• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 18 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Здраве

Защо учените са загрижени за 5G – технологията

отМарина Джан
24 август , 2023
5G антени

(Ivelin Denev/ Shutterstock)

Getting your Trinity Audio player ready...

От представянето на първия безжичен телефон на Motorola в началото на 70-те години на миналия век до днес мобилните телефони и безжичните устройства станаха неизменна част от живота ни. Те развиха способностите си от възможност за изпращане на прости текстови съобщения до възможност за редактиране на видеоклипове и използване на корпоративен бизнес софтуер.

Телекомуникационните мрежи, които използват електромагнитно излъчване за предаване на информация, също напреднаха от вече несъществуващия 1G, който поддържаше само гласови повиквания, до 5G и неговия високоскоростен пренос на данни.

Наред с тези постижения обаче се появиха и опасения относно потенциалните последици за здравето, като 5G е особено спорна, отчасти поради по-голямата плътност на необходимите предавателни кули.

Въпреки че телекомуникационните компании и регулаторните агенции твърдят, че няма научни доказателства, които да свързват излъчването от мобилни телефони със здравословни проблеми, експертите посочват изследвания, разкриващи множество вредни физиологични последици от излагането на радиация. През 2017 г. 180 международни учени и лекари подадоха петиция до Европейския съюз за извършване на независима оценка на потенциалните рискове за здравето, свързани с 5G.

Но колко сериозни са тези рискове?

Проучванията, проведени от 70-те години на миналия век насам, показват възможни връзки между радиацията от мобилни телефони и здравословни проблеми като безплодие (pdf), нервно-психични проблеми, рак и възпаления.

Въпроси относно финансирането на проучванията

Проучванията на въздействието на радиацията от клетъчни телефони дават противоречиви резултати, в зависимост от източниците на финансиране на проучванията.

Професорът по научни изследвания Хенри Лай от Вашингтонския университет преди това е проучил 200 изследвания на биологичните ефекти от радиацията, свързана с мобилните телефони. Той е установил, че приблизително половината от проучванията не съобщават за биологична връзка, докато другата половина посочват възможна такава.

„Когато погледнете изследванията, които не са спонсорирани от индустрията, около три от всеки четири статии показват наличие на въздействие“, казва Лай. „След това, ако погледнете финансираните от индустрията изследвания, е почти обратното – само едно от всяко четири показва наличие на въздействие.“

Изследванията върху животни говорят за наличие на вреда

Проучванията върху животни показват потенциални рискове за здравето, свързани с технологиите 2G, 3G и 4G.

Проучване, публикувано през 2018 г. от Националния институт по здравни науки за околната среда на САЩ, установи, че високите нива на 2G и 3G радиация са свързани с повишен риск от рак и неблагоприятни ефекти върху ДНК при плъхове (pdf). Проучването установява, че плъховете и мишките, изложени на този вид радиация, показват увреждане на ДНК в мозъка и кръвните си клетки, ясни доказателства за сърдечни тумори и по-ниско тегло при раждане в случай на пренатално излагане на радиация.

В проучването обаче се признават ограничения, дължащи се на използването на необичайно високи нива на радиация, които не отразяват сценариите на излагане на радиация в реалния живот.

„Излагането на радиация, използвано в проучванията, не може да бъде сравнено директно с излагането, което хората изпитват при използването на мобилен телефон“, казва Джон Бъчър, старши учен в Националната токсикологична програма на САЩ и съавтор на проучването.

Въпреки това увеличаването на нивата на излагането на радиация в дадено изследване може да ускори изследванията на дългосрочните рискове, без да се налага провеждането на изследвания през целия живот, посочи пред The Epoch Times Мартин Пал, почетен професор по биохимия и медицински науки в Държавния университет на Вашингтон. С други думи, излагането на животни на по-висока доза радиация за по-кратък период от време може да даде представа за това, което хората преживяват с по-ниска доза за по-дълъг период от време. Убедителните доказателства, свързващи радиацията от мобилни телефони с неблагоприятни последици за здравето, обаче остават разнопосочни.

Мозъчни тумори и психиатрични проблеми

Проучванията на радиацията от мобилни телефони, публикувани преди въвеждането на 5G през 2019 г., показват, че поставянето на телефони в близост до ухото води до поглъщане на радиацията от мозъчните тъкани в черепа (pdf).

Някои изследвания предполагат потенциална връзка между високата употреба на мобилни телефони и глиобластома – вид рак на мозъка. Според шведски анализ дългосрочните потребители на мобилни телефони, тези, които имат телефони повече от 10 години, са изправени пред повишен риск от развитие на доброкачествени тумори. Забележително е, че рискът е най-висок от страната на главата, която е в контакт с телефона.

Въпреки това причинно-следствената връзка остава несигурна.

Проучванията на жители, живеещи в близост до кули и базови станции за мобилни телефони, съобщават за оплаквания от невропсихиатрични проблеми, включително главоболие, проблеми с паметта, замаяност, депресия и безсъние.

По-лошо ли е 5G от своите предшественици?

По-лошо ли е 5G от своите предшественици? Краткият отговор е, че учените не знаят.

Докато 2G, 3G и 4G излъчват радиочестотна и микровълнова радиация, 5G излъчва радиация на милиметрови вълни.

