„Застанете на страната на справедливостта и свободата и говорете с другите за това, което се случва в Китай. Нарушете мълчанието, подкрепете потиснатите и имайте надежда.”
Австралийска преподавателка попада на петиция срещу провежданите от режима в Китай убийства на хора заради техните органи. Тъй като се съмнява в достоверността на твърденията, тя се заема самостоятелно да провери информацията. След като проучва всички налични доказателства, жената не само установява, че всичко е вярно, но и че насилственото отнемане на органи в Китай е индустрия за милиарди долари.
Поразена от сериозността на проблема, бившата учителка и председател на Колежа на учителите Сузи Хюз, решава, че трябва да направи нещо, за да сложи край на принудителното изземане на органи от живи хора. Тя слага край на кариерата си в образователния сектор и става съосновател на Международната коалиция за прекратяване на злоупотребата с трансплантации в Китай (International Coalition to End Transplant Abuse in China – ETAC) през 2016 г. Това е коалиция от 75 доброволци – юристи, учени, етици, медицински експерти, изследователи и правозащитници, която се превръща в известна, уважавана организация със сериозно присъствие на международната сцена.
Коалицията, в лицето на Хюз подема инициативата #NotFromChina Pledge (#ОбещаниеНеОтКитай), което призовава хората по света да дадат обещание – тържествен обет „никога да не получат трансплантиран орган от Китай“.
През 2018 г. Хюз ръководи усилията за създаване на Китайския трибунал – независим народен трибунал в Лондон, който проведе щателна проверка на доказателствата за екзекуции заради органи в Китай, включително изслушвания на повече от 50 свидетелски показания. Трибуналът публикува окончателното си решение през март 2020 г., в което се посочва, че неговите разследвания са довели до „неизбежното окончателно заключение, че „в Китай от години се провежда насилствено отнемане на органи в огромен мащаб“.
Хюз е начело на стартиралата на 4 декември 2021 г. кампания на ЕТАС #NotFromChina, спонсорирана съвместно от China Aid и Фондацията за памет на жертвите на комунизма (Victims of Communism Memorial Foundation (VOC). Тя дава възможност на всеки, който се интересува от проблема, да помогне за спиране на продължаващите в Китай убийства на хора заради техните органи. Това е систематична, дирижирана от китайската комунистическа партия (ККП) политика, която тя прилага спрямо затворници на съвестта.
„Не вярвайте на ККП – заявява Хюз пред англоезичния The Epoch Times. – Понякога хората пренебрегват престъпленията, които Китайската комунистическа партия върши срещу китайския народ и други хора по света, поради бизнес интереси или достъп до нещо, което Китай може да предложи. Но това не е оправдание да си затваряме очите за зверство с такива размери. Дайте обещането #NotFromChina, за да помогнете за прекратяване убийствата за органи в Китай.“
Хюз споделя, че в момента ETAC си партнира с VOC, за да подкрепи Законопроекта за спиране на принудителното отнемане на органи (Stop Forced Organ Harvesting Bill). Законодателната мярка ще упълномощи правителството на САЩ да отказва или отнема паспорти на хора, които участват в незаконно закупуване на органи и да наказва извършителите чрез ефективни санкции.
„Те бяха невероятни и истинско вдъхновение“, са думите на Хюз за другите партньори, участващи в инициативата: World Without Genocide, the Raoul Wallenberg Center for Human Rights, Freedom United, Families of the Missing, Stop Uyghur Genocide, Информационен център Фалун Дафа, Justice for All и други.
„Наистина съм благодарна за всичко и със сигурност не бихме могли да постигнем толкова много без тяхната подкрепа – споделя Хюз. – Партньорството с други действително е ключов фактор за повишаване на осведомеността и борбата срещу принудителното изземане на органи в Китай.“
„Първата ми реакция беше недоверие“
Хюз се натъква за първи път на темата за насилственото отнемане на органи в Китай, когато посещава крайбрежен град близо до Нуса Хедс в Австралия. По онова време информацията ѝ се струва прекалено невероятна.
„В парка близо до плажа имаше маса с петиция. Бях шокирана, когато я прочетох, защото беше за убити заради техните органи хора в Китай – спомня си Хюз. – Първата ми реакция беше недоверие – със сигурност такова нещо не можеше да се случва. След това започнах да чета всичко налично по този въпрос.“
Хюз прочита независим разследващ доклад, озаглавен „Кървава реколта“, чиито автори са международният правозащитен адвокат Дейвид Матас и бившият канадски държавен секретар Дейвид Килгор. Представените доказателства са достатъчни, за да я накарат в крайна сметка да повярва на твърденията.
