• За нас
  • Пишете ни!
четвъртък, 12 юни, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Мнения

Ще се раждат ли бъдещите китайци в лаборатория?

отДжеймс Гори
29 април , 2024
Ще се раждат ли бъдещите китайци в лаборатория?

Деца на Международния ден на детето, Китай (STR/AFP via Getty Images)

Getting your Trinity Audio player ready...

Китайските лидери са в паника от бързото намаляване на населението, но отговорът им е смразяващ

Миналата есен лидерът на Китайската комунистическа партия (ККП) Си Дзинпин обяви, че китайските жени трябва да раждат деца или, както той се изрази, да започнат „нова семейна тенденция“ в Китай.

Всъщност на ККП ѝ е трудно да убеди хората, които управлява, да увеличат броя на китайците в света.

Тук има много ирония, която трябва да се отбележи. Първо, бебетата са една от най-големите радости в живота. Поне някога са били. ККП успешно разруши това преживяване. Освен това в Китай живеят около 1,4 милиарда души, с които си съперничи само Индия. Иронията е в това, че населението на Китай рано или късно може да стане наполовина по-малко. Тази мрачна статистика също е за сметката на ККП.

Въпреки че политиката за едно дете, започнала през 1979 г., беше прекратена през 2015 г., дотогава културните и демографски щети бяха нанесени. Две поколения бяха преживели насилствени аборти, изоставени деца и друго антихуманно поведение от страна на ККП.

През 90-те години на миналия век и след това, когато китайците се докосват до по-висок стандарт на живот, идеята за повече от едно дете или изобщо за такова се разколебава сред населението. Мисленето се развива по следния начин: „Защо да имаш деца, когато можеш да имаш BMW?“

По-малко раждания, отколкото смъртни случаи след периода на Големия глад в Китай

Освен това, както ККП е отговорна за намаляването на китайското население, така трябва да се отбележи, че тя е изцяло отговорна и за бързото стареене и силно обременяващото икономиката население от възрастни хора в Китай. Днес Китай има най-голямото население от стари хора в света, което през 2019 г. ще наброява 254 милиона души на възраст над 60 години. Очаква се до 2035 г. това население да нарасне до повече от 400 милиона, или 30% от цялото население. Това са 400 милиона възрастни хора, които ще се нуждаят от повече медицински грижи и други скъпи социални услуги. За да плати тази сметка, ККП ще разчита на данъците на работещото население, което ще бъде почти наполовина по-малко от днешното.

Раждаемостта е важна част от историята. През 2021 г. в Китай се раждат едва 12 милиона бебета, което е спад спрямо 18 милиона през 2016 г. За първи път от 1961 г. насам смъртните случаи са повече от ражданията в Китай. Само за една година населението на Китай е намаляло с 850 000 души. До 2100 г. населението на страната може да бъде само една трета от това, което е днес.

Младите хора в Китай не искат деца

Истината е, че много китайци не искат деца именно заради начина, по който ККП е управлявала и все още управлява страната. Държавната политика обезценява бременността, бебетата и семейната единица, откакто завладява Китай през 1949 г., и наказва онези, които имат деца. Традиционните ценности бяха яростно осмивани и маргинализирани на национално ниво по време на Културната революция и десетилетия след това.

По-късно, когато Китай се развива с дълбокото интегриране на западните финансиране и технологии, раждаемостта в страната намалява. Тези два фактора като че ли подействаха за едно-две десетилетия, но това беше само предпоставка за демографския спад, който Китай наблюдава днес и в обозримо бъдеще. Тази тенденция се задълбочава от натиска на икономическия спад, който Китай преживява в момента. Това също е тенденция, която само ще се задълбочава.

Поради това по-младите китайци, които биха искали да имат деца, отлагат, защото не могат да си позволят да се грижат за тях и за застаряващите си родители. Това не е