Милиметровото вълново излъчване се различава от микровълновото и радиовълновото излъчване, като работи на по-висока честота и улеснява по-бързото предаване на сигнала. Потенциалните последици за здравето от милиметровото вълново излъчване обаче остават неизвестни поради липсата на финансирани от правителствата проучвания.

Това, което учените знаят, е, че за разлика от микровълновата клетъчна радиация, милиметровите вълни не могат да проникнат дълбоко в тялото. Поради това много учени смятат, че 5G е безопасно.

Въпреки че милиметровите вълни предлагат по-високи скорости, високата им честота ги прави по-слаби и по този начин податливи на блокиране от листа, дъждовна вода и стени. За да осигурят пълно покритие, телекомуникационните компании трябва да разположат повече 5G антени. Тъй като обаче тези антени предават и 2G, 3G и 4G сигнали, широкото разпространение на 5G представлява потенциален риск за здравето.

Магда Хавас, която има докторска степен по токсикология на околната среда, е почетен професор, специализирала в областта на въздействието на електромагнитните лъчения върху здравето и подписала мораториума на ЕС в тази връзка. Тя изрази загриженост по отношение на разгръщането на 5G.

„Това, което правят, е, че поставят антени на всеки приблизително 100 метра в градските райони“, посочи тя пред The Epoch Times. „Хората ще бъдат изложени на много по-високи нива на нормалните [3G и 4G] честоти, отколкото вече са били изложени, плюс допълнителните милиметрови вълни, които не са тествани за каквито и да било дългосрочни ефекти върху здравето.“

Ефекти върху здравето от милиметровите вълни 5G

Здравните ефекти на 5G все още са предмет на дебати, но Мартин Пал и Мария Хавас предполагат, че милиметровото излъчване може да има потенциал да предизвика здравословни проблеми.

Въпреки че милиметровите вълни на 5G не могат да проникнат през тялото, те все пак могат да бъдат абсорбирани от кожата. Хавас посочва, че ултравиолетовите лъчи не проникват в тялото, но могат да причинят меланоми на кожата.

Проведено през 2020 г. проучване на 5G радиацията показа, че вълните могат да проникнат през кожата с приблизително 0,9 милиметра, когато се предават от разстояние 10 сантиметра.

Въпреки че тази дълбочина е по-малка в сравнение с 4G и 3G, интензивността на излъчването е значително по-висока. Освен това 0,9 милиметра дори не може да се счита за малка дълбочина. Според проучване от 2008 г. за милиметровите вълни дълбочина на проникване от 0,65 милиметра е достатъчна, „за да засегне повечето структури на кожата, разположени в епидермиса и дермата“, посочват авторите.

„В редица различни изследвания е доказано, че ако се разгледат различни видове клетки – а в тялото ни има много различни видове клетки – ще се установи, че някои видове са много по-чувствителни към eлектромагнитните полета (радиация) от други“, казва Пал.

Той подчертава още, че трябва да се отчита биологичната хетерогенност и че простата физика не може да се използва за точни прогнози по отношение на биологичните ефекти.

Въпреки че дългосрочните въздействия на 5G върху здравето остават неизвестни, Пал е провел изследвания, които показват, че милиметровите вълни могат да предизвикат биологични реакции чрез промяна на електрическите заряди на клетките.

Тъй като телекомуникационните мрежи се развиват, а 5G обещава по-бързи скорости и по-голяма свързаност, необходимостта да се разбере въздействието върху човешкото здраве става все по-важна. Дебатът около потенциалните последици за здравето от 5G технологията продължава да бъде предмет на загриженост и противоречия.

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Проф. д-р Иван Чалъков (личен архив)

Най-възрастният практикуващ хирург у нас с Гран При от MEDICAL AWARDS 2025

0
0
Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да сложи край на войната в Украйна

Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да прекрати войната в Украйна

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Морал и дълголетие

Морал и дълголетие

0
0
Преминаване в калориен дефицит диета за отслабване

Калорийният дефицит – сигурен начин да влезем във форма

0
0
Лилия Руменова (личен архив)

Топлинна обработка на храни – ползи и вреди

0
0
Гръбначни изкривявания при деца (https://roditel.bg/)

Гръбначни изкривявания при децата – причини и превенция

0
0
Основните причини за косопад

Основни причини за загубата на коса

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Българските участници с техните ръководители на Международната Менделеева олимпиада по химия в Бразилия.(https://www.mon.bg)

4 медала за българските ученици на Международната Менделеева олимпиада по химия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Путин ще пропусне преговорите за мир между Русия и Украйна в Турция: Кремъл

Путин вероятно няма да се яви на мирните преговори между Русия и Украйна в Турция

0
0
Наталия Киселова бе критикувана от три опозиционни партии, че надвишава правомощията си, като решава еднолично парламентът да не разглежда предложението на българския президент да се проведе референдум за еврото. Снимка: БГНЕС

Председателката на парламента пренебрегна предложението за референдум на българския президент – последваха реакции

0
0
Следваща публикация
Си Дзинпин и Ли Къцян на церемонията по откриването на Парламентарния конгрес (Wang Zhao/AFP via Getty Images)

Малко известни факти за Си Дзинпин – свалянето на бившия премиер Ли Къцян от власт – III част

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria