„Категоричен отговор“, който ще сложи край на режима на Ким Чен-ун, обещаха да дадат САЩ и Южна Корея, при евентуална ядрена атака от страна на Северна Корея.
Двете съюзнически държави публикуваха съвместно изявление на 3 ноември (четвъртък) след среща между министъра на отбраната на САЩ Лойд Остин и южнокорейския му колега Ли Джонг Суп в Пентагона.
Остин потвърждава готовността на САЩ да предоставят на Южна Корея „пълния спектър от отбранителни средства на САЩ, включително ядрени, конвенционални и противоракетни отбранителни средства и усъвършенствани неядрени такива“.
Той заявява, че „всяка ядрена атака срещу Съединените щати или техните съюзници и партньори, включително използването на нестратегически ядрени оръжия, е неприемлива и ще доведе до края на режима на Ким“, сочи изявлението.
На съвместна пресконференция Остин коментира, че действията на Северна Корея дестабилизират региона. „Затова призоваваме [Северна Корея] да прекрати този вид дейност и да започне да води сериозен диалог“, твърди той.
САЩ и Южна Корея удължават въздушните учения
Повод за съвместното изявление са поредица от изстрелвания на севернокорейски ракети през първата седмица на ноември. Южнокорейските военни заявяват, че в допълнение е била изстреляна и междуконтинентална балистична ракета (МБР), но изстрелването може да е било неуспешно.
Предполагаемото пускане на МБР кара САЩ и Южна Корея да удължат съвместното си въздушно учение „Бдителна буря“ до 5 ноември (събота). В него са взели участие 240 военни самолета (от двете страни), както и самолет-цистерна за зареждане на гориво във въздуха от Кралските австралийски военновъздушни сили.
„Консултирах се с министър Лий и решихме да удължим „Бдителна буря“, което е наше отдавна планирано комбинирано учение, което ще засили още повече нашата готовност и оперативна съвместимост“, подчертава Остин.
Северна Корея осъжда решението като „опасен и погрешен избор“. Пак Чен-чон, секретар на управляващата Работническа партия, предупреждава, че удължаването на въздушното учение ще доведе до „неконтролируема фаза“, съобщава държавната Корейска централна информационна агенция.
Режимът на Ким възприема съвместните учения на САЩ и Южна Корея като „репетиция за инвазия“ и отговаря с поредица от ракетни изстрелвания. На 3 ноември Северна Корея изстрелва три балистични ракети, за една от които се смята, че е гореспоменатата междуконтинентална балистична ракета, след като предходния ден изстрелва над 20 ракети.
Южнокорейските военни отговарят на ракетните изстрелвания на 2 ноември (сряда) с три ракети „въздух-земя“, които според официални лица се приземяват малко след Северната гранична линия (СГЛ) – спорната морска граница между двете държави.
На 2 ноември президентът на Южна Корея Юн Сук-йол провежда извънредно заседание на Съвета за национална сигурност като нарежда да бъдат предприети „строги мерки“, гарантиращи, че Северна Корея „ще плати висока цена за своята провокация“.
Северна Корея определя изстреляните ракети като симулирани удари
На 7 ноември (понеделник) Северна Корея съобщава, че неотдавнашните изстреляни от нея ракети са били симулирани удари по Южна Корея и САЩ, по време на провежданото от тях „опасно военно учение“. Южна Корея пък твърди, че части от севернокорейска ракета са били открити в близост до бреговете й.
Миналата седмица Северна Корея изстреля тестово няколко ракети, включително вероятно неуспешна междуконтинентална балистична ракета (МБР), и стотици артилерийски снаряди в морето, докато Южна Корея и САЩ са провеждали шестдневни въздушни учения, които приключват на 5 ноември (събота).
Севернокорейските военни определят ученията „Бдителна буря“ като „открита провокация, целяща умишлено ескалиране на напрежението“, и „опасно военно учение с много висок агресивен характер“.
Армията на Севера заявява, че е провела дейности, симулиращи атаки срещу военновъздушни бази и самолети, както и срещу голям южнокорейски град, за да „разбие постоянната военна истерия на враговете“.
Вълната от ракетни изстрелвания е включвала рекорден брой изстрелвания в рамките на един ден, идвайки на фона на най-много ракетни опити за годината от страна на Северна Корея, която притежава ядрено оръжие.
Официален представител на Обединения комитет на началник-щабовете на Южна Корея заяви на 7 ноември, че южнокорейски кораб е открил отломки, за които се смята, че са част от тази севернокорейска балистична ракета с малък обсег на действие (SRBM). Това е първият случай, в който севернокорейска балистична ракета се приземява в близост до южнокорейски води.
Спасителният кораб на южнокорейските военноморски сили е използвал подводна сонда, за да извлече частите, които се анализират, казва служителят.
Генералният щаб на Корейската народна армия (КНА) на Северна Корея обвини Сеул и Вашингтон, че предизвикват „по-нестабилна конфронтация“, и обеща да се противопостави на ученията им с „устойчиви, решителни и смазващи практически военни мерки“.