• За нас
  • Пишете ни!
сряда, 29 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай Човешки права

Преклонение пред Си: Китай засилва преследването на християните

отХана Нг
10 март , 2023
Преклонение пред Си: Китай засилва преследването на християните

Китайски католици се молят по време на Великденската страстна седмица в "подземна" или "неофициална" църква близо до Шидзяджуан, Китай (Kevin Frayer/Getty Images)

Организацията за наблюдение ChinaAid алармира, че Китайската комунистическа партия (ККП) е засилила преследването на християни през 2022 г., потискайки църкви и религиозна информация онлайн и изисквайки преданост към китайския лидер Си Дзинпин, равносилна на „поклонение“.

Това става ясно от доклад на базираната в САЩ неправителствена организация, който адресира засилващото се преследване на християнски църкви и християни в континентален Китай през изминалата година.

Елиминиране на християнски сбирки

Китайските власти са използвали политиката на Китай за нулев ковид, за да ограничат или изцяло да отменят християнските сбирки. Засилените мерки са насочени не само към независимите църкви, но и към законното, лоялно към партията Патриотично движение „Църква на трите аз“. (Трите „Аз“ са съответно самоуправление, самоиздръжка, саморазпространение и отхвърляне на всяко чуждо влияние, чуждестранно финансиране и чуждестранните мисионери. бел.ред.)

Според организацията за наблюдение на преследванията Open Doors в Китай има около 96,7 милиона християни. Посещението на църква от непълнолетни продължава да е незаконно.

В доклада на ChinaAid се посочва пример за полицейска акция по време на неделното богослужение на реформираната църква „Сион“ в Тайюен през април, при която са отведени седем души.

В доклада се посочва, че полицията е наложила на арестуваните християни 15-дневен административен арест и глоба от 500 юана (около 73 долара), под претекст за „незаконни събирания“, но е отложила административния арест заради пандемията.

Хората, които са предоставили място за църковни събрания, също са били подложени на високи глоби. Така например през януари Хуан Юанда, християнин от църквата „Сюнсидин“ в Сямън, Югоизточен Китай, е глобен със 100 000 юана (около 13 800 долара) за това, че е предоставил къща под наем за ползване от църковното училище.

Цензуриране на християнско съдържание онлайн

Цензурата на християнско съдържание онлайн, дори в групови чатове, достига рекордни нива след влизането в сила на „Административните мерки за религиозни информационни услуги в интернет“ през март 2022 г., отбелязва ChinaAid.

Групата цитира доклад, според който християнин е бил изключен за една година от платформата DingTalk, собственост на групата Alibaba, заради публикуване на религиозни съобщения, които са класифицирани като незаконна религиозна информация.

В доклада се отбелязва, че в началото на май 21-годишният християнски уебсайт „Домът на Йона“ е закрит. Посетителите на уебстраницата са видели следното съобщение: „Поради известни на всички причини, оттук нататък този сайт не може повече да служи на братята и сестрите (в Христос). Благодарим за вашата подкрепа през последните 21 години! Изчезването на уебсайта не е нищо повече от изчезване на уебсайта. Нищо друго не е спряло в този момент, освен един URL адрес, който вече не може да бъде отворен. Ето защо не се притеснявайте за нас, а просто продължете напред“.

Съгласно новия закон, първото католическо мобилно приложение в Китай CathAssist, е принудено да преустанови дейност.

Според ChinaAid приложението „не отговаря на изискванията на правителството за лиценз, въпреки че е предприело различни действия, включително спиране на споделянето, промяна на името и модифициране на съдържанието“.

След неколкократни неуспешни опити, на 1 септември CathAssist решава да преустанови за неопределено време дейността на уебсайта и приложението си.

Поклонение пред Си Дзинпин

Асимилацията на религиозните групи преминава от „подкрепа на ККП“ към „поклонение и вярност към Си Дзинпин“, споменава доклада. В него се отбелязва, че около и след откриването на партийния конгрес миналата година „държавните религиозни групи в Китай обсипват Си с комплименти и похвали с по-екстравагантни думи и фрази, отколкото държавните медии в Китай“.

Освен това ChinaAid споменават за Национална съвместна конференция на религиозните групи, която се е провела на 28 октомври – малко след конгреса на ККП – за да насърчи „духа на 20-ия национален конгрес на ККП“. Тя „изисква от религиозните групи да намерят конкретни начини да въоръжат умовете си с мислите на Си Дзинпин относно „Социализма с китайски характеристики в новата ера“.

Религиозните групи са инструктирани да използват мислите на Си, за да ръководят религиозната работа и практика, както и да обединят лидерите и религиозните последователи по-тясно около централния комитет на ККП – с другаря Си в основата му – се казва в доклада.

Спиране на финансирането

Наблюдателната група отбелязва и новите тенденции на потисничество, при които ККП използва обвинения в „измама“, за да задуши финансово движението на домашните църкви, което се състои от християнски общности, които не са регистрирани в официалната протестантска църква на Китай.

