• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 18 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Култура и изкуство Българска история и култура

180 години храм „Свети Архангел Михаил“ в град Твърдица

отГергана Костова
9 юли , 2024
180 години храм „Свети Архангел Михаил“ в град Твърдица

Покана за честване на 180 години от създаването на храм „Свети Архангел Михаил“ , Твърдица

Getting your Trinity Audio player ready...

Преосвещаване на храма от Старозагорския митрополит Киприян и всенародно веселие на 13 юли 2024 г.

Реших да довърша делото на баща ми заради самия него. В последствие, по време на стотиците ми посещения, в храма започнах да се успокоявам, да се изпълвам с приятни чувства. Докато стоях и гледах, си почивах. Осъзнах, че възстановяването му е лично моя кауза и с тази мисъл го осъществих… В основата на вековните всенародни усилия за създаването, съхраняването и обновяването на храма са вярата и любовта към Бог, казва двигателят на събитието инж. Лъчезар Антонов, син на инж. Петко Петков

На 13 юли ще бъде чествана 180-тата годишнина от създаването на храм „Свети Архангел Михаил“ в кв. „Козарево“, град Твърдица.

Празничната програма ще започне с в 8:00 часа с Празнична утреня.

В 9:00 часа ще бъде посрещнат Старозагорският митрополит Киприян, който ще извърши Божествена Света литургия и преосвещаване на храма.

Събитието ще продължи в 12:30 часа с празничен обяд „Освещаване на курбан“ в двора на старото училище и с всенародно веселие до края на празничния ден.

Историята на храм „Свети Архангел Михаил“

Храм „Свети Архангел Михаил“ в кв. „Козарево“ (някога село Козарево), Твърдица, е построен през 1843 година. Силно религиозни и ентусиазирани, козаревци го строят със собствени сили в продължение на 3 години. Мястото е дарено от жителите на селото Дончо Петков и Денко и Димитър Станеви, допринесли и за изграждането на храма. Населението вземало дейно участие в градежа. Всички работели, въодушевени от идеята да приближат Бог до сърцата си.

Зидовете от камък, донасян от околните местности, са дебели 1.20 м. Сводът е изработен от дялан варовик, носен също от местните жители – кой, както може – на ръка, с коне или с волски впрягове от планинската местност „Манастира“,  отдалечена на 15 – 20 км от селото.

Първоначално храмът бил дълъг 20 м и широк 10 м. Сводът бил висок 6 м в ниската си част, а при билото – 7.5 м. Олтарът се намирал в източната част. Поради изискванията на тогавашната турска власт храмът бил вкопан в земята на дълбочина 3 м, а прозорците му били малко на брой и с малък размер. През 1900 г. широчината и броят им били увеличени.

Първото Освещаване на храма през 1843 г. било извършено от гръцки архиерей с неизвестно име. Неизвестна е и художествената стойност на първия иконостас.

По време на Освободителната война през 1877 г. храмът бил опожарен от турците. При последвалите ремонти в стените са намерени опожарени дървени детайли. След Освобождението отново е направен иконостас. През 1879 г. храмът е възстановен и осветен от тогавашния управляващ Старозагорската епархия Пловдивски Митрополит. През 1910 г. е извършена първата реставрация на иконостаса. Запазен е владишкият трон.

Някога от храм „Свети Архангел Михаил“ в Козарево се чувал звън на желязно клепало, което и днес понякога бие. През 1923 г. го заменила първата камбана, тежаща близо 120 кг. През 1993 г. била построена метална камбанария.

От създаването му поддръжката на храма се извършвала основно от местни дарители и трудолюбиви жители, които с лишения и с любов към Бога съумявали да го съхранят до наши дни.

170-тата годишнина на храм „Свети Архангел Михаил“

През 2013 г. храмът отбелязва 170-тата си годишнина. Няколко години преди нея будни козаревци с жива родова памет решават да се извърши основен ремонт. С позволението на епархийския съвет на Митрополията в Стара Загора и на негово Високопреосвещенство Митрополит Галактион инициативата и основното финансиране на ремонта се поемат от инж. Петко Петков. Пръв негов помощник е синът му инж. Лъчезар Антонов, ръководещ строителството и реставрационните дейности. Строителните дейности са извършени от собствената му строителна фирма.

osveshtavane hram 170 godishnina
Митрополит Галактион освещава ремонтирания храм на 170-тата годишнина (личен архив на инж. Лъчезар Антонов)

petko petkov 170 godishnina
170-тата годишнина на храм „Свети Архангел Михаил“, вляво – Митрополит Галактион, в средата – инж. Петко Петков с внучката си Павлина (личен архив на инж. Лъчезар Антонов)

