• За нас
  • Пишете ни!
събота, 25 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай

Четири сърца за 10 дни: въпросът за насилствено извличане на органи в Китай отново е на дневен ред

отЕва Фу
9 октомври , 2020
Пластичен хирург извършва „специална“ операция на носа на пациент в своята клиника в югозападния китайски град Чончин (Питър Паркс/ AFP via Getty Images)

Пластичен хирург извършва „специална“ операция на носа на пациент в своята клиника в югозападния китайски град Чончин (Питър Паркс/ AFP via Getty Images)

Китайски лекари са имали на разположение четири сърца за 24-годишната Сун Линлин, която е била на животоподдържащи системи в продължение на девет месеца

24-годишната китайка се разболява в Япония от рядко автоимунно заболяване, което води до невъзвратимо увреждане на сърцето. В средата на месец юни медицински екип откарва Сун с чартърен полет в многопрофилната болница в Ухан. В рамките на 10 дни са били осигурени четири подходящи за нея сърца. След тежка седемчасова операция пациентката се възстановява до състояние да се храни сама.

Историята на оцеляването на Сун и нейна снимка в болничното легло, на която позира със знака за победа с пръсти се появиха на първа страница на големите китайски вестници, под драматични заглавия от сорта на „Живот или смъртоносна напревара“. Китайското посолство в Япония нарече операцията „легендарна“ и я използва като реклама за китайско-японските приятелски взаимоотношения.

Тъй като китайската система за дарение на органи все още е в зародиш, експерти повдигнаха въпроса как е възможно болницата да намери толкова бързо четири подходящи органа за Сун. Причина за съмненията са твърденията, че режимът е замесен в жестоката практика на насилствено отнемане на органи от живи затворници на съвестта, които продава за печалба.

Органи „по поръчка“?

Първото подходящо сърце за Сун е доставено на 16 юни от Ухан, но докторите установяват, че състоянието на коронарната артерия не е достатъчно добро и го отказват. Три дена по-късно е намерено второ подходящо сърце в близката провинция Хунан, но Сун вдига висока температура, което отново забавя операцията. На 25 юни доставят още две сърца: едно от жена в Ухан и друго – от мъж в южния град Гуанджоу. Медицинският екип избира второто, заради „по-добри сърдечни функции“, пишат китайските медии.

„Въпросът е: кои са източниците на тези четири сърца“, пита д-р Торстен Трей, изпълнителен директор на организацията за защита на медицинската етика „Лекари срещу принудително отнемане на органи“ (DAFOH). В Съединените щати средният период за изчакване на подходящ донор на сърце е около 6 до 9 месеца, сочат правителствени данни от 2018 г. С това темпо намирането на четири подходящи сърца за един пациент (което означава, че четирима души са дарили посмъртно органите си след своята кончина в спешното отделение или фатален инцидент) може да отнеме около две години“, коментира Трей.

През 2020 г. повече от 156 милиона пълнолетни американци, или около половината от американското население, са дали съгласието си да станат органни донори. В Китай, която е най-гъсто населената държава в света, такова съгласие е дала една съвсем малка част от населението, което се дължи на културната традиция, изискваща тялото да бъде запазено непокътнато след смъртта.

Ситуацията със Сун е „възможна, въпреки че е доста необичайна дори при добре функционираща система за доброволно дарение на органи“, отбеляза доктор Якоб Лави, професор-хирург и директор на отдела по трансплантации на сърца в Университета на Тел Авив в Израел. По повод Китай специалистът по трансплантология коментира, че „такъв набор от органни донори в рамките на няколко дни предизвиква голямо съмнение що се отнася до естеството на тези донори“.

Това е „по-скоро поръчкова система“, каза Трей и окачестви случая на Сун като „необясним“.

Трансплантации на бели дробове

През последните години китайската система за трансплантация на органи е предмет на задълбочен анализ. През юни 2019 г. независим съдебен трибунал в Лондон заключи, че „извън всякакво съмнение“ китайският режим използва органите на затворници на съвестта. Основният източник на тези органи са практикуващите Фалун Гонг. Фалун Гонг, познат и като Фалун Дафа, е медитативна дисциплина за подобряване на съзнанието и тялото, която е жестоко преследвана от китайския режим през последните две десетилетия.

В доклад от 160 страници, публикуван през месец март 2020 г., трибуналът установи, че „няма доказателства тази практика да е преустановена“. В документа се посочва, че липсата на международен контрол е позволила „много хора да умрат ужасяващо и ненужно.“

Въпреки върлуващия в Китай ККП вирус през първата половина на годината индустрията за трансплантация на органи в страната продължава както обикновено, „без очевидно забавяне в периода на изчакване“, констатира в свое изследване съставената от доброволци и намираща се в САЩ Световна организация за разследване преследването на Фалун Гонг. Медицинска сестра от района на Гуанси е споделила с разследващите, че въпреки опасенията от зараза продължават да „правят операции, когато има такива“, но не „прекаляват, както го правеха преди пандемията.“

От края на февруари 2020 г. в Китай са направени поне шест двойни трансплантации на бели дробове на пациенти с COVID-19. Поне две от тези операции са извършени в Ухан, който е епицентър на вирусната пандемия и гореща точка на китайската трансплантационна индустрия. Китайските болници не са предоставили почти никаква информация за източниците на органите.

ethan gutmann
Итън Гутман, китайски анализатор във „Фондация в памет на жертвите на комунизма“ по време на „Форум относно политики за снабдяване с органи и извънзаконово екзекутиране в Китай“ на Капитолийския хълм на 10 март 2020 г. (Самира Бауау / Епок таймс)

Разследващият журналист Итън Гутман, автор на книгата „Клането“, която проучва тайната търговия с органи в Китай, коментира, че случаят на Сун е пример за проблемите с трансплантационната индустрия на страната. „Много малко относно ‘японската пациентка’ е наистина ново“, коментира той.

Гутман отбеляза, че подобно на случая на Сун, успешните трансплантации на два бели дроба са били изключително популяризирани от китайските медии, както на китайски, така и на английски език; „Посланието е очевидно: ние имаме органи. Безопасно е, заповядайте! Китай е отворен за бизнес“, пише Гутман в имейл до американското издание на „Епок таймс“.

„Кървава реколта“ е друга книга, която анализира твърденията за насилствено отнемане на органи в Китай. В нея е цитиран тайвански трансплантационен турист, на когото в рамките на осем месеца са били предоставени осем бъбрека, по време на две отделни пътувания до Шанхай, като най-накрая организмът му е приел последния предложен орган.

Такива практики са индикатор за трансплантационна индустрия, която „има голям резерв или стадо политически и религиозни затворници, които вече са тествани за органна съвместимост“ – заяви Гутман.

През юли японската „Fuji Television Network“ си навлече критики от правозащитници заради излъчването на новинарски сегмент за операцията на Сун. Японската застъпническа група „SMG Network“, която протестира срещу туризма за трансплантация на органи, изпрати писмено послание до телевизионната медия, че популяризирането на китайската трансплантационна индустрия, която има документирана история на нарушаване на човешките права „рискува да навреди на зрителите“.

Organ harvesting
Доктори носят жизнеспособни органи за трансплантация в болница в провинция Хънан, Китай на 16 август 2012 . (Екранна снимка от Sohu.com)

Несъответствие в данните

Китай учреди система за доброволно дарение на органи едва през 2015 г., като обеща да доставя такива само чрез нея. Но експерти оспорват това твърдение, като посочват несъответствие в предоставените от китайския режим данни.

През ноември 2019 г. изследване, публикувано в медицинското списание „BMC Medical Ethics“ установи, че данните за китайски дарения на органи се подчиняват на „почти точна математическа формула“, заключавайки, че най-вероятно правителството фалшифицира статистиките. Друг анализ, публикуван през месец февруари в медицинския журнал BMJ заключи, че 440 от 445 китайски медицински документи не уточняват дали лицата са дали съгласие за даряване на своите телесни органи.

По време на скорошно проучване на Световната организация за разследване преследването на Фалун Гонг (WOIPFG) военен лекар също е признал, че се доставят „висококачествени“ органи от млади хора и дори е предложил на разследващите да видят източник на органи.

„Ако имате здрави нерви, мога да ви заведа до леглото, за да видите… ще видите, че човекът е на възраст двайсетина години“, са били думите на трансплантационния бъбречен хирург Ли Гуоуей от Четвърти медицински университет в провинция Шънси по време на контролиран телефонен разговор през месец януари.

Разследващ на WOIPFG е задал следния въпрос по време на интервю: „Използвате органи на практикуващи Фалун Гонг, но не можете да го признаете открито и можете да кажете само, че те са с добро качество и без заболявания?“

Отговорът на Ли е бил: „Да, това е начинът да го кажем“.

