Getting your Trinity Audio player ready...
|
Експерти твърдят, че джендър допълнението към Закона срещу дискриминацията в образованието е политически мотивиран предизборен ход
Върховният съд на САЩ отхвърли с 5 срещу 4 съдийски гласа опита на федералното правителство да приложи в 10 републикански щата джендър допълнение към съществуващия Закон срещу дискриминацията в образованието.
В своето решение от 16 август, върховните съдии оставиха непроменени две отделни решения на по-ниски съдилища, които блокират изцяло в тези щати създадената от администрацията на Байдън добавка.
Според допълнителната регулация, съществуващият федерален закон срещу дискриминацията по полов признак в образованието, известен като Title X, също така забранява дискриминация, основана на сексуална ориентация и полова (джендър) идентичност.
Тя влезе в сила на 1 август, но само в по-малко от половината от всички щати, тъй като федерални съдии я блокираха в 26 щата.
Съдебната битка срещу допълнението, което стигна до най-висшата съдебна инстанция в страната, включва две съдебни дела. Едното бе заведено от Луизиана, Мисисипи, Монтана, Айдахо , а другото от Тенеси, Кентъки, Охайо, Индиана, Вирджиния, Западна Вирджиния.
Джендър допълнение към Закона срещу дискриминация в образованието
Разширеното правило към закона Title X на администрацията на Джо Байдън беше издадено през април 2024 г. То допълва, че забраната на Title IX за „полова“ дискриминация в училищата включва също така дискриминация, основана на полова идентичност, сексуална ориентация и „бременност или свързани състояния“. То не се отнася до спортни отбори, разделени по полов признак, но ще се прилага за тоалетни, съблекални и бани, което означава, че училищата и колежите могат да загубят федерално финансиране, ако изискват от учениците да използват съоръженията, съответстващи на техния биологичен пол.
Допълнението също така разширява определението за „сексуален тормоз“, за да включва обръщение към дадено лице с местоимение, което съответства на пола, с който лицето е избрало да се идентифицира (джендър), а не с това, което отговаря на неговия биологичен пол. Преподавателите, които не се съобразяват с това правило, могат да бъдат обект на разследване и потенциални дисциплинарни последици, дори ако спазването му противоречи на техните религиозни или морални убеждения.
Политическа маневра
Ходът на администрацията на Джо Байдън беше масово възприет като политическа маневра в годината на президентските избори, тъй като републиканците се обединиха около забрана на транссексуални спортисти в женски спортове. Новото правило е в противоречие с някои щатски закони в републикански щати, които не позволяват на транссексуални студенти да участват в женски спортове.
Администрацията на Байдън настоява, че регламентът не засяга условията в спортовете. Въпреки това редица правни експерти представят доказателства срещу твърденията на Байдън, че промяната няма да доведе до участие на биологични мъже в женски спортове. Те посочват, че в новото правило липсва разпоредба, която забранява на училищата да въвеждат категорични забрани на транссексуални спортисти да се състезават срещу биологични жени.
Бившият старши съветник на министъра на образованието на САЩ и президент на Института за защита на свободата Боб Eйтел, нарече хода на администрацията на Байдън и липсата на специфично правило за спорта „фалшива игра, възникнала заради годината на президентските избори“.
The Washington Times публикува документ, в който група от 102 спортистки и 26 щата отправят петиция до Върховния съд за защита на щатските закони, които забраняват на транссексуални жени да се състезават срещу биологични жени. Те настояват, че тестовете за физическа годност доказват, че съществува разлика между мъже и жени на всяка възраст.
„Все по-голям брой жени и момичета се сблъскват с унизителното и пагубно преживяване да бъдат принудени да се състезават срещу мъже, които се идентифицират като транссексуални в женската спортна категория“, се посочва в документа на спортистките. „Трудно е да се изрази болката, унижението, разочарованието и срама, които жените изпитват, когато са принудени да се състезават срещу мъже в спорта. Това е публичен срам и страдание, изключване от собствената категория на жените.“
Бившата американска шампионка по плуване Райли Гейнс, която активно се бори срещу участието на транс жени в женски спортове, подкрепи решението на Върховния съд на САЩ. Тя го определи като „победа за жените, свободата на словото, върховенството на закона и здравия разум.“