Проектът за пристройката с камбанария е изработен от инж. Койчо Донев, родом от Козарево, и от софийските му колеги арх. Полина Димитрова и инж. Цанка Генчева като дарение към благородната кауза. Ремонтиран е покривът, изградени са допълнителна постройка с нова камбанария и допълнителни помещения; иконостасът е реставриран от реставратора Евгени Генчев, който преизписва и възстановява иконите, датиращи от 1910 г.; теракотни плочи са поставени на пода; храмът е откопан и са изградени подпорни стени; балконът е преместен в църквата.

В двора на храма е изградена чешма. Направен е нов вход, сменени са дограми на прозорци и врати, монтиран е нов, голям и светъл полюлей. Икона на Св. Архангел Михаил е изработена от стъклени елементи и монтирана над входа. Дарена е нова камбана от семейството на Нели Златева. Аудио уредба за слушане на църковни песнопения е дарена от инж. Петьо Стайков.

Трудолюбиви и добри козаревци, независимо от настоящото си местожителство, подпомагат – кой с каквото може – свещеното дело.

Поради липса на достатъчно средства обаче повредените стенописи тогава не са възстановени.

На Архангеловден 2013 г. Негово Високопреосвещенство Митрополит Галактион, заедно със служители от други църкви, освещава ремонтирания храм и отслужва тържествена литургия. От всяко кътче на България в Козарево се завръщат деца и внуци на родолюбците, съградили в далечната 1843 г. църквата. Храмът е препълнен. В двора на старото училище, в което сега се намира пенсионерският клуб ,,Христо Ботев“, родолюбиви козаревци приготвят курбан за здраве с овце, дарени от животновъдите на Козарево. На мегдана свири жива музика и се вият хора. Празникът завършва с народно веселие.

Реставрационни дейности и възстановяване на стенописите в храма

През 2018 г. идеята за възстановяване на стенописите в храма се подновява, за да бъде осъществена преди отбелязването на 180-тата му годишнина. Дългоочакваното разрешение за възстановяването е дадено от Митрополит Киприан и от епархийския съвет на Старозагорската епархия. Доверие за организацията на събитието се гласува отново на инж. Петко Петков, който е и църковен настоятел. За реставрирането на стенописите е определен Евгени Генчев от Белозем.

Непосредствено след това животът на инж. Петко Петков е отнет от Covid пандемията. На заседание на църковното настоятелство през март 2021 г. са поканени синът му инж. Лъчезар Антонов и неговата съпруга Кети Антонова. По време на разговора за отбелязването на 180-тата годишнина той заявява: ,,Аз ще продължа делото на баща ми“. Всички го подкрепят: ,,Ние сме с теб!“. На мястото на бащата в църковното настоятелство е избран синът.

semeistvo antonovi
Инж. Лъчезар Антонов със съпругата си Кети Антонова и децата им Павлина и Петко (снимка: личен архив на инж. Лъчезар Антонов)

Програмата за реставрационните дейности влиза в ход през 2021 г. след  одобряването й от Старозагорския митрополит Киприян.

Дейностите се финансират от дарения. Децата на инж. Петко Петков – Лъчезар, Антоанета и Ахил – регистрират фондация на името на баща си, която съществува до края на 2023 г. В нея се събират средства, които поетапно се превеждат на Митрополията, а тя – на реставратора. Инж. Лъчезар Антонов и Калинка Михалева извършват финансов отчет. Отново с дарение е направен флаер със снимки на разрушените стенописи, на който е изписана банковата сметка за превеждане на средства. На дарителите се издават удостоверения за дарение.     

Заместник-областният управител на област Сливен Димитринка Петкова дарява лично икона на Света Богородица Всецарица, която, след 10-дневен престой до първообраза си в манастира Ватопед, Атон, става копие на чудотворната.

По идея на инж. Лъчезар Антонов е разработен проект за обновяване и озеленяване на двора. Проектът е разработен като дарение от хасковския ландшафтен арх. Венета Тенчева. През пролетта на 2023 г. църковното настоятелство към храма организира засаждане на двора с посадъчен материал от разсадника в Бургас – също дарен. Под ръководството на инж. Лъчезар Антонов в двора се поставят пейки и се изгражда асмалък. Ремонтиран е подходът към църквата, възстановена е падналата ограда, построена е беседка с пейки и маси.

remont hram 2023
Обновяване и озеленяване на двора на храма (снимки: личен архив на инж. Лъчезар Антонов)

На среща в Казанлък през 1922 г. внучката на Стоян Мъглижанов, извършил заедно със синовете си Костадин и Петър последното изографисване на църквата през 1953 г., разказва, че те са получавали задания за възстановяване на стенописите в църквата от Митрополията в Стара Загора. Освен в Козарево Мъглижанови възстановявали църкви в Казанлък, Стара Загора, Мъглиж и в къщата–паметник в центъра на град Шипка.

