„От сега до деня на изборите през 2024… ще се боря така, както никой досега не се е борил“- заяви Тръмп в речта си в Мара-а-Лаго
След като повече от година намекваше за участие в изборите през 2024 г., Тръмп обяви кандидатурата си за президент в дълга реч в Мар-а-Лаго, Флорида. „За да направя Америка отново велика и славна, тази вечер обявявам кандидатурата си за президент на Съединените щати“ – заяви той.
„Заедно ние ще се изправим срещу най-корумпираните сили и закостенели интереси, които можете да си представите. Страната ни е в ужасно състояние. Ние сме в голяма беда“ – заяви той.
Изправен пред тълпа от поддръжници и съюзници, 45-ият президент обвини администрацията на Байдън и демократите за високата инфлация, заплахата от война и отворената южна граница.
Той очерта позната визия за връщане на нацията към величието, включваща по-силна външна политика, намаляване на данъците и нови регулации.
„Завръщането на Америка започва точно сега – заяви Тръмп. – Преди две години, когато напуснах поста си, нашата нация беше готова за своя златен век.
„Обърнахме страницата на десетилетия глобалистични разпродажби и едностранни търговски сделки, измъкнахме милиони от бедността и заедно изградихме най-великата икономика в историята на света.“
Тръмп изтъкна постиженията си по отношение на чуждестранните противници, като заяви, че Китай, Русия и Северна Корея са били под контрол по време на управлението му. Според него натискът, който е оказал върху Китай, е подтикнал Китайската комунистическа партия да „играе много активна роля“ в изборите през 2020 г.
„Ще започнем тотална кампания за премахване на зависимостта на Америка от Китай“, обеща бившият президент.
Както се очакваше, Тръмп взе на прицел президента Джо Байдън, обвинявайки него и неговата администрация за „провалящата се нация“.
„Джо Байдън е лицето на провала на левицата и на корупцията във Вашингтон – заяви той. – За милиони американци последните две години под управлението на Джо Байдън бяха време на болка, трудности, тревога и отчаяние“.
Тръмп, фактическият лидер на Републиканската партия, стартира кампанията си в период на повишена несигурност за Конгреса. Цяла седмица след междинните избори на 8 ноември републиканците все още бяха на едно място от това да си осигурят контрол над Камарата на представителите на САЩ.
Контролът върху Сената на САЩ беше решен два дни преди изявлението на Тръмп, като досегашният сенатор от Демократическата партия Катрин Масто надделя в Невада срещу републиканския претендент Адам Лаксалт, чиято значителна преднина от изборната нощ се изпари след шест дни броене на гласовете. Ден по-рано в Аризона сенатор Марк Кели (демократ) беше прогнозиран като победител в надпреварата срещу републиканския претендент Блейк Мастърс.
Забавеното преброяване на гласовете в двата щата напомняше за 2020 г., когато и в двата щата бяха необходими няколко дни, за да се преброят по-голямата част от бюлетините.
„Ще направим всичко необходимо, за да върнем честността, увереността и доверието в нашите избори“, заяви Тръмп. „За да се премахнат измамите, незабавно ще поискам идентификация на избирателите, гласуване в един и същи ден и само хартиени бюлетини.
„Ще премахнем дълбоката държава и ще възстановим управлението от народа. За да пресуша още повече блатото, ще настоявам за конституционна поправка, която да предложи ограничаване на мандата на членовете на Конгреса. Време е.“
Ако се върне в Овалния кабинет, Тръмп също така обеща да „защитава семейството като център на американския живот“, както и правата на родителите в общественото образование.
„Когато аз съм в Белия дом, нашите училища ще престанат да прокарват критичната расова теория … и джендър лудостта. Ако правят това, ще загубят цялото си федерално финансиране“, каза той.
„Няма да позволяваме на мъжете (транссексуалните бел.прев.) да участват в женски спортове“.
