Европейският парламент прие резолюция, в която изразява „сериозна загриженост“ относно продължаващото насилствено отнемане на органи от китайския режим, като същевременно призова своите държави членки да осъдят публично тази ужасяваща злоупотреба.
„Парламентът изразява сериозна загриженост във връзка с докладваната информация за продължаващо, систематично, нехуманно и управлявано от държавата отнемане на органи от затворници в Китай, и по-конкретно от практикуващи Фалун Гонг“, се казва в изявление от 5 май след приемането на резолюцията.
Членовете на Европейския парламент „смятат, че практиката на отнемане на органи от живи затворници, осъдени на смърт, и затворници на съвестта в Китай може да е равносилна на престъпления срещу човечеството“, се казва в документа.
През 2019 г. независима международна комисия, наречена Китайски трибунал, установи, че в продължение на години китайският режим убива затворници на съвестта, взимайки органите им за трансплантации – практика, която продължава и днес. Китайският трибунал стига до заключението, че подобни действия са равносилни на престъпления срещу човечеството и че основните жертви са последователите на Фалун Гонг.
Фалун Гонг (или Фалун Дафа) е духовна практика, състояща се от медитативни упражнения и морални учения, основани на принципите истинност, доброта и търпение. През 1999 г. практикуващите Фалун Гонг стават обект на мащабна кампания за преследване от страна на Китайската комунистическа партия, след като огромната популярност на практиката е възприета като заплаха за авторитарния контрол на комунистическия режим върху обществото. Милиони задържани последователи на Фалун Гонг в цялата страна са третирани като тела, чиито органи могат да захранят гладната за трансплантации на органи система, организирана от китайския режим.
Откакто в средата на 2000-та година за първи път се появява информация за насилствено отнемане на органи, китайският режим многократно отрича твърденията, но също така отказва достъп на външни разследващи лица до медицинските заведения и местата за задържане.
В резолюцията на ЕС се отбелязва, че режимът е отказал да даде показания пред Китайския трибунал.
Наред с това в резолюцията се осъжда липсата на независим надзор върху въпроса дали задържаните лица са дали съгласието си за даряване на органи, както и мълчанието на китайските власти по отношение на сигналите, че на семействата на починалите в ареста е попречено да приберат телата на близките си.
Приетата на 5 май резолюция от членовете на Европейския парламент, е първото публично изявление на Европейския съюз по проблема от 2013 г. насам, когато Европейският парламент за първи път предупреждава Пекин, че практиката на насилствено отнемане на органи е недопустима.
В резолюцията се отбелязва, че освен публичното осъждане на злоупотребата, ЕС и неговите държави-членки следва да повдигат въпроса за насилственото отнемане на органи „при всеки диалог за правата на човека“, да го поставят при установяване на отношения със свои партньори и да предприемат необходимите мерки, за да не допуснат техните граждани да участват в трансплантационен туризъм в Китай. Съответните институции следва да преразгледат сътрудничеството си с китайски партньори в областта на трансплантационната медицина, изследвания и обучение.
Правата на човека не са „по възможност“
Приемането на резолюцията става три дни преди планирано пътуване в Китай на върховния комисар на ООН по правата на човека – Мишел Бачелет, като в нея Европейският парламент призовава органа на ООН по правата на човека да разследва въпроса по време на посещението.
Ден по-рано върховният представител на ЕС по въпросите на сигурността и външните работи Жозеп Борел изтъкна проблема по време на парламентарен дебат, като заяви, че 27-членният блок на ЕС „осъжда по най-категоричен начин престъпната, нехуманна и неетична практика на насилствено отнемане на органи“.
„Зачитането на правата на човека не е по възможност, а изискуемо във всички области, включително в сложната медицинска и етична област на донорството и трансплантацията на органи“, каза той в подготвено изявление, представено от негово име от Юта Урпилайнен, комисар по международните партньорства, според пресслужбата на парламента.
Медицинско проучване, публикувано през април в медицинския журнал American Journal of Transplantation, посочва десетки публикации, в които китайски лекари изваждат сърца и бели дробове от хора за трансплантация, без да спазват стандартния протокол за установяване на мозъчна смърт. Това на практика означава, че пациентите са били убивани заради органите им, а стотиците медицински специалисти са действали като „палачи“ за държавата, твърдят авторите на проучването.
Изявлението на Борел беше аплодирано от американския републиканец Гас Билиракис (Флорида), съпредседател на Международната конгресна група за религиозна свобода.
„Ужасяващата информация в докладите за Китай в областта на правата на човека, включително нехуманната практика на насилствено отнемане на органи от етнически и религиозни малцинства, повече няма да бъдат замитани под килима“, заяви той пред англоезичната медия The Epoch Times. „Наложително е Съединените щати и техните съюзници да изпратят силно и непоколебимо послание в защита на основните човешки права и защитата на всички хора.“
Други смятат, че приетата резолюция все още е далеч от решаването на проблема.
Торстен Трей, изпълнителен директор на групата за защита на медицинската етика „Лекари срещу насилственото отнемане на органи“, коментира продължителното мълчание на международната общност по въпроса.
„Изминаха три години, откакто Китайският трибунал стигна до заключението, че Китай убива хора заради органите им. В продължение на повече от две десетилетия Китай е преследвал практикуващи Фалун Гонг и вероятно е убил над един милион от тях, вероятно повече от [смъртните случаи] в Украйна до днес“, казва той пред The Epoch Times.
В сравнение с отговора на света към войната в Украйна, резолюцията е „слаб призив към един комунистически режим, който подкрепя Русия в нейната агресия“, казва той.
„Нуждаем се от действия по отношение на Китай, а не от призиви. Китай чуваше тези призиви в продължение на две десетилетия и ги пренебрегваше“, каза той.
„В този момент Европа е изправена пред предизвикателството на Китайската комунистическа партия: Ще направи ли Европа основните човешки права и ценности неотменимо условие за партньорство, или ще игнорира ужасяващата практика на насилствено отнемане на органи от живи практикуващи Фалун Гонг в Китай?“