Веселина Колева – богослов и дърворезбар – изработва в Орешака, Троянски манастир, проскинитария за иконата на Света Богородица Всецарица. Конструкцията и сглобяването му са дело на скулптора Теодор Нанев.

maistor darvorezbar
Веселина Колева разглежда изработения от нея проект за проскинитария и се подготвя за работа. Изработените детайли за проскинитария. (снимки: личен архив на инж. Лъчезар Антонов)

proskinitarija
Проскинитария на храм „Свети Архангел Михаил“ (снимки: личен архив на инж. Лъчезар Антонов)

На 13 април 2024 г. в храм ,,Свети Архангел Михаил“ е монтиран дарения от миряни престол в олтара.

oltar hram
Престол в олтара на храм „Свети Архангел Михаил“ (снимки: личен архив на инж. Лъчезар Антонов)

Освен родените и живеещи в Козарево, сред дарителите има и други, които не държат имената им да се споменават: „Важното е, че Бог знае какво правя, друго не е важно“, казвали.

Ремонтните дейности отново са извършени от фирмата на инж. Лъчезар Антонов със съдействието на членовете на настоятелството и под ръководството на председателя отец Иван Стойнов и на Йордан Михалев. Организирани са бригади за почистване.

Козаревци отдават благоговейна почит на създателите на храма, както и на техните последователи и на дарителите за обновяването му. Заричат се да възпитават децата си в народно благочестие, за да го предават през поколенията, тъй както от род на род се предава и се поддържа жива искрата на националното съзнание и вяра.

„Бог да благослови всички, които подпомогнаха това свято дело!“, казват те.

ВИЖТЕ СЪЩО
Presentation of Mary of Protat
Въведение Богородично: Да си спомним за духовните отговорности към семейството и децата
vera tinkova
Вера Тинкова: Раждаме се с всичко необходимо за изява на божественото в нас
снимка предоставена от Тина Хаймсс
„Небесата са реални“: Майка на 4 деца умира, среща Бог и се завръща
m106 700x420 1
Близко до смъртта преживяване променя живота на невролог атеист
kak prizrakyt na komunizma upravlyava nashia svyat
Глава 6: Бунтът срещу Бог
1 God GettyImages 452285156 700x420 1
Заместването на Бог: Вековната война на ККП срещу вярата
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Проф. д-р Иван Чалъков (личен архив)

Най-възрастният практикуващ хирург у нас с Гран При от MEDICAL AWARDS 2025

0
0
Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да сложи край на войната в Украйна

Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да прекрати войната в Украйна

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

et aleksandra razprostranenie

Разпространението на името на българи в земите на древни Македония, Илирия и Гърция

0
0
Atlas Antiqvvs Danvillianvs,1811

Българското влияние върху унгарците

0
0
Изложба "Георги Парцалев – Дон Кихот на своето време"

Георги Парцалев – Дон Кихот на своето време

0
0
bg names 3

Книгата „Българските наименования са по целия стар свят“ доказва величието и древността на българската нация

0
0
Илюстрацията е от труд на Джовани Пиранези - 18 век.

Български имена с признат тракийски произход

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Българските участници с техните ръководители на Международната Менделеева олимпиада по химия в Бразилия.(https://www.mon.bg)

4 медала за българските ученици на Международната Менделеева олимпиада по химия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Путин ще пропусне преговорите за мир между Русия и Украйна в Турция: Кремъл

Путин вероятно няма да се яви на мирните преговори между Русия и Украйна в Турция

0
0
Наталия Киселова бе критикувана от три опозиционни партии, че надвишава правомощията си, като решава еднолично парламентът да не разглежда предложението на българския президент да се проведе референдум за еврото. Снимка: БГНЕС

Председателката на парламента пренебрегна предложението за референдум на българския президент – последваха реакции

0
0
Следваща публикация
Джулиан Асанж пристига в сградата на съда на Съединените щати в Сайпан, Северни Мариански острови, на 26 юни 2024 г. (Chung Sung-Jun/Getty Images)

Джулиан Асанж - основателят на „Уикилийкс”

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria