• За нас
  • Пишете ни!
сряда, 29 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай Човешки права

САЩ предвиждат санкции за участниците в преследването на духовна практика

отЕва Фу
16 февруари , 2022
САЩ предвиждат санкции за участниците в преследването на духовна практика

Практикуващи духовната практика Фалун Гонг по време на парад на 16 юли 2021 г. във Вашингтон, по случай 22-рата годишнина от началото на преследването на практиката от китайския режим. (Самира Боуаоу/The Epoch Times)

„Едно от най-унизителните проявления на злото, което засяга преследваните групи в Китай днес, утре може да засегне други хора по света“

В средата на месец декември 2021 г. в САЩ беше внесено предложение за Закон за защита на Фалун Гонг (Falun Gong Protection Act H.R.6319). Негов вносител беше Скот Пери от Републиканската партия от щата Пенсилвания, а целта му е да наложи санкции на служители на Китайската комунистическа партия (ККП), взели участие в преследването на духовната група.

Продължаващото повече от две десетилетия преследване на духовната група Фалун Гонг от китайското комунистическо правителство е едно от най-унизителните проявления на злото, което трябва да бъде спряно. Това е мнението на конгресмена Скот Пери. „От цялата ненадмината жестокост на комунистическия режим в Китай, отношението към практикуващите Фалун Гонг се нарежда сред най-лошите и най-унизителни проявления на злото, които някое правителство е провеждало спрямо определена група хора“ – изтъква той в имейл до англоезичния The Epoch Times.

„Трябва да се опълчим на тази особено потресаваща липса на уважение към човешката личност. Това трябва да приключи“, възмущава се конгресменът.

scott perry
Републиканецът Скот Пери (R-Pa.), заедно с членове на фракцията „Свобода“ в Камарата на представителите, говори на пресконференция за законопроекта за инфраструктурата пред сградата на Капитолия във Вашингтон, 23 август 2021 г. (Kevin Dietsch/Getty Images)

Конгресменът описва законопроекта като „жизненоважен за възстановяване на репутацията и достойнство на всички практикуващи Фалун Гонг, преследвани от Китайската комунистическа партия“. Според него законопроектът, който беше оповестен преди Зимните олимпийски игри в Пекин, ще хвърли светлина върху „бездушието и жестокостта“ на авторитарния режим и ще попречи на Пекин да пренесе своите злоупотреби към останалия свят.

Ако бъде приет, законопроектът ще бъде първата законодателна мярка в Съединените щати, която търси отговорност от нарушителите на човешките права по отношение на Фалун Гонг.

Неописуема жестокост

Медитативната дисциплина Фалун Гонг (известна също като Фалун Дафа), която е една от най-големите духовни общности в Китай, е обект на брутално преследване от атеистичния комунистически режим, който има за цел унищожаването на практиката и нейните привърженици.

От 1999 г. насам милиони последователи на духовното учение са хвърляни в затвори, трудови лагери, центрове за промиване на съзнанието, психиатрични клиники и други центрове за лишаване от свобода. Стотици хиляди са подложени на брутални изтезания и сексуални издевателства, съобщават Falun Dafa Infocenter и Информационен център Фалун Дафа България.

Задържаните практикуващи стават жертви на провежданото от държавния апарат принудително отнемане на органи, което Пери описва, като „невъобразимо ужасяващо и варварско“ действие.

Китай е топ дестинация за трансплантационен туризъм поради факта, че болниците в страната набавят органи много по-бързо от всички държави с установена и развита система за даряване на органи. В Китай жизненоважни органи могат да бъдат получени в разстояние на дни, при положение че в други държави пациентите обикновено чакат за такива в продължение на месеци и дори години. През октомври 2020 г. нашата медия съобщи за 24-годишна пациентка, за която китайски лекари са имали на разположение четири подходящи сърца в рамките на 10 дни.

TC link
Мирно шествие на близо триста симпатизанти на практиката Фалун Дафа в центъра на Виена, Австрия на 1 октомври 2018 г., в знак на протест срещу вкарването на човешки органи в Австрия от Китай. (Джо Кламар/AFP чрез Getty Images)

„Може би се чудите как е възможно това? Причината е, че Китай има огромно население? – коментира Пери в програмата „Capitol Report“ на NTDTV – Така че разполагат с неограничен резерв.“

За да поддържа такъв „резерв“ от органи, ККП убива безброй живи затворници на съвестта, предимно Фалун Гонг практикуващи. Това установи независим народен трибунал в Лондон през 2019 г.

