• За нас
  • Пишете ни!
събота, 25 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай Човешки права

Репресии и цензура в навечерието на Олимпийските игри в Пекин

отРени Гинова
3 февруари , 2022
Репресии и цензура в навечерието на Олимпийските игри в Пекин

Олимпийските кръгове в Националния воден център в Пекин на 30 януари 2022 г. (Carl Court/Getty Images)

Дни преди Олимпийските игри, които ще започнат на 4 февруари, китайският режим отново налага типичната за него тежка цензура, опитвайки се да прикрие престъпните методи, които използва, за да запази имиджа и репутацията си. Експерти от различни области алармират за сериозни нарушения, свързани със сигурността и човешките права на участниците в Олимпийските игри в Пекин. Предстоящата олимпиада сякаш спусна нова Желязна завеса в света. САЩ, Австралия, Обединеното кралство, Канада, Нова Зеландия, Дания, Белгия, Нидерландия, Литва, Япония и Тайван обявиха дипломатически бойкот и високопоставените им държавни служители няма да присъстват на събитието. Официално ще бъдат представени всички държави, в които човешките права не са на особена почит: Русия, Саудитска Арабия, Египет, Катар, Туркменистан, Пакистан и Казахстан. От Европа ще присъстват президентите на Сърбия Александър Вучич и на Полша Анджей Дуда. И, за съжаление: генералният секретар на ООН Антониу Гутериш.

Нарушаване на човешки права

Законодатели от 20 държави призовават Службата на ООН за правата на човека да публикува дългоочаквания доклад за нарушения на човешките права от страна на Пекин в Синдзян преди началото на Олимпийските игри на 4 февруари, съобщават от англоезичния The Epoch Times.

„Тъй като вниманието на света ще бъде насочено към Пекин за началото на Зимните олимпийски игри, от първостепенно значение е китайското правителство да понесе отговорност за действията си в Синдзян“, се казва в писмото им до върховния комисар на ООН по правата на човека – Мишел Бачелет.

Членовете на т.нар. „Междупарламентарен алианс за Китай“ (IPAC) настояват кабинетът на Бачелет да публикува доклада „без повече отлагане“, тъй като са изминали 18 месеца, откакто експертите на ООН са отправили своето предупреждение.

Сред подписалите писмото от 31 януари са съпредседателите на Aлианса: Райнхард Бютикофер, зелен eвродепутат от Германия, австралийският сенатор Джеймс Патерсън, индийският политик Суджет Кумар и британският законодател Йън Дънкан Смит.

От „Епок Таймс“ напомняме, че понастоящем повече от 1 милион уйгури и други етнически малцинствени групи с преобладаващо мюсюлманско население са задържани в лагери за интерниране в Синдзян, където са подлагани на физически и психически изтезания: насилствена стерилизация, принудителни аборти, изнасилвания, принудителен труд, отнемане на деца от семействата им и т.н.

Неотдавна 243 неправителствени организации от цял свят, сред които Проектът за човешки права на уйгурите и Световният конгрес на уйгурите публикуват съвместно изявление с призив към повече държави да бойкотират Олимпийските игри.

„Спектакълът на Олимпийските игри не може да прикрие геноцида“ – казва Омер Канар, изпълнителен директор на Проекта за човешки права на уйгурите.

Онлайн цензура и репресии

С наближаването на 4 февруари китайските власти продължават да засилват ограниченията върху публикациите в социалните медии на дисиденти и правозащитници. Според англоезичния „The Epoch Times“ вътрешни лица твърдят, че властите предупреждават за тежки последици, ако хората публикуват чувствителна информация по време на събитието.

Граждани от сферата на образованието, журналистиката и икономиката срещат ограничения в социалната платформа WeChat още от началото на януари. Друга платформа с наложени ограничения e Weibo, китайският еквивалент на Twitter.

На 11 януари адвокатът по права на човека Сиун Ян е отведен от агенти по сигурността. Шест дни по-късно семейството му получава известие за задържане от полицията в град Чанша, провинция Хунан. Властите им съобщават, че Сиун се намира в Център за задържане № 1 в Чанша по предполагаеми обвинения за „подстрекаване на подривна дейност срещу държавната власт“ и „предизвикване на конфликти и проблеми“ – две често срещани обвинения, с които Китайската комунистическа партия си служи за потискане на дисиденти.

Три седмици преди Олимпийските игри пекински съд официално осъди 11 Фалун Гонг практикуващи на лишаване от свобода за срок от две до осем години и на големи глоби. Обвинението е предоставяне на снимков материал и информация за китайското издание на „The Epoch Times“ по време на ранното избухване на заразата Covid-19 в Китай.

Злоупотреба с лични данни

Бивш високопоставен служител на разузнаването на САЩ предупреждава олимпийските спортисти да внимават за „многоизмерни заплахи“ в навечерието на олимпиадата, включително и за потенциално дигитално наблюдение.

В интервю за програмата „China Insider“ на EpochTV Николас Ефтимиадис съветва всички участници да вземат със себе си телефон за еднократно ползване или т.нар. burner телефон. „Разберете, че каквато и информация да сложите в който и да е телефон, китайското правителство може да я вземе и най-вероятно ще я придобие“, предупреждава Ефтимиадис.

Олимпийците ще имат достъп до интернет отвъд The Great Firewall в официалните места на провеждане на игрите и в хотелите, потвърждават от Международният олимпийски комитет пред „Гласът на Америка“, което означава, че около 2700 чуждестранни спортисти ще могат да използват Facebook, Twitter, Google, YouTube и чуждестранни новинарски сайтове, иначе забранени в Китай. Ефтимиадис изразява безпокойството си относно това, тъй като достъпът до интернет вероятно ще бъде наблюдаван от китайските власти.

