• За нас
  • Пишете ни!
сряда, 29 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Мнения

„Постиженията“ на Пекин за 2021-ва

отСтю Чвърк
2 февруари , 2022
„Постиженията“ на Пекин за 2021-ва

Голям екран, на който се вижда комунистическият лидер и президент на Китай Си Дзинпин по време на художествения спектакъл, посветен на 100-годишнината от основаването на Комунистическата партия на Китай, 28 юни 2021 г. в Пекин, Китай (Снимка: Lintao Zhang/Getty Images)

Анализ на новините 

Докато се поздравяваха с постиженията на Китай за 2021 г. китайските държавни медии пропуснаха няколко съществени неща.

Пропагандните агенции на Китайската комунистическа партия (ККП) или „държавни медии“ никога не спят. Агитаторите следват последователния изгоден наратив и са безмилостни – никога не казват лоша дума за провалите на ККП или проблемите, причинени от нея. Всичко е фокусирано върху постигането на политическите цели и стремежи на ККП в Китай и по света. Тази пропаганда е част от продължаваща политическа и психологическа война, която се води срещу всички предполагаеми врагове на китайската държава.

Тази кампания е ключов аспект на координираната „мека сила“, която ККП демонстрира чрез ръководството (Си Дзинпин), дипломатическите мисии, служителите на Обединения фронт, контролираните чуждестранни дипломати и медии (и много други) и, разбира се, китайските държавни медии.

„Мека сила“ са начините за формиране на мнение и влияние и убеждаване на другите в собствената гледна точка, без да се прибягва до кинетични средства за убеждаване (например война). Това е в перфектно съответствие със стратегията на Сун Дзъ за „победа без война“, която е приета от ККП, след като тя „затвърждава“ контрола над Китай през 1949 г. с насочено оръжие. 

Поздравленията накрая на годината за предполагаемите постижения на ККП бяха трагичен пример за нейната политическа и психологическа война. Държавната медия „Синхуа“ тръбеше „монументалните постижения“ на Китай, достигнати през 2021 г.:

1.Честване на 100-годишнината от основаването на ККП и изграждане „на умерено благополучно общество във всеки един аспект“.

2. Изкореняването на бедността в Китай: „98,99 милиона жители на селските райони са изведени от бедността“ под ръководството на Си.

3. Приемането на „забележителна резолюция по исторически въпроси“ от ЦК на ККП, която „отразява общата воля на Партията, въоръжените сили и китайския народ от всички етнически групи“.

4. Китай „поведе света към икономическо развитие и превенция и контрол на COVID-19“.

5. Китай „изпълнява обещанията си“ и предоставя 2 милиарда дози ваксини за COVID-19 по целия свят.

6. Китай е „готов за зимните олимпийски и параолимпийски игри в Пекин“.

Както обикновено клишетата, насърчавани от „Агенция Синхуа“ (и други китайски държавни медии), объркват истината и игнорират други неудобни факти.

Нека разгледаме какви постижения те някак „забравиха“ да споменат в контекста на горните претенции.

100 години – 100 милиона убити 

Точка първа по-горе игнорира настоящата статистика, тоест средно един милион души умират всяка година през 100-те години от съществуването на ККП. Това включва смъртта по време на Гражданската война в Китай (повече от 2 милиона души са загинали само през 1945-1949 г.), Големия скок напред (най-малко 45 милиона) и Пролетарската културна революция (1 до 20 милиона). И безброй смъртни случаи в „превъзпитателни“ и концентрационни лагери, индивидуални екзекуции, принудителни изселвания, масов глад, предизвикан от ККП, преследване на религиозни и етнически малцинства, включително тибетци, уйгури, Фалун Гонг и други.

Важно е да се отбележи, че тези цифри са само приблизителни оценки от различни източници и че броят на смъртните случаи може да е по-голям. За съжаление, ние може никога да не узнаем действителния брой, тъй като много случаи са недостатъчно докладвани или недокументирани.

Capture

Лагери за принудителен труд 

Втората точка пренебрегва споменаването на съществуващите лагери за принудителен труд в най-западния регион на Китай Синдзян, което е причинено от продължаващия геноцид и принудителното „превъзпитание“ на мюсюлманските уйгури – всъщност целта е изкореняването на уйгурите като независима малцинствена група и цялата им култура.

Включени ли са заплатите на уйгурите в онези принудителни трудови лагери, в сметките на ККП за средните китайски заплати и твърдението им, че „бедността е изкоренена“?

Включени ли са заплатите на други потиснати и преследвани етнически и религиозни малцинства в калкулациите?

Може ли да се вярва на данните, докладвани от Китайското национално статистическо бюро?

Общата воля на хората

Точка 3 твърди, че „общата воля на всички етнически групи“ е представена в историческата резолюция на Си. Но тъй като няма истинска представителна демокрация в Китай, „волята на хората“ е такава, каквато ККП реши.

„Демокрацията на хората от целия процес“, както е застъпена от Си, не е нищо друго, освен поредният безсмислен марксистки евфемизъм. ККП със сигурност не управлява със съгласието на китайския народ и никога не го е правила!

Дали някой наистина вярва, че уйгурите, тибетците, Фалун Гонг и други преследвани етнически малцинства и религиозни групи са били наясно и с готовност са се съгласили с историческата резолюция на Си? Абсурдно е.

Световното икономическо развитие е приоритет 

Четвърта точка споменава доста смело твърдение, тъй като хората са все по-скептични към икономическите и финансови статистики, които ККП сама отчита – дори преди гигантът за недвижими имоти Evergrande да просрочи дълга си. Спадът на Evergrande прикрива много по-голяма уязвимост на китайската икономика, породена от изкуствения, неустойчив бум на потреблението на недвижими имоти.

Отчита ли твърдението сериозните финансови затруднения на местните китайски правителства? Според Chinascope дългът на местното самоуправление е достигнал „4,65 трилиона долара, [само за] Шанхай, Гуандун, Пекин, Джъдзян, и Дзянсу в съотношение на дълг към БВП под червената линия от 100 процента.“

Включва ли това твърдение намалението на заплатите от 20% до 30% спрямо държавните служители в провинциите и градовете?

Трябва да се отбележи, че през последните 40 години почти целият икономически растеж на Китай се дължи на милиарди долари преки чуждестранни инвестиции от чужди компании и банки, а не на вътрешния пазар на Китай.

Световен лидер в превенцията и контрола на COVID-19

Как може Пекин да претендира за водене на света, когато все още не е разкрил генетичните и научни медицински данни, свързани с вируса на SARS-COV-2 пред останалата част от световната медицинска и научна изследователска общност?

Някой вярва ли наистина, че Китай не е загубил нито един човек в Covid-19 от май 2020 г. (броят на смъртните случаи  (4,636) е замръзнал оттогава в статистиката на коронавирус на уеб сайта Worldometer)?

Митът за авторитарната превенция и контрол в Китай вече беше развенчан в този анализ като още един фронт в кампанията на ККП за политическа и психологическа война срещу останалата част от света – и особено срещу Съединените щати.

По скоро изглежда, че мерките на ККП за контрол на пандемията не са проработили в ограничаването на вируса в Китай, тъй като град Сиан (дом на 6,5 милиона души) е насред поредната авторитарна локдаун кампания.

Но може би Пекин косвено се облагодетелства от политическия си контрол върху Световната здравна организация и по оказва контрол върху наратива? Добрата пропаганда винаги съдържа зрънце истина!

GettyImages 1196986831 1200x800 1
Генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Аданом Гебрейсус (вляво) се ръкува с китайския президент Си Дзинпин преди среща в Голямата зала на народа в Пекин, Китай, 28 януари 2020 г.(KYODO NEWS/Naohiko Hatta/Pool)

Китай е раздал 2,2 милиарда ваксини по цял свят 

Китай произвежда и разпространява две COVID-19 ваксини: Sinovac и Sinopharm. Според СЗО Бразилия съобщава, че ваксината Sinovac е имала 49,6% успеваемост срещу симптоматична инфекция след първата доза и 50,7% две седмици след втората доза.

Според Ройтерс „Sinopharm е 50,4% ефективна за предотвратяване на инфекции сред здравните работници в Перу, когато се наблюдава скок в случаите, предизвикани от вирусни варианти.“

За да бъдем напълно честни, има скорошни статии, че „нова рекомбинантна ваксина на протеинова основа от Sinopharm е високо ефективна“. Но дори това да е вярно, тази версия няма да бъде доставена до края на 2021 г. и по този начин не е включена в обещаните 2,2 милиарда дози.

И накрая, както винаги когато Китай „дарява“, има условия. В случая на „безплатни ваксини“, тези условия често се свързват с натиск върху приемащите страни за намаляване на връзките им с Тайван, както е отбелязано от различни медии през миналата година.

Готовност за олимпиадата 

Точка шест е голямото златно яйце на постиженията на Си и ККП – XXIV Зимни олимпийски игри имат за цел да бъдат основна пропагандна победа, която да покаже световното лидерство на Китай.

Синхуа удобно пренебрегва да спомене дипломатическите бойкоти на игрите в Китай от поне шест нации (досега) в знак на протест срещу продължаващия геноцид и принудителни трудови лагери в Синдзян.

Други „постижения“

През 2021 г. в списъка на нечестивите практики на китайския режим има и други „постижения“, включително следните:

  • Продължаващото прикриване на произхода на вируса SARS-CoV-2 и укриването на критична научна информация за вируса.
  • Политиките за контрол на населението чрез забрана или стимулиране на раждаемост.
  • Икономически неволи. Поради репресиите на Си срещу китайския бизнес, „Тенсънт и Алибаба които бяха в 10-те най-високо оценени технологични компании в световен мащаб през 2020 г., днес вече не са в списъка“, според American Thinker.
  • Позорна дипломатическа размяна с американски дипломати в Анкъридж, Аляска.
  • Продължаващата принуда и експлоатация върху държавите, уловени в капана на длъжниците на Китайската инициатива „Пояс и път“.
  • Китайската брегова охрана сплаши филипинските кораби за доставка близо до Втори Томас Шоал.
  • Военноморския флот на Народноосвободителната армия (PLAN) сплашва Япония във и около спорните острови Сенкаку.
  • Народноосвободителната армия събира войски и отправя заплахи по границата с Индия.
  • Годишното потискане на продемократичните граждани от Хонконг.
  • Значително увеличаване на сплашването и директни заплахи от Народноосвободителната армия и планът срещу Тайван.

Заключение

Пропагандата на ККП за нейните постижения през 2021 г. замъглява реалността, не обръща внимание на войнствените си и агресивните действия по целия свят и крие сериозни вътрешно икономически, демографски и геополитически проблеми. Погледнете само продължаващия геноцид на уйгурите и заплахите срещу Индия, Тайван и други страни в Южна и Източна Азия и ще видите истината за „постиженията“ на Китай през 2021 г.

Текущата кампания на политическата и психологическата война на ККП трябва непрекъснато да бъде разобличавана, за да се противопоставим ефективно на пропагандата и да се запазят истинската демокрация и човешките права по света.

Мненията, изразени в тази статия, са на автора и не отразяват непременно възгледите на „Епок Таймс“.

Стю Сивиаркей е пенсионира капитан на Военноморските сили на САЩ, със значителен оперативен опит в Близкия изток и западната част на Тихия океан. Благодарение на образованието и опита си като океанограф и системен анализатор, Кврк е завършил Военноморската академия на САЩ, където получава класическо либерално образование, което служи като ключова основа за неговите политически коментари.

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Дезертьорката от Северна Корея Йонми Парк (Епок Таймс)

Йонми Парк: Китай – Народната република на оковите

0
0
Харисън Форд на премиерата на "Дивото зове" в Лос Анджелис, Калифорния, 13 февруари 2020 г. (Richard Shotwell/Invision/AP)

Харисън Форд в черния списък на Китай

0
0
Демонстранти по време на митинг „Нашите тела, нашите спортове“ на Freedom Plaza във Вашингтон, 23 юни 2022 г. (Ана Мънимейкър/Getty Images)

Кой празнува 8 март?

0
0
Сградата на Европейската комисия в Брюксел, Белгия, на 10 ноември 2019 г. (symbiot/Shutterstock)

Какво ни спести Мъск за цензурата на ЕС в Twitter

0
0
Новак Джокович жестикулира

Новак Джокович побеждава Pfizer и Moderna в директни двубои

0
0
Логото на Microsoft и ChatGPT

Изкуствен интелект (AI) – ползите и опасностите от тази мощна технология

0
0
радикалния феминизъм

Феминизмът никога не е бил за равноправие

0
0
Университета на Минесота затвори своя Институт "Конфуций" през 2019 г. (снимка: Стивън Матюрен/Getty Images)

Запознайте се с новите китайски институти „Конфуций“

0
0
Работник реже тръби близо до въглищна електроцентрала в провинция Хъбей (Грег Бейкър/Getty Images)

Китайската компартия доказва, че борбата за „климата“ няма нищо общо с климата

0
0
masterbanner

Ли Хонгджъ, основателят на Фалун Гонг, публикува статията „Как се е появил човешкият род“

0
0
Погребални работници товарят тела във фургони за кремация в оживено местно погребално бюро в Шанхай на 13 януари 2023 г. (Kevin Frayer/Getty Images)

Реалните мащаби на пандемията в Китай и крахът на ККП

0
0
Фенове по време на Световната купа по Fortnite на стадион "Артър Аш" в Ню Йорк (Johannes Eisele/Getty Images)

Видеоигрите са мощно политическо оръжие

0
0
Следваща публикация
13-годишно момче получава ваксината COVID-19 на Pfizer-BioNTech в медицински център в Ню Хайд Парк, Ню Йорк, на 13 май 2021 г. (Шанан Стейпълтън/Reuters)

Истината за причинения от ваксините миокардит

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.