„Безпрецедентно кратките периоди на изчакване“ в последните китайски трансплантационни операции, като двойните белодробни трансплантации и японската пациентка, трябва да предизвикат повдигане на вежди сред международната общност, която „има отговорността да отрече неетични медицински практики“, заяви Торстен Трей.

„Ако Китай не позволи независими, спонтанни инспекции, международната трансплантна общност трябва да се разграничи от китайската система за трансплантиране“, добави той.

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Руският президент Владимир Путин разговаря с китайския президент Си Дзинпин (Сергей Бобилов/Getty Images)

Анализатори: Путин се превръща във васал на новата Китайска империя

0
0
Китайски католици се молят по време на Великденската страстна седмица в "подземна" или "неофициална" църква близо до Шидзяджуан, Китай (Kevin Frayer/Getty Images)

Преклонение пред Си: Китай засилва преследването на християните

0
0
Крематориума и погребалния дом Dongjiao, един от няколкото в града, където се изгарят телата на починалите от COVID-19 в Пекин, Китай, на 18 декември 2022 г. (снимка: Getty Images)

Масова смърт сред китайския комунистически елит

0
0
Майки с детски колички по бизнес улица в Пекин, 13 юли 2021 г. (Wang Zhao/AFP via Getty Images)

За първи път от десетилетия – спад в населението на Китай

0
0
Хора скандират заедно на улица в Шанхай на 27 ноември 2022 г.(снимка: Хектор Ретамал AFP чрез Getty Images)

ККП цензурира масовите протести в Китай и търси „социална стабилност“

0
0
Бившият китайски диктатор Дзян Дзъмин в Голямата зала на народа в Пекин, Китай, на 8 ноември 2012 г. (Feng Li/Getty Images)

Кървавият завет на Дзян Дзъмин – управление на терор, убийства и лъжи

0
0
Протестиращи по време на протест срещу драконовските мерки на Китайската комунистическа партия за нулев COVID в Пекин, Китай, на 28 ноември 2022 г. (Kevin Frayer/Getty Images)

Масови протести срещу ковид мерките в Китай след пожар в жилищна сграда

0
0
Панелът за въпроси и отговори на срещата на високо равнище на медицинските сестри за борба и предотвратяване на насилственото отнемане на органи на 1 ноември 2022 г. (от ляво на дясно, отгоре надолу) Дженифър Джонсън, президент на AFN; Жералдин Монти от DAFOH-Франция; Катлийн Тимсен, съосновател на AFN; Роуз Ева Константино от Училището за медицински сестри към Университета в Питсбърг; Дебора Колинс-Перика, директор по въпросите на медицинските сестри в DAFOH; Итън Гутман, разследващ журналист; Екои Руни, председател на Комитета по етика към AFN; Дебра Холбрук, директор на Съдебномедицинското сестринство в Медицински център "Мърси" в Балтимор, Мд. (С любезното съдействие на DAFOH)

Медици се обединиха в борбата с насилственото отнемане на органи от ККП

0
0
Китайският лидер Си Дзинпин (отпред) заедно с членовете на новия Постоянен комитет на Политбюро на Китайската комунистическа партия - висшия орган за вземане на решения в страната - се среща с медиите в Голямата зала на народа в Пекин на 23 октомври 2022 г. (снимка: Уан Джао/AFP чрез Getty Images)

Какво означава за Тайван новото управление на ККП?

0
0
Драматизация на един от методите за изтезание, които ККП използва,за да принуди практикуващите Фалун Гонг да се отрекат от вярата си. (С любезното съдействие на Minghui.org)

Китайската комунистическа партия – партньор или завоевател?

0
0
Лидерът на ККП Си Дзинпин (отпред) води членовете на новия Постоянен комитет на Политбюро - най-висшия орган за вземане на решения в страната - по време на срещата им с медиите в Голямата зала на народа в Пекин на 23 октомври 2022 г. (снимка: Ноел Селис / AFP чрез Getty Images)

Кои са седемте политици, които ще управляват Китай?

0
0
Китайският лидер Си Дзинпин произнася реч на откриването на политическа конференция на Китайската комунистическа партия в Пекин на 16 октомври 2022 г. (снимка: Ноел Селис/AFP чрез Getty Images)

Започна 20-ият конгрес на Китайската комунистическа партия

0
0
Следваща публикация
US flag GettyImages 1210072298 700x420 1

Ограниченията и изолацията стимулират кризата с психичното здраве, твърдят експерти от САЩ

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.