Около 25 900 тона пластмасови отпадъци са замърсили океана в резултат на пандемията. Проучване, публикувано в онлайн журнала PNAS, е установило, че от началото на COVID-19 пандемията до 23 август тази година са генерирани близо 8,4 милиона пластмасови болнични и медицински отпадъци, от които 25,9 хиляди тона са достигнали океана.
Изследователите установяват, че количеството пластмасов отпадък сериозно превишава капацитета на страните да го обработват, като отбелязват, че пандемията е довела до повишено търсене на пластмаси за еднократна употреба, което от своя страна засилва “един вече неконтролируем глобален проблем с пластмасови отпадъци”.
“Попадналите в океана пластмаси могат да изминат големи разстояния, да засегнат морски обитатели и евентуално да доведат до нараняване или смърт” – казват изследователи.
Проучването отбелязва, че болничния отпадък е основната част от глобалното замърсяване, 73%, като повечето боклук (72%) идва от Азия.
Това “крещи за по-добро управление на медицинските отпадъци в развитите страни” – посочва проучването.
„По-голямата част от пластмасата е от медицински отпадъци, генерирани от болниците“, а не толкова от личните предпазни средства и опаковъчните материали за онлайн пазаруване. „Това представлява дълготраен проблем за океанската среда и се натрупва главно по плажовете и крайбрежните утаечни слоеве.”
Според проучването трите най-замърсени реки с пластмасови отпадъци от влиянието на пандемията са Шат ал Араб в Югоизточен Ирак, с 5200 тона, Инд, която извира в Западен Тибет, с 4000 тона и Яндзъ с 3700 тона.
„Тези открития подчертават горещите точки и водоемите, които изискват специално внимание при управлението на пластмасовите отпадъци“ – пишат изследователите, отбелязвайки, че като цяло 10-те най-важни реки съдържат 79% от генерираната пластмаса заради пандемията.
Изследователите завършват проучването си, като отбелязват, че в световен мащаб трябва да се повиши обществената осведоменост за въздействието на пластмасовите отпадъци върху околната среда.
„Трябва да се насърчават иновативните технологии за по-добро събиране, класификация, третиране и рециклиране на пластмасови отпадъци, както и за разработването на по-екологично чисти материали – добавят те. – Необходимо е по-добро управление на медицинските отпадъци в епицентровете, особено в развиващите се страни.“
Според оценка, публикувана миналия месец от Програмата на ООН за околната среда (UNEP), замърсяването с пластмаса в океаните и други водни басейни може да се удвои до 2030 г.