„Осъзнах, че това е истина – казва Хюз. – Следващата ми мисъл беше: „Защо хората не знаят за него? И защо големите правозащитни организации не правят нищо по въпроса?“
Хюз гледа документалния филм „Hard To Believe“ („Трудно за вярване“) от 2015 г., чието заглавие тя счита за много подходящо, имайки предвид процеса, през който тя самата е преминала. Тогава решава да се обърне към продуцента и предлага да координира австралийската премиера на филма под мотото „Как лекарите станаха убийци и как си затворихме очите“. Документалната лента разглежда въпроса за принудителното отнемане на органи от живи китайски затворници на съвестта и световната реакция – или липсата на такава.
Създаването на коалиция
По думите на Хюз, след прожекцията на документалния филм, група юристи, учени, етици, изследователи, медицински експерти и правозащитници започват редовно да се събират в Сидни. Срещите са председателствани от Хюз и включват дискусии за потенциално законодателство и дейности, които биха могли да доведат до по-голяма информираност по въпроса сред обществеността и политиците.
Междувременно Итън Гутман, автор на книгата от 2014 г. „Клането“, става съавтор на актуализиран доклад от 2016 г. заедно с Матас и Килгор, озаглавен „Кървава реколта / Клането“. Впоследствие тримата автори са поканени да участват в минисериите „The Coalition Roundtable“ („Коалиционна кръгла маса) в Стокхолм, Швеция, през октомври 2016 г., организирани от филмовия режисьор и продуцент Норман Бьорванд. Целта е докладът на авторите да стигне до по-широка публика.
С намерението да обединят усилията си Хюз решава да се възползва от рядката възможност да се срещне с тримата автори на снимачната площадка. Тя заминава за Стокхолм със съпруга си Люк Хюз, като възнамерява да установи сътрудничество между четиримата, с цел учредяване на международна неправителствена организация, посветена на прекратяването на насилственото отнемане на органи в Китай. Всички се съгласяват с предложението ѝ.
Поемайки водещата роля, Хюз регистрира Международната коалиция за прекратяване на злоупотребата с трансплантации в Китай (International Coalition to End Transplant Abuse in China (ETAC) в Австралия през 2017 г. като независима организация с нестопанска цел и оттогава е посветена на своята мисия.
Като съосновател и изпълнителен директор на ETAC през последните пет години тя се свързва с хора на ключови позиции като посланици, правителствени лица, юридически и медицински експерти, общности на жертви и други неправителствени организации в Съединените щати, Обединеното кралство, Канада, Австралия, Нова Зеландия, Европа, Корея и Япония. Хюз организира и става домакин на различни инициативи, събития и програми в световен мащаб за застъпничество и осведоменост, за да има по-голям контрол и информираност относно злоупотребите с трансплантации в Китай. Тя споделя, че е получила „невероятна подкрепа“.
„Моите колеги от ETAC са наистина невероятни хора – възхищава се Хюз. – Много от тях са в организацията от самото ѝ създаване и отделят изключително много време за работата в ETAC на напълно доброволни начала.
„Много съм щастлива, че имам съпруг, който винаги оказва подкрепа и помага на дейностите на ETAC по всевъзможни начини. Приятелите и семейството ми също ни подкрепят много и проявяват голям интерес към проблема.“
„В момента имаме чудесна мрежа от съдействащи ни организации, с които си партнираме в различни кампании и събития. Наистина е фантастично да работиш с толкова много мотивирани и опитни хора и това доведе до огромни промени по отношение на проблема.“
Китайският трибунал
Една от най-важните инициативи на Хюз по време на работата ѝ в ETAC до момента е създаването през 2018 г. на Китайския трибунал – независим народен трибунал, който да разследва насилственото отнемане на органи в Китай.
Според уебсайта на Трибунала тази съдебна форма се използва от гражданите за разследване на постоянни нарушения на човешките права. Обикновено трибуналите се занимават с изключително тежки престъпления, свързани с масови страдания и убийства, които официалните международни организации не желаят, не могат или се боят да разследват.
Въпреки че множество доклади от достоверни източници от 2006 г. са демонстрирали доказателства за принудително извличане на органи, Хюз установява, че „противоречията продължават“ и правителствата и организациите не се ангажират да правят разследвания.
„Това се дължи отчасти на готовността на някои правителства и международни трансплантационни организации да приемат твърденията за „реформа“ на китайското правителство, въпреки продължаващата липса на прозрачност, която нарушава международните стандарти, инициирани от същите тези организации“, посочва Хюз.
Ето защо, за да продължи дебата по темата дали Китай убива невинни хора заради техните органи, ETAC решава да се обърне към изтъкнатия адвокат и експерт по престъпления тип масови зверства – кралския съветник професор сър Джефри Найс, за независимо правно становище. Джефри Найс е председател на съдебния състав в наказателното дело срещу бившия сръбски президент Слободан Милошевич в Международния наказателен трибунал за бивша Югославия. Това е съд към ООН, който се занимава с военни престъпления.
„Сър Джефри Найс ни препоръча да бъде сформиран народен трибунал, на когото да бъде председател – споделя Хюз. – Трябваше обаче да има разделение между ETAC и трибунала, за да бъде той наистина независим. Затова ETAC на нито един етап не е бил свързан с разискванията на трибунала“, пояснява тя. Съветникът на трибунала Хамид Саби изпълнява ролята на буфер между съдебната институция и неправителствената организация.
„Мисията на трибунала беше да изслуша и прецени доказателствата, за да определи дали в Китай се извършва насилствено отнемане на органи и ако е така, какви международни престъпления са извършени“ – допълва Хюз.
Окончателното решение на Трибунала гласи, че „Извършването на престъпления срещу човечеството срещу Фалун Гонг и уйгури е доказано извън всякакво съмнение“ и заключава, че „насилственото отнемане на органи се извършва от години в Китай в огромен размер и че практикуващите Фалун Гонг са един от — и вероятно основният източник на снабдяване с органи“, и че „координирано преследване и медицинските тестове на уйгурите са нещо по-скорошно и е възможно след време да се появят доказателства за принудително вземане на органи от тази група“.
Фалун Гонг, познат и като Фалун Дафа, е духовна дисциплина с медитативни упражнения и морални учения. През юли 1999 г. Китайската комунистическа партия стартира национална кампания за преследване на последователите на духовните принципи Истинност-Доброта-Търпение, които са в основата на учението. ККП хвърля Дафа практикуващите в затвори, трудови лагери, центрове за промиване на мозъци и психиатрични отделения, с цел да ги принуди да се откажат от вярата си. През 2006 г. за първи път се появяват твърдения за насилствено отнемане на органи от лишени от свобода последователи на Фалун Гонг, което кара Матас и Килгор скоро след това да започнат съвместно разследване.
„Лекари са убили тези невинни хора просто защото следват Истинност, Доброта и Търпение и практикуват здравословни упражнения и медитация“, заявява Найс по време на финалното заседание на Китайския трибунал, „Това се приема като опасно за интересите и целите на тоталитарния режим на Китайската народна република.“
„Произнасянето на Китайския трибунал показа много ясно, че множеството представени доказателства разкриват картина на систематично, институционализирано и умишлено отнемане на органи от невинни хора и разбира се, че това представлява престъпление срещу човечеството – заявява Хюз. – Вече няма съмнение, че тези престъпления са извършени от китайската държава.“
След произнасянето на заключението на трибунала през юни 2019 г. Хюз говори за неговите констатации на няколко международни събития: конференция за правата на човека към Съвета на ООН през септември 2019 г. в Женева, на Световния уйгурски конгрес в Брюксел през декември 2019 г. и на Политическия форум за снабдяване с органи и извънсъдебна екзекуция в Китай на Капитол Хил, Вашингтон, окръг Колумбия, през март 2020 г.: събитие за VOC, съфинансирано от ETAC.
„Дайте обещание“
Въпреки че черен пазар за трафик на органи съществува и извън Китай, Хюз твърди, че регулираното от държавата принудително отнемане на органи е зверство, присъщо само на китайския режим.
„Зверствата, на които не се обръща внимание, стават по-лоши – твърди тя. – Извършването на тези ужасни деяния със сигурност е престъпление не само срещу убитите лица и техните семейства, то е и атака срещу свещеното право на живот и престъпление срещу цялото човечество.“
„Наша отговорност като граждани на света е да направим всичко възможно, за да го спрем. Не само за да изпълним човешкия си дълг да помагаме на другите, но и за да не се отправим към бъдеще, в което насилственото отнемане на органи става норма и се разпространява и в други региони. Бъдеще, в което определени граждани, добри хора, смятани за врагове на държавата, биват държани в плен като стока – като „банка“ от телесни части, които могат да бъдат взети, когато потрябват.”
Поемането на обещанието според Хюз е начин да демонстрираме, че приемаме въпроса присърце.
„Това помага за мобилизиране на глобално движение за разкриване на тези злоупотреби – пояснява Хюз. – Надяваме се, че хора от всички прослойки на обществото ще поемат обещанието и заедно можем да предизвикаме достатъчно интерес към този въпрос, за да получи глобалното внимание, което заслужава.“
„Застанете на страната на справедливостта и свободата и говорете с другите за това, което се случва в Китай. Нарушете мълчанието, подкрепете потиснатите и имайте надежда.”
Гледайте видеото на ETAC за китайската мултимилиардна индустрия на убийства заради органи:
Пита Евънс живее в Мелбърн, Австралия. Пише статии за хората, живота и традициите.