„Това е просто немислимо“, пише Пери в имейл, отбелязвайки, че в някои случаи жертвите дори не са били под упойка в процеса на изваждане на техните органи.

Твърди мерки

Опасенията за насилственото отнемане на органи се появяват за първи път през 2006 г., когато няколко очевидци предоставят на англоезичния The Epoch Times сведения за жестокостите. През последните години тези данни се увеличиха многократно.

Американският конгрес, както и Европейскят парламент приеха резолюции, с които се противопоставят на насилственото отнемане на органи. Към тях се присъедини нарастващ списък от държави, сред които последни бяха Белгия и Австрия. Редица правителствени органи и щати в САЩ също приеха резолюции в стремеж да ограничат насилственото отнемане на органи и трансплантационния туризъм в Китай.

Но Скот Пери иска не само думи, но и дела.

Конгресменът цели престъпниците да бъдат подведени под отговорност и да се преустанови обучението и сътрудничеството с китайски доктори по трансплантации.

Скот Пери изтъква мълчанието на международни правозащитни организации. Той отбелязва, че „проблематичният“ Съвет по правата на човека към ООН все още не е дал официално становище относно начина, по който ККП третира Фалун Гонг, въпреки че множество експерти и разследващи активисти публикуваха изявление през месец юни 2021 г., в което изтъкват своите сериозни опасения.

Според Пери начина, по който китайският режим избягва разследването на обвиненията е чрез заглушаване гласовете на своите критици, като оставя на показ само „това, което комунистическата партия иска да видите“.

„Това е ежедневна война на Китайската комунистическа партия срещу Запада“, добавя политикът.

В отговор на обвиненията за нарушенията на правата на човека, Пекин обикновено отвръща със санкции, заплахи и пропаганда. През месец май миналата година, режимът постави в черния списък бивш американски държавен служител по религиозните свободи, след като Държавният департамент на САЩ санкционира бивш шеф на китайската сигурност, замесен в преследването на Фалун Гонг.

Защита на международния ред

Преследването на Фалун Гонг се ожесточи в навечерието на зимните Олимпийски игри в Пекин през февруари 2022 г.

На 14 януари 2022 г. съд в Пекин осъди 11 последователи на практиката на затвор до 8 години, по обвинение, че са предоставили на The Epoch Times материали, които разобличават действията на режима по време на пандемията в началото на 2020 г.

Бруталната кампания на Пекин срещу Фалун Гонг е репресия на друго ниво, твърди конгресменът – републиканец от щата Илинойс Мери Милър, която е съвносител на законопроекта.

„Китайската комунистическа партия преследва всеки, който не почита партията и тираничното правителство като върховна сила в своя живот“, посочи тя в имейл до The Epoch Times.

GettyImages 1354083934
Конгресменът Мери Милър, член на Републиканската партия от щата Илинойс по време на пресконференция в Капитол хил във Вашингтон на 18 ноември 2021 г. по повод мандатите за ваксини за бизнеси (Aна Мънимейкър/Getty Images)

„Международната общност не бива да си сътрудничи с потисническото китайско правителство, при положение, че Китай отказва разследване на произхода на коронавируса в Ухан и затваря християнски и малцинствени общности като уйгури и Фалун Гонг.“, са думите на Милър.

Засега законопроектът на Скот Пери има четирима спонсори, всички от които са републиканци. Пери споделя, че е разговарял с конгресмени от Демократическата партия и е изявил намерението си да добави мерките срещу насилственото отнемане на органи към America COMPETES Act. Това е законодателство, предназначено да насърчи конкурентоспособността на САЩ пред Китай, но Пери се оплаква, че политиците от Демократическата партия дори не са искали да чуят за добавката.

„На страната на хуманността ли сме?“, пита конгресменът в интервюто за NTD. „Това би трябвало да бъде лесен въпрос в една разделена нация, в която нямаме единодушие по много въпроси.“, продължава той и добавя: „Но разбира се, не мога да си представя, че няма да сме единодушни по този.“

Според Пери опълчването срещу репресиите в Китай е нещо повече от „правилно и почтено“ дело.

То е защита на международния ред, който Пекин „възнамерява да промени, защото е напълно несъвместим със злоупотребите на Китай“, посочва политикът в своя имейл.

„Алтернативата на ККП за общоприет международен ред е система, която „въвежда ред“, при който всичко може да бъде оправдано – дори груби нарушения на човешкото достойнство – ако извършителят е достатъчно силен, за да унищожи физически всяко несъгласие“, пояснява той. „Ето защо трябва да продължим да се противопоставяме на нарушенията на човешките права в КНР [Китайската народна република] и да ги изолираме на световната сцена, където можем.