Президентът от демократическата партия Джо Байдън заяви, че планира да се кандидатира за втори мандат; ако го направи, едва ли ще се сблъска с предизвикателство от страна на своята партия.
Тръмп, от друга страна, се очаква да се изправи срещу вътрешнопартийни претенденти на първичните избори. Продължават да се разпространяват слухове за кандидатура от страна на новоизбрания губернатор на Флорида Рон ДеСантис. Тръмп вече отправи няколко изпреварващи нападки към ДеСантис, като го нарече „средностатистически губернатор-републиканец с чудесни връзки с обществеността“.
В навечерието на изявлението на Тръмп неговият бивш съотборник и вицепрезидент Майк Пенс заяви, че има по-добри варианти за листата на РП през 2024 г. Тръмп и Пенс не са преодолели разрива, образувал се на 6 януари 2021 г., когато Пенс не се съгласи с плана на Тръмп да върне резултатите в някои щати обратно в щатските законодателни органи на фона на опасенията за честността на изборите.
Предизвикателствата от собствената му партия не са единствените обрати, които се очакват в новата кампания на Тръмп. Откакто на 6 януари бе създадена комисията на Камарата на представителите, демократите организираха сложен разказ за събитията от този ден, като представиха Тръмп като архитект на предполагаем заговор за забавяне на удостоверяването на вота на Избирателната колегия. Президентът не се подчини на призовката на комисията и е изправен пред перспективата да му бъде повдигнато обвинение. Стивън Банън, един от най-големите поддръжници на Тръмп, беше осъден за неуважение към Конгреса заради неподчинение на подобна призовка.
Отделно разследване на работата на Тръмп с класифицирани документи, откакто е напуснал Белия дом, доведе до противоречив обиск на частните му покои в Мар-а-Лаго и може да доведе до съдебно преследване. И двата случая, ако Министерството на правосъдието предприеме извънредната стъпка да започне наказателно преследване, могат да се окажат пред Върховния съд в разгара на сезона на предизборните кампании, което ще добави правна драма към и без това натоварения политически театър.
Тръмп открито изрази очакването си, че кандидатурата му за президент ще срещне съпротива
„Ще ни се противопоставят обединените сили на истаблишмънта, медиите, глобалистите, марксистките радикали, woke-корпорации, въоръжената власт на федералното правителство, колосалните политически машини, вълната от тъмни пари и най-опасната система за вътрешна цензура, създавана някога от човека“, каза той.
„Ще бъдем атакувани, ще бъдем клеветени, ще бъдем преследвани … но няма да се уплашим, ще упорстваме, ще се изправим в бурята.
„От сега до деня на изборите през 2024 г. … ще се боря така, както никой досега не се е борил. Ще победим радикалните леви демократи, които се опитват да унищожат страната ни отвътре, и по същия начин ще защитим всички нас“, заяви Тръмп по време на изявлението си.
„Това е движение, то не е за един човек. Това е работа за десетки милиони горди хора, които работят заедно.“
Тръмп обяви първата си кандидатура за президент на 16 юни 2015 г. от фоайето на Тръмп Тауър в Ню Йорк. Той победи пренаселеното поле в предварителните избори на републиканците и надделя над Хилъри Клинтън на общите избори. Триумфът на магната в сферата на недвижимите имоти над Клинтън беше шок за естаблишмънт медиите, глобалните елити и корпоративния свят.
Още от първите дни на президентството на Тръмп то беше възпрепятствано от координирана кампания за дезинформация, която фалшиво обвини него и сътрудниците му в заговор с Русия за кражба на изборите през 2016 г. Кулминацията на мистификацията беше назначаването на бившия директор на ФБР Робърт Мюлер за специален съветник през май 2017 г.
Обширното и широкообхватно разследване на Мюлер, активно популяризирано от медиите, приключи без обвинения срещу Тръмп. Макар че прокурорите обвиниха няколко сътрудници на Тръмп в процесуални престъпления – като например лъжа пред ФБР – никой не беше обвинен в заговор с Кремъл.