Getting your Trinity Audio player ready...
|
Депутатите от коалицията ПП-ДБ искат да променят датата на националния празник на България от 3 март на 24 май. Това ще бъде възможно ако бъдат направени поправки в конституцията.
Премиерът Николай Денков заяви, че правилното име за празника би било: „Ден на българското слово, просвета и култура, и на кирилицата”
„Опитахме се да намерим празник, който обединява, а не разединява. 24 май е точно такъв, за да намерим още една причина да се чувстваме част от една общност. Друга особеност на 24 май е, че той носи чувството на гордост за това, което сме постигнали в исторически план. Той е уникален, защото ни пренася от миналото към бъдещето. Това е празник на българското слово, просвета, култура и кирилицата като духовно просвещение, което ние сме дали на света“, допълни той.
На пръв поглед идеята за промяна и обединение около нов национален празник изглежда добра, свързваща и патриотична. Но дали в момента България се нуждае от промени точно в тази насока?
Пред компромисната коалиция ПП-ДБ и ГЕРБ стоят далеч по-важни въпроси за решаване относно битието на нашия народ, отколкото поредния поляризиращ го казус. Обществото се нуждае от по-ясно позициониране на коалицията по доста ключови въпроси, с които тя обеща да се бори, като например корупция, съдебна реформа, прокуратура, повишаване на доходите, помощ за бизнеса, включително осигуряване на спокойна бизнес среда и чуждестранни инвестиции, и прочее. С две думи, отвоюване на държавата от мафията – от дълбоката държава.
Борба с корупцията
Близо 650 000 българи гласуваха своето доверие на ПП-ДБ точно заради обещанието им за борба с корупцията. Избирателите се надяваха на промяна – млада, образована и даваща заявка за честност и морал. Думата „корупция” е може би една от най-употребяваните думи от лидерите на тази коалиция – от Кирил Петков със сигурност. Той без грам умора – при всеки удобен момент и пред всяка включена камера говореше, че корупцията е най-големия проблем, който пречи на страната ни да се изправи пред светлото бъдеще. Кирил Петков не веднъж е наричал Бойко Борисов и неговото управление „единица мярка за корупция“, която лишава България точно от това светло бъдеще.
Като служебни министри от ПП – и Асен Василев, и Кирил Петков дадоха силна заявка, че имат огромно желание да се справят в борбата с мафията. Но когато разполагаха с цялата власт в редовното правителство дори за шест месеца, те не продължиха със същия устрем към борбата с корупцията, освен един доста театрален арест на бившия премиер Бойко Борисов. Той впрочем в този момент има назначена охрана точно от коалиционните си партньори, по нареждането на които бе арестуван преди. И точно сега, когато от прокуратурата бе поискан имунитетът на Бойко Борисов – именно хората, които обещаваха да се справят с това, гласуваха против свалянето на имунитета. От своя страна пък господин Борисов реши да прояви мъжко достойнство и сам се отказа от него, но след като главният прокурор беше вече правилният. Но нещата не спират до тук.
Сега точно Комисията за борба с корупцията е дадена на ГЕРБ. Може би Кирил Петков притежава голямо сърце, защото преди време Бойко Борисов каза: „Ние с Кирил всичко сме си простили”.
Няма и следа от пламенните закани на младите политици, че ще „изчегъртат и Бойко Борисов, и Делян Пеевски“ – основните лозунги на техните пламенни речи, с които ни убеждаваха, че именно те са единствената надежда за промяна.
Напротив, оказва се, че с приповдигнато настроение и коренно променено отношение към журналистите, господин Делян Пеевски разпалено обяснява от кулоарите на Народното събрание, че страната ни се нуждае от нова конституция и именно той ще оглави комисията, която ще работи по нея. Това обаче явно не притеснява харвардските възпитаници. Напротив, в последно време Кирил Петков е много толерантен към амбициите на Делян Пеевски да преосновава българската държава. И това често се потвърждава от снимките им в приятелска атмосфера, както и разбира се липсата на реакция за предишните му престъпни дела.
Казусът с Цветан Цветков
И ако изброените дотук обстоятелства могат да се оправдаят, както често чуваме, че всичко това се прави за светлото евроатлантическо бъдеще на нацията ни, то има една постъпка на новото правителство, която няма никакво логично обяснение. Тя категорично показва нечиста, неморална и престъпна договорка, която са направили така наречените „млади и красиви” с доскорошните си най-големи врагове, включително липсата на всякаква принципност.
Става въпрос за казуса с отстранения директор на Сметната палата – Цветан Цветков.
Цветков беше освободен от поста си през януари по предложение на ГЕРБ-СДС, ДПС, БСП и „Български възход”, след като бе изслушан по случая „Нексо”. Цветков се обърна към Конституционния съд, който реши, че предишният парламент го е освободил неправомерно и противоконституционно. Но парламентът не върна на работа господин Цветков, като не се съобрази с решението на съда. Към привържениците той да не се връща на поста си се присъединиха вече и от ПП-ДБ. Какви ли са докладите, които е изготвил господин Цветков, които толкова много плашат политическите партии и най-вече гласувалите за неговото отстраняване?
Докладите на Сметната палата ясно могат да осветят кой, как и дали правомерно е боравил с публични средства. Те касаят одитен период от управлението на Бойко Борисов и малко след това. И ако от ПП-ДБ не искат вече връщането на господин Цветков, то по всичко личи, че помагат на новите си партньори от ГЕРБ-СДС, както и на ДПС, тези доклади да не видят бял свят.
В предаването на Сашо Диков от 14 юни т. г., на въпрос на водещия защо от коалицията ПП-ДБ не са се съобразили с решението на съда да върнат Цветков на поста му, бившият директор отговори, че по негова информация на ПП-ДБ е обещано следващият председател на Сметната палата да бъде техен кандидат – тоест вече има договорка.
Още по-интересно стана, когато няколко дни по-късно от ПП-ДБ се отказаха от номинация, като така разчистиха пътя само ГЕРБ да имат своя номинация за директор на Сметната палата в лицето на Димитър Главчев. И така всички усилия господин Цветков да осветли дали е имало злоупотреба с бюджетни пари стават невъзможни с помощта на ПП-ДБ.
Списъкът с неизпълнените обещания и неразрешените въпроси е безкраен. И става все по-ясно, че повдигането точно сега на въпроса кой да бъде националният празник на България има за цел да разсее обществената енергия и внимание от далеч по-важни въпроси, с които коалицията нито се справя, нито дава ясни заявки, че ще се справи.
Предложението не само не решава проблеми. То допълнително поляризира мнението на вече разединеното ни по много политически и социални проблеми общество.
Мненията, изразени в тази статия са тези на автора и не отразяват непременно възгледите на Epoch Times Bulgaria.