„Това, което засяга преследваните групи в Китай днес, утре може да засегне други хора по света – и ние не можем да позволим това да се случи“, предупреждава Пери.

Ева Фу е базиран в Ню Йорк журналист в англоезичния The Epoch Times, експерт по китайско-американските отношения, религиозната свобода и човешките права. Адрес за контакт eva.fu@epochtimes.com

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Tags: Фалун Дафа

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Китайски католици се молят по време на Великденската страстна седмица в "подземна" или "неофициална" църква близо до Шидзяджуан, Китай (Kevin Frayer/Getty Images)

Преклонение пред Си: Китай засилва преследването на християните

0
0
Европейският парламент, 12 октомври 2012. Десет години по-късно ЕС приема втора резолюция срещу насилственото отнемане на органи в Китай (снимка: Фредерик Флорин/AFP/Getty Images)

„Престъпно, нехуманно и неетично“: ЕС приема резолюция срещу насилственото отнемане на органи от китайския режим

0
0
Бившият канадски държавен секретар за Азиатско-Тихоокеанския регион Дейвид Килгур представя преработен доклад за продължаващите убийства на практикуващи Фалун Гонг в Китай заради органите им, докато съавторът на доклада адвокат Дейвид Матас слуша на заден план, в Отава, 31 януари 2007 г. (The Epoch Times)

„Отхвърляне на лицемерието“ е завещание от правозащитния адвокат Дейвид Килгор

0
0
Олимпийските кръгове в Националния воден център в Пекин на 30 януари 2022 г. (Carl Court/Getty Images)

Репресии и цензура в навечерието на Олимпийските игри в Пекин

0
0
Практикуващата Фалун Гонг Ксю На в Китай, снимка без датировка. Ксю е осъдена на осем години затвор заради религиозните си убеждения (снимка: The Epoch Times)

Пекин зaдържа 11 Фалун Гонг практикуващи седмици преди Олимпийските игри

0
0
Китайски християни се молят по време на коледно богослужение в католическа църква на 24 декември 2020 г. в Пекин, Китай. (снимка: Кевин Фрайер/Getty Images)

Изпълнената с несигурност Коледа на китайските християни

0
0
Медийният магнат, собственик на Apple Daily, Джими Лай Чий-ин пристига в съда в Западен Коулун, Хонконг, Китай, 15 октомври 2020 г. (Тайрон Сиу/Ройтерс)

Активисти в Хонконг осъдени за почитане жертвите на „Тиенанмън“

0
0
Логото на The Epoch Times

Осъждаме поредното нападение над свободата на словото в Китай

0
0
Практикуващи Фалун Гонг се събраха във Вашингтон на 16 юли 2021 г., за да отбележат 22-та годишнина от началото на преследването на практиката в Китай (Лари Дай / The Epoch Times)

Правозащитници и последователи на Фалун Гонг призоваха за край на 22-годишното преследване

0
0
Скулптура с реални размери на "Човека пред танка" стои до числата 6 и 4, символизиращи 4 юни, като част от експозицията в "Парка на свободата" в град Йермо в пустинята Мухаве, в Калифорния. Паркът и скулптурите, разположени между Лос Анжелис и Лас Вегас, са дело на новозеландеца от китайски произход Чен Уеймин. Фигурата на "Мъжа пред танка" е създадена за 30-годишнината от клането на "Тиенанмън" през 2019 г. (Снимка: Фредерик Дж. Браун/ AFP)

Масови забрани за отбелязване на годишнината от клането на „Тиенанмън“ в Китай

0
0
Китайският лидер Си Дзинпин (в средата) и депутати отдават чест на химна на конференцията на законодателния орган в Голямата зала на народа в Пекин, Китай – 11.03.2021 г. (Kevin Frayer/Getty Images)

Петте неща, които ужасяват китайския режим

0
0
Официалната сграда  на Европейския парламент в Страсбург, снимка: ЕПА

Евродепутати обсъдиха на конференция нарушаването на човешките права в Китай

0
1
Следваща публикация
Тенисистката Пън Шуей (отляво), Мелбърн, 16 януари 2017 г.; китайският вицепремиер Джан Гаоли (вдясно) по време на посещение в Санкт Петербург, Русия на 18 юни 2015 г. (Пол Крок и Александър Земляниченко/AFP чрез Getty Images)

Беше ли принудена Пън Шуей да оттегли обвиненията в сексуален тормоз?

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.