Доцент Мангъров е заплашен да бъдат отнети правата му като лекар, защото се осмели да каже, че има починали от ваксините срещу вируса на Китайската комунистическа партия, по-известен като COVID-19. Българският лекарски съюз реши, че изнесената от доц. Мангъров информация не отговаря на истината и сезира Етичната комисия. Ако тя излезе с положително решение, това би означавало, че лекарят няма да може да практикува професията си. В социалните мрежи веднага се появиха призиви в защита на доц. Мангъров. Много негови пациенти споделят как им е помогнал да излекуват себе си или децата си от едно или друго заболяване, благодарение на отличните си диагностични умения.
Пред българския „Епок Таймс“ се съгласи да застане с името и лицето си г-жа Снежана Раденкова, счетоводител по професия, и да ни разкаже как благодарение на доц. Мангъров съпругът ѝ е бил излекуван от COVID-19, след като е бил в изключително лошо състояние. Публикуваме разказа ѝ с минимална редакторска намеса.
„Първоначално всичко започна като банална инфекция: леко зачервено гърло с температура 38. Последва подобрение за няколко дни, но после съпругът ми отново се влоши, отново вдигна 38 градуса. До този момент имахме само консултации с личния ни лекар, той мислеше, че става дума за фарингит и му предписа „Зинат“, но вместо да се подобри, състоянието на съпруга ми се влошаваше. Не искаше да се храни, въпреки антибиотика поддържаше температура. Аз имам опит с хора с белодробни проблеми: баща ми беше болен от силикоза, водила съм го на пулмолози, чувала съм го как кашля. И чух, че и кашлицата на съпруга ми не е от гърлото, а по-дълбока. В един момент кожата му стана синьозелена и аз сериозно се притесних, защото през лятото наш съсед, който наскоро беше ваксиниран с 2-ра доза срещу COVID, почина от COVID. Когато племенникът му го качваше в таксито, видях, че е синьозелен и после, когато разговарях с близките му, казаха, че е починал от вируса.
Тогава реших да потърся доцент Мангъров, защото зная, че е инфекционист и лекува COVID. Бях чувала само добри неща за него от моята приятелка Дафинка, тъй като през 2020 г. той е излекувал от COVID сина ѝ, който е бил със съвсем ниска сатурация – 70.
Доцент Мангъров прегледа съпруга ми, преслуша го и каза, че има пневмония. Сатурацията му беше 83 и трябваше веднага да влезе в болница. Постъпи в Инфекциозна, веднага го сложиха на кислород, направиха му снимка и се потвърди, че има двустранна бронхопневмония. Първоначално мъжа ми беше с кислородна маска през носа, но доцент Мангъров видя, че не вървят добре нещата и на десетия ден от престоя му в болницата го преместиха на другия тип маски (маски балон), които са за по-тежките случаи, за да може да се увеличи притока на кислород и съответно да се подобри сатурацията.
Целият престой на съпруга ми в болницата беше 27 дни (от 20 ноември 2021 г. – бел.авт.), на 28-ия ден се прибра. Доста трудно овладяха белодробната недостатъчност, но го изписаха със сатурация 97.
На няколко пъти си позволих да се обадя лично на доцента, защото в отделението няма кой да обърне внимание на близките, а ми се искаше да получа информация какво се случва не само от съпруга ми. Въпреки че е много натоварен, при всяко мое обаждане доцент Мангъров ми е давал нужната информация. Обясни ми, че основният проблем е белодробната недостатъчност. Общо взето всичко, което ми каза за болестта, си се разви точно така при моя съпруг, както ми каза той първоначално. Според мен е добър диагностик.
Болестта ни завари съвсем неподготвени, просто освен стряскаща информация за трупове не знаехме нищо. Обсъждах с познати и приятели, които вече се бяха сблъсквали с болестта, за да се ориентирам какво се случва. Доста познати са имали опит с доц. Мангъров и от различни хора чух добри мнения за него, как е лекувал на една приятелка внучето от Херпангина – детето е било хоспитализирано поради усложнения.
Мисля, че медиите трябва да разказват и истории за оздравели хора, вместо само да ни плашат.
А за моя съсед Блаже, който почина ваксиниран с две дози, дори не зная в коя статистика е влязъл. Бог да го прости!“
Г-жа Раденкова и съпругът ѝ не са били ваксинирани и нямат намерение да се ваксинират и сега. Самата тя, докато се е грижела за болния си съпруг, е имала пожителен тест за Ковид и никакви симптоми.
„От 20 години си слагам противогрипни ваксини и трябва да ви кажа, че получих много тежка поленова алергия, както и други алергии и други здравословни проблеми. Няколко лекари ме посъветваха да спра с тези ваксини. Всяка прекомерна намеса в човешкото тяло крие рискове.“
Самият доцент Мангъров смята, че човек с Ковид има нужда да бъде хоспитализиран само ако има белодробна недостатъчност – както е в случая с Богдан, съпруга на Снежанка. В противен случай най-добре е човек да прекара заболяването у дома, с някой, който да се грижи за него и да му дава кураж, защото болестта не е лека, а често е и дълга. Да се лекува като грип – с много течности и витамин С. Без антибиотици, защото дори и бронхопневмонията, която се развива, е вирусна, а не бактериална – за вирусна бронхопневмония антибиотици не помагат. Да не се потиска кашлицата, защото „тя е гимнастика за дроба“. И да се заредим с много търпение. И спокойствие, че имунната ни система може да се справи със заболяването.