт.
„Искът срещу множеството обвиняеми от държавата е единственото адекватно средство за защита на държавните ищци и този съд е единственият, който може да разгледа иск от подобно естество“ – се посочва в иска, като умишлено е използвано множествено число за ищците, което индикира, че скоро и други републикански прокурори могат да се присъединят към иска или да предприемат подобни действия.
На 9 ноември десет щатски прокурори от Републиканската партия подадоха писмо „Amicus curiae“ (приятел на съда) до Върховния съд на САЩ, с което оспорват удължаването на крайния срок за пощенските бюлетини в Пенсилвания.
Някои от републиканските главни прокурори не отговориха на въпроса дали планират да се присъединят към делото. Щатската прокуратура в Южна Дакота заяви пред „Епок Таймс“, че „знаят за иска“, но все още не са получили документите.
„Когато документите пристигнат, Апелативният отдел ще ги разгледа и ще проведе дискусия с прокуратурата каква позиция да заеме нашият щат“ – написа в имейл представител на службата.
Иван Пенчуков е основният автор на тази статия. За написването допринасят също Джанита Кан и Закари Щайбър.
Последвайте Ivan в Twitter: @ivanpentchoukov
Споделете с приятели този материал. Помогнете им да научат за „Епок Таймс“.