По време на 34-годишната си държавна служба Ефтимиадис работи като специален агент в Централното разузнавателно управление и като старши офицер в Агенцията за разузнаване на отбраната и е известен с книгата си от 1994 г. „Китайските разузнавателни операции“.

Джонатан Скот, американски изследовател, открива недостатъци в приложението за Олимпийските игри, които според него ще позволяват на приложението да шпионира потребителите. Алгоритъмът му е разработен от iFlytek Co. – китайска технологична фирма, включена в черния списък, която работи в тясно сътрудничество с Министерството на обществената сигурност в Китай и е известна с действия, свързани с нарушаването на човешките права от страна на Пекин в Синдзян.

Според Скот приложението може да подслушва всички аудиозаписи и да открива „неудобни“ за Пекин думи, като събира данните и ги изпраща на сървъри в Китай за анализ. Граждански изследователски институт към Университета в Торонто също установява, че приложението действително разполага с възможността да цензурира 2442 думи от черния списък, считани за „политически чувствителни“, според цифровият им съдебен анализ от 18 януари.

Китайското правителство отказва да коментира посочените в приложението недостатъци.

Призив за бойкот на Олимпийските игри в Пекин – видео в стил „черен хумор“ в протест срещу геноцида в Китай

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Китайски католици се молят по време на Великденската страстна седмица в "подземна" или "неофициална" църква близо до Шидзяджуан, Китай (Kevin Frayer/Getty Images)

Преклонение пред Си: Китай засилва преследването на християните

0
0
Европейският парламент, 12 октомври 2012. Десет години по-късно ЕС приема втора резолюция срещу насилственото отнемане на органи в Китай (снимка: Фредерик Флорин/AFP/Getty Images)

„Престъпно, нехуманно и неетично“: ЕС приема резолюция срещу насилственото отнемане на органи от китайския режим

0
0
Бившият канадски държавен секретар за Азиатско-Тихоокеанския регион Дейвид Килгур представя преработен доклад за продължаващите убийства на практикуващи Фалун Гонг в Китай заради органите им, докато съавторът на доклада адвокат Дейвид Матас слуша на заден план, в Отава, 31 януари 2007 г. (The Epoch Times)

„Отхвърляне на лицемерието“ е завещание от правозащитния адвокат Дейвид Килгор

0
0
Практикуващи духовната практика Фалун Гонг по време на парад на 16 юли 2021 г. във Вашингтон, по случай 22-рата годишнина от началото на преследването на практиката от китайския режим. (Самира Боуаоу/The Epoch Times)

САЩ предвиждат санкции за участниците в преследването на духовна практика

0
0
Практикуващата Фалун Гонг Ксю На в Китай, снимка без датировка. Ксю е осъдена на осем години затвор заради религиозните си убеждения (снимка: The Epoch Times)

Пекин зaдържа 11 Фалун Гонг практикуващи седмици преди Олимпийските игри

0
0
Китайски християни се молят по време на коледно богослужение в католическа църква на 24 декември 2020 г. в Пекин, Китай. (снимка: Кевин Фрайер/Getty Images)

Изпълнената с несигурност Коледа на китайските християни

0
0
Медийният магнат, собственик на Apple Daily, Джими Лай Чий-ин пристига в съда в Западен Коулун, Хонконг, Китай, 15 октомври 2020 г. (Тайрон Сиу/Ройтерс)

Активисти в Хонконг осъдени за почитане жертвите на „Тиенанмън“

0
0
Логото на The Epoch Times

Осъждаме поредното нападение над свободата на словото в Китай

0
0
Практикуващи Фалун Гонг се събраха във Вашингтон на 16 юли 2021 г., за да отбележат 22-та годишнина от началото на преследването на практиката в Китай (Лари Дай / The Epoch Times)

Правозащитници и последователи на Фалун Гонг призоваха за край на 22-годишното преследване

0
0
Скулптура с реални размери на "Човека пред танка" стои до числата 6 и 4, символизиращи 4 юни, като част от експозицията в "Парка на свободата" в град Йермо в пустинята Мухаве, в Калифорния. Паркът и скулптурите, разположени между Лос Анжелис и Лас Вегас, са дело на новозеландеца от китайски произход Чен Уеймин. Фигурата на "Мъжа пред танка" е създадена за 30-годишнината от клането на "Тиенанмън" през 2019 г. (Снимка: Фредерик Дж. Браун/ AFP)

Масови забрани за отбелязване на годишнината от клането на „Тиенанмън“ в Китай

0
0
Китайският лидер Си Дзинпин (в средата) и депутати отдават чест на химна на конференцията на законодателния орган в Голямата зала на народа в Пекин, Китай – 11.03.2021 г. (Kevin Frayer/Getty Images)

Петте неща, които ужасяват китайския режим

0
0
Официалната сграда  на Европейския парламент в Страсбург, снимка: ЕПА

Евродепутати обсъдиха на конференция нарушаването на човешките права в Китай

0
1
Следваща публикация
Работници подготвят залата за хокейни мачове на Националния закрит стадион в навечерието на Зимните олимпийски игри в Пекин през 2022 г. (снимка: Брус Бенет/Getty Images)

Съмнения за злоупотреби с ДНК преди началото на Олимпийските игри

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.