Столичният общински съвет даде името „Героите на Украйна“ на алеята пред посолството на Руската федерация
Два митинга с напълно противоположни послания се проведоха в София в рамките на два дни. В сряда, 6 април, граждани организираха митинг за неутралитет на България по отношение на конфликта в Украйна. На митинга имаше множество български знамена, а също така знамена на Руската федерация и на партия „Възраждане“. Митингът започна в 12 часа от площада пред Народното събрание, след което се насочи към Министерски съвет. Много хора бяха дошли от провинцията с автобуси. Чуваха се викове „Оставка“ за правителството, както и „НАТО вън“. За кратко протестиращите блокираха района около Парламента, като не позволяваха на автомобилите на народните представители да потеглят. Полицаите бяха много, но без защитни средства и между тях и протестиращите не възникна напрежение. На протеста се появи и Костадин Костадинов, който още веднъж повтори тезите си, че работата на България е да посредничи за деескалация на конфликта между Русия и Украйна, вместо да изпраща оръжие, и че в България не следва да се допускат бази на НАТО.
В четвъртък, на 7 април, от 18.30 часа, хиляди граждани на София заявиха, че е крайно време България да подкрепи Украйна в защитата ѝ от руското нападение. Много от демонстрантите бяха провокирани от кадрите с убити тела, заснети от украинците в Буча, близо до Киев. Хората се събраха пред храм паметника „Александър Невски“ и се отправиха към Руския културно-информационен център на ул. „Шипка“. Шествието продължи към сградата на БНТ на „Сан Стефано“ и завърши пред паметника на Червената армия, където бе запазена минута мълчание в памет на убитите цивилни граждани в Украйна.
Междувременно столичният общински съвет гласува алеята между Руското посолство и бул. „Драган Цанков“ да се казва „Героите на Украйна“, а градинка в близост да бъде преименувана на убития през 2015 г. руски опозиционер Борис Немцов. До този момент и двете пространства са били без име. Това бе първото присъствено заседание на СОС след две години виртуална реалност заради коронавирусната пандемия. То бе открито от председателя на СОС Георги Георгиев, който отчете, че през изминалите две години СОС е решил 1836 проблема в София.
Ето и резултатите от гласуването, свързано с конфликта между Украйна и Русия:
Предложението за „Героите на Украина“ е подкрепено с 36 гласа от ГЕРБ-СДС и „Демократична България“. Против гласуват от БСП.
С 33 гласа „за“, отново от ГЕРБ-СДС и „Демократична България“, 12 „против“ и 2 „въздържали се“ е прието предложението и за градинката „Борис Немцов“.
Последното решение: знамето на Украйна да бъде издигнато пред административната сграда на Столична община редом до българското в знак на съпричастност, е прието с 36 гласа „за“ и 14 „против“.
Ето как обоснова гласуването „против“ председателят на БСП – София и на групата на социалистите в СОС Иван Таков: „Допуснем ли да влезем в спиралата на популизма, има опасност на всеки 20 години да променяме имена на улици, булеварди, квартали в зависимост от наложената политическа конюнктура. Никой вече не се съмнява, че оттук-нататък ще живеем в много бурни и динамични времена, които ще ни поставят пред такива, а и все по-сериозни изпитания. Всеки път ли ще променяме имена на улици?!“
Областният управител на София Иван Кючуков (на поста от 12 януари 2022 г.- бел.авт.) има седем дни срок да реагира и, ако сметне за нужно, да върне решението. В противен случай то влиза в сила автоматично.
Пред сградата на общината в знак на протест срещу преименуването се бяха събрали няколко десетки столичани. Организатор на протеста бе политически партия МИР (Морал, Инициативност, Родолюбие). Тя бе и сред участниците в митинга от 6 април. Ето изявлението на лидера ѝ Симеон Славчев: „Войната е изпитание, което ще извади наяве истината: имаме ли национално отговорни лидери, или сме водени от недалновидни управленци, готови да отстояват чужди каузи, но неспособни да защитят българския национален интерес. Мирът е национална, надпартийна кауза; висша ценност, която всички български партии трябва да отстояват. Разбира се, ако са водени от родолюбие и желание за отстояване на национален суверенитет.“
Ето и позицията по темата на руската посланичка в България Елеонора Митрофанова: „Предизвиква недоумение пламенността на редица деятели да инициират преименуване на улици в градовете на България, където се намират руските представителства. Страниците на историята на Родината ми съхраняват паметта за подвизите на синовете на украинската земя, които безстрашно се сражават срещу „кафявата чума“ в редовете на Съветската армия. Горещо подкрепяме инициативата на софийската администрация, в случай че обсъжданото ново название е почит към паметта на героите на Съветския съюз маршали Тимошенко, Рибалко, Кожедуб, генерал-полковници Жмаченко и Людников, легендарния партизански командир Ковпак и много други герои, прославили се в боевете за моето Отечество и свободата на Европа. Ние пазим паметта и дълбоко уважаваме великите дейци на културата и науката, дали голям принос за развитие на световната цивилизация. За такива герои – вечна памет и слава. Ако пък на жителите на българската столица им предлагат да се разхождат недалеч от улицата, наречена с името на последователи на помагача на Хитлер – Бандера, руската страна има пълно морално право да изрази решителен протест във връзка със стремежа на официална София да се солидаризира с нацисткия режим в Киев. Моля, решете вече този фундаментален въпрос.“
От руското посолство припомнят също как за кратко части от булевард „Евлоги Георгиев“ са носили имената на Адолф Хитлер и Бенито Мусолини, по предложение на кмета на София през 1940 г., инженер Иван Иванов.