Властите твърдят, че десятъкът и даренията са незаконни, въпреки че тези практики се поддържат като традиция, според доклада.

Под измисленото обвинение в „измама“ много християни са подложени на жестоко преследване през миналата година. Така например пастор Хао Джъуей от църквата „Еджоу Хаус“ в провинция Хубей е осъден на осем години затвор. Междувременно старейшините Хао Мин и У Дзиеннан от църквата Цинцаоди в провинция Съчуан са осъдени на тежки присъди от над 10 години затвор.

Цялостно изличаване на църквата

Президентът и основател на ChinaAid Боб Фу споделя опасенията си, че целта на ККП не е да създаде „благоприятна за социализма“ църква, а да я заличи напълно.

„Международната общност трябва да бъде информирана за случващото се и формиращите се тенденции, тъй като Китай продължава да се издига на световната сцена“, заявява Фу.

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Европейският парламент, 12 октомври 2012. Десет години по-късно ЕС приема втора резолюция срещу насилственото отнемане на органи в Китай (снимка: Фредерик Флорин/AFP/Getty Images)

„Престъпно, нехуманно и неетично“: ЕС приема резолюция срещу насилственото отнемане на органи от китайския режим

0
0
Бившият канадски държавен секретар за Азиатско-Тихоокеанския регион Дейвид Килгур представя преработен доклад за продължаващите убийства на практикуващи Фалун Гонг в Китай заради органите им, докато съавторът на доклада адвокат Дейвид Матас слуша на заден план, в Отава, 31 януари 2007 г. (The Epoch Times)

„Отхвърляне на лицемерието“ е завещание от правозащитния адвокат Дейвид Килгор

0
0
Практикуващи духовната практика Фалун Гонг по време на парад на 16 юли 2021 г. във Вашингтон, по случай 22-рата годишнина от началото на преследването на практиката от китайския режим. (Самира Боуаоу/The Epoch Times)

САЩ предвиждат санкции за участниците в преследването на духовна практика

0
0
Олимпийските кръгове в Националния воден център в Пекин на 30 януари 2022 г. (Carl Court/Getty Images)

Репресии и цензура в навечерието на Олимпийските игри в Пекин

0
0
Практикуващата Фалун Гонг Ксю На в Китай, снимка без датировка. Ксю е осъдена на осем години затвор заради религиозните си убеждения (снимка: The Epoch Times)

Пекин зaдържа 11 Фалун Гонг практикуващи седмици преди Олимпийските игри

0
0
Китайски християни се молят по време на коледно богослужение в католическа църква на 24 декември 2020 г. в Пекин, Китай. (снимка: Кевин Фрайер/Getty Images)

Изпълнената с несигурност Коледа на китайските християни

0
0
Медийният магнат, собственик на Apple Daily, Джими Лай Чий-ин пристига в съда в Западен Коулун, Хонконг, Китай, 15 октомври 2020 г. (Тайрон Сиу/Ройтерс)

Активисти в Хонконг осъдени за почитане жертвите на „Тиенанмън“

0
0
Логото на The Epoch Times

Осъждаме поредното нападение над свободата на словото в Китай

0
0
Практикуващи Фалун Гонг се събраха във Вашингтон на 16 юли 2021 г., за да отбележат 22-та годишнина от началото на преследването на практиката в Китай (Лари Дай / The Epoch Times)

Правозащитници и последователи на Фалун Гонг призоваха за край на 22-годишното преследване

0
0
Скулптура с реални размери на "Човека пред танка" стои до числата 6 и 4, символизиращи 4 юни, като част от експозицията в "Парка на свободата" в град Йермо в пустинята Мухаве, в Калифорния. Паркът и скулптурите, разположени между Лос Анжелис и Лас Вегас, са дело на новозеландеца от китайски произход Чен Уеймин. Фигурата на "Мъжа пред танка" е създадена за 30-годишнината от клането на "Тиенанмън" през 2019 г. (Снимка: Фредерик Дж. Браун/ AFP)

Масови забрани за отбелязване на годишнината от клането на „Тиенанмън“ в Китай

0
0
Китайският лидер Си Дзинпин (в средата) и депутати отдават чест на химна на конференцията на законодателния орган в Голямата зала на народа в Пекин, Китай – 11.03.2021 г. (Kevin Frayer/Getty Images)

Петте неща, които ужасяват китайския режим

0
0
Официалната сграда  на Европейския парламент в Страсбург, снимка: ЕПА

Евродепутати обсъдиха на конференция нарушаването на човешките права в Китай

0
1
Следваща публикация
Райън Краудър се наслаждава на спектакъла "Шен Юн" в операта на Кенеди център на 25 януари 2023 г. (Terri Wu/The Epoch Times)

„Шен Юн“ ще бъде „осмото чудо на света“, споделя впечатлен зрител

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.