• За нас
  • Пишете ни!
събота, 25 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай Човешки права

„Престъпно, нехуманно и неетично“: ЕС приема резолюция срещу насилственото отнемане на органи от китайския режим

отЕкип на The Epoch Times
13 май , 2022
„Престъпно, нехуманно и неетично“: ЕС приема резолюция срещу насилственото отнемане на органи от китайския режим

Европейският парламент, 12 октомври 2012. Десет години по-късно ЕС приема втора резолюция срещу насилственото отнемане на органи в Китай (снимка: Фредерик Флорин/AFP/Getty Images)

Европейският парламент прие резолюция, в която изразява „сериозна загриженост“ относно продължаващото насилствено отнемане на органи от китайския режим, като същевременно призова своите държави членки да осъдят публично тази ужасяваща злоупотреба.

„Парламентът изразява сериозна загриженост във връзка с докладваната информация за продължаващо, систематично, нехуманно и управлявано от държавата отнемане на органи от затворници в Китай, и по-конкретно от практикуващи Фалун Гонг“, се казва в изявление от 5 май след приемането на резолюцията.

Членовете на Европейския парламент „смятат, че практиката на отнемане на органи от живи затворници, осъдени на смърт, и затворници на съвестта в Китай може да е равносилна на престъпления срещу човечеството“, се казва в документа.

През 2019 г. независима международна комисия, наречена Китайски трибунал, установи, че в продължение на години китайският режим убива затворници на съвестта, взимайки органите им за трансплантации – практика, която продължава и днес. Китайският трибунал стига до заключението, че подобни действия са равносилни на престъпления срещу човечеството и че основните жертви са последователите на Фалун Гонг.

viber image 2022 05 12 13 34 13 139 1
Практикуващи Фалун Гонг участват в парад по случай 23-тата годишнина от мирния апел на 10 000 последователи в Пекин на 25 април във Флашинг, Ню Йорк, на 23 април 2022 г. (Чунг И Хо/The Epoch Times)

Фалун Гонг (или Фалун Дафа) е духовна практика, състояща се от медитативни упражнения и морални учения, основани на принципите истинност, доброта и търпение. През 1999 г. практикуващите Фалун Гонг стават обект на мащабна кампания за преследване от страна на Китайската комунистическа партия, след като огромната популярност на практиката е възприета като заплаха за авторитарния контрол на комунистическия режим върху обществото. Милиони задържани последователи на Фалун Гонг в цялата страна са третирани като тела, чиито органи могат да захранят гладната за трансплантации на органи система, организирана от китайския режим.

Откакто в средата на 2000-та година за първи път се появява информация за насилствено отнемане на органи, китайският режим многократно отрича твърденията, но също така отказва достъп на външни разследващи лица до медицинските заведения и местата за задържане.

В резолюцията на ЕС се отбелязва, че режимът е отказал да даде показания пред Китайския трибунал.

Наред с това в резолюцията се осъжда липсата на независим надзор върху въпроса дали задържаните лица са дали съгласието си за даряване на органи, както и мълчанието на китайските власти по отношение на сигналите, че на семействата на починалите в ареста е попречено да приберат телата на близките си.

Приетата на 5 май резолюция от членовете на Европейския парламент, е първото публично изявление на Европейския съюз по проблема от 2013 г. насам, когато Европейският парламент за първи път предупреждава Пекин, че практиката на насилствено отнемане на органи е недопустима.

В резолюцията се отбелязва, че освен публичното осъждане на злоупотребата, ЕС и неговите държави-членки следва да повдигат въпроса за насилственото отнемане на органи „при всеки диалог за правата на човека“, да го поставят при установяване на отношения със свои партньори и да предприемат необходимите мерки, за да не допуснат техните граждани да участват в трансплантационен туризъм в Китай. Съответните институции следва да преразгледат сътрудничеството си с китайски партньори в областта на трансплантационната медицина, изследвания и обучение.

Правата на човека не са „по възможност“

Приемането на резолюцията става три дни преди планирано пътуване в Китай на върховния комисар на ООН по правата на човека – Мишел Бачелет, като в нея Европейският парламент призовава органа на ООН по правата на човека да разследва въпроса по време на посещението.

Ден по-рано върховният представител на ЕС по въпросите на сигурността и външните работи Жозеп Борел изтъкна проблема по време на парламентарен дебат, като заяви, че 27-членният блок на ЕС „осъжда по най-категоричен начин престъпната, нехуманна и неетична практика на насилствено отнемане на органи“.

„Зачитането на правата на човека не е по възможност, а изискуемо във всички области, включително в сложната медицинска и етична област на донорството и трансплантацията на органи“, каза той в подготвено изявление, представено от негово име от Юта Урпилайнен, комисар по международните партньорства, според пресслужбата на парламента.

viber image 2022 05 12 13 34 57 280
Ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел изнася реч за положението в Афганистан по време на пленарната сесия на Европейския парламент в Страсбург, Франция, 14 септември 2021 г. (снимка: Жулиен Уорнан/ Reuters)

Медицинско проучване, публикувано през април в медицинския журнал American Journal of Transplantation, посочва десетки публикации, в които китайски лекари изваждат сърца и бели дробове от хора за трансплантация, без да спазват стандартния протокол за установяване на мозъчна смърт. Това на практика означава, че пациентите са били убивани заради органите им, а стотиците медицински специалисти са действали като „палачи“ за държавата, твърдят авторите на проучването.

Изявлението на Борел беше аплодирано от американския републиканец Гас Билиракис (Флорида), съпредседател на Международната конгресна група за религиозна свобода.

„Ужасяващата информация в докладите за Китай в областта на правата на човека, включително нехуманната практика на насилствено отнемане на органи от етнически и религиозни малцинства, повече няма да бъдат замитани под килима“, заяви той пред англоезичната медия The Epoch Times. „Наложително е Съединените щати и техните съюзници да изпратят силно и непоколебимо послание в защита на основните човешки права и защитата на всички хора.“

Други смятат, че приетата резолюция все още е далеч от решаването на проблема.

Торстен Трей, изпълнителен директор на групата за защита на медицинската етика „Лекари срещу насилственото отнемане на органи“, коментира продължителното мълчание на международната общност по въпроса.

„Изминаха три години, откакто Китайският трибунал стигна до заключението, че Китай убива хора заради органите им. В продължение на повече от две десетилетия Китай е преследвал практикуващи Фалун Гонг и вероятно е убил над един милион от тях, вероятно повече от [смъртните случаи] в Украйна до днес“, казва той пред The Epoch Times.

В сравнение с отговора на света към войната в Украйна, резолюцията е „слаб призив към един комунистически режим, който подкрепя Русия в нейната агресия“, казва той.

„Нуждаем се от действия по отношение на Китай, а не от призиви. Китай чуваше тези призиви в продължение на две десетилетия и ги пренебрегваше“, каза той.

„В този момент Европа е изправена пред предизвикателството на Китайската комунистическа партия: Ще направи ли Европа основните човешки права и ценности неотменимо условие за партньорство, или ще игнорира ужасяващата практика на насилствено отнемане на органи от живи практикуващи Фалун Гонг в Китай?“

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Китайски католици се молят по време на Великденската страстна седмица в "подземна" или "неофициална" църква близо до Шидзяджуан, Китай (Kevin Frayer/Getty Images)

Преклонение пред Си: Китай засилва преследването на християните

0
0
Бившият канадски държавен секретар за Азиатско-Тихоокеанския регион Дейвид Килгур представя преработен доклад за продължаващите убийства на практикуващи Фалун Гонг в Китай заради органите им, докато съавторът на доклада адвокат Дейвид Матас слуша на заден план, в Отава, 31 януари 2007 г. (The Epoch Times)

„Отхвърляне на лицемерието“ е завещание от правозащитния адвокат Дейвид Килгор

0
0
Практикуващи духовната практика Фалун Гонг по време на парад на 16 юли 2021 г. във Вашингтон, по случай 22-рата годишнина от началото на преследването на практиката от китайския режим. (Самира Боуаоу/The Epoch Times)

САЩ предвиждат санкции за участниците в преследването на духовна практика

0
0
Олимпийските кръгове в Националния воден център в Пекин на 30 януари 2022 г. (Carl Court/Getty Images)

Репресии и цензура в навечерието на Олимпийските игри в Пекин

0
0
Практикуващата Фалун Гонг Ксю На в Китай, снимка без датировка. Ксю е осъдена на осем години затвор заради религиозните си убеждения (снимка: The Epoch Times)

Пекин зaдържа 11 Фалун Гонг практикуващи седмици преди Олимпийските игри

0
0
Китайски християни се молят по време на коледно богослужение в католическа църква на 24 декември 2020 г. в Пекин, Китай. (снимка: Кевин Фрайер/Getty Images)

Изпълнената с несигурност Коледа на китайските християни

0
0
Медийният магнат, собственик на Apple Daily, Джими Лай Чий-ин пристига в съда в Западен Коулун, Хонконг, Китай, 15 октомври 2020 г. (Тайрон Сиу/Ройтерс)

Активисти в Хонконг осъдени за почитане жертвите на „Тиенанмън“

0
0
Логото на The Epoch Times

Осъждаме поредното нападение над свободата на словото в Китай

0
0
Практикуващи Фалун Гонг се събраха във Вашингтон на 16 юли 2021 г., за да отбележат 22-та годишнина от началото на преследването на практиката в Китай (Лари Дай / The Epoch Times)

Правозащитници и последователи на Фалун Гонг призоваха за край на 22-годишното преследване

0
0
Скулптура с реални размери на "Човека пред танка" стои до числата 6 и 4, символизиращи 4 юни, като част от експозицията в "Парка на свободата" в град Йермо в пустинята Мухаве, в Калифорния. Паркът и скулптурите, разположени между Лос Анжелис и Лас Вегас, са дело на новозеландеца от китайски произход Чен Уеймин. Фигурата на "Мъжа пред танка" е създадена за 30-годишнината от клането на "Тиенанмън" през 2019 г. (Снимка: Фредерик Дж. Браун/ AFP)

Масови забрани за отбелязване на годишнината от клането на „Тиенанмън“ в Китай

0
0
Китайският лидер Си Дзинпин (в средата) и депутати отдават чест на химна на конференцията на законодателния орган в Голямата зала на народа в Пекин, Китай – 11.03.2021 г. (Kevin Frayer/Getty Images)

Петте неща, които ужасяват китайския режим

0
0
Официалната сграда  на Европейския парламент в Страсбург, снимка: ЕПА

Евродепутати обсъдиха на конференция нарушаването на човешките права в Китай

0
1
Следваща публикация
Лекари се подготвят за трансплантация на бъбрек - снимка от архив. (Пиер-Филип Марку/AFP/Getty Images)

Хирурзи "екзекутори": Как китайските лекари извършват убийства за органи

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.