Зимните олимпийски спортисти с положителна проба за COVID-19 преживяват дните си в ужас в карантинните хотели на Пекин. Незадоволителното качество на храната, слабият Wifi сигнал и лошата хигиена са сред най-честите оплаквания на поставените под карантина олимпийци. От 23 януари насам повече от 350 участници в олимпийските игри са дали положителни проби за COVID-19 при пристигането си в китайската столица. За да излязат от карантината, спортистите трябва да са без симптоми и да представят два отрицателни теста във времеви прозорец от 24 часа.
Ужасът от карантината
„Боли ме стомахът, много съм бледа и имам огромни черни кръгове около очите. Искам всичко това да приключи. Плача всеки ден. Много съм уморена“, заявява руската състезателка по биатлон Валерия Васнецова в Инстаграм от един от хотелите. На публикувана от 3 февруари снимка се вижда поднос с паста, оранжев сос, овъглено месо с кост и няколко картофа. Тя споделя, че това е нейната „закуска, обяд и вечеря в продължение на пет дни“.
Васнецова твърди, че според нея спортистите получават по-лоши условия на хранене от останалите. Тя споделя снимка на храната, сервирана на лекаря на екипа ѝ, живеещ два етажа под нея, който също е дал положителна проба. Храната се състояла от пресни плодове, салата и скариди с броколи.
Васнецова далеч не е единствената, която се оплаква. Невкусната храна или нейният недостиг, както и хигиенните и други проблеми превръщат карантинните хотели на Зимните олимпийски игри в Пекин в обект на критики.
Когато Ерик Френцел, състезател по ски-алпийски дисциплини, спечелил три златни олимпийски медала, отива в изолационна стая след положителния тест на 4 февруари, екипът му бързо установява, че условията там са „неприемливи“.
Чистотата, качеството на храната и условията в WiFi се нуждаят от незабавно подобрение, заяви на следващия ден пред репортери ръководителят на германския отбор Дирк Шиммелпфениг. Той отбеляза, че отборът води „интензивни разговори“ с Международния олимпийски комитет (МОК) и организаторите на Зимните олимпийски игри в Пекин.
„Хотелската стая е неприемлива, така че ще трябва да намерим начин да я променим – заяви Шиммелпфениг от олимпийското село в Джандзякоу, провинция Хъбей. – Тези хотели не ни бяха показани предварително и се получи така, че спортистите с право поискаха подобрение.“
Общественото внимание е подействало в полза на спортистите. След сълзливия видеоклип в социалните мрежи на белгийската звезда в скелетона Ким Мейлеманс за това, че е транспортирана до второ място за карантина, когато е мислела, че ще бъде освободена, МОК се намесва и тя получава стая за самоизолация в олимпийското село в Пекин.
На 3 февруари Мейлеманс казва, че се е почувствала „в безопасност“, след като се връща в селото. Условията за хранене на Васнецова изглежда също са се подобрили, според Сергей Аверянов, говорител на нейния екип. Два дни след оплакванията ѝ Аверянов публикува снимка, на която се виждат сьомга, краставици, колбаси и кисело мляко за Васнецова.
Финландският играч на хокей на лед Марко Антила, също се сблъсква с неудобствата на карантинните хотели в Пекин. Юка Ялонен, старшият треньор на финландския мъжки отбор по хокей на лед твърди, че спортистът „не е получавал добра храна“ и е бил подложен на огромен психически стрес, съобщават от The Epoch Times.
Спортистът е дал положителна проба преди 18 дни при пристигането си в Китай, въпреки няколкото отрицателни теста преди заминаването му за Пекин, според лекарят на отбора Маарит Валтонен. Добавя още, че е ясно, че Антила вече не е заразен, а решението на Китай да го държи под карантина е по-скоро политическо, а не медицинско.
Наталия Малишевска, състезателка по кънки бягане на къса писта описва олимпийското си пътуване в Twitter като „ужас“ след като дава положителна проба при пристигането си на 30 януари. На 7 февруари спортистката получава разрешение да се включи в Олимпийските игри. Тя споделя, че не се е чувствала в безопасност и е изпитвала постоянен страх, че отново ще бъде върната в изолатора. Малишевска споделя, че няколко пъти е била изключвана от игрите заради противоречиви резултати от Covid тестове.
Спортният директор на Международния олимпийски комитет (МОК) Кит Макконъл заяви на пресконференция на 7 февруари, че комитетът е провел разговор с олимпийски служители от страните, представени на Игрите, за да разбере проблемите, с които се сблъскват спортистите. След множеството подадени сигнали за лоша храна, слаб Wifi и липса на хигиена, организаторите са предприели действия и са подобрили условията за изолираните спортисти, уточняват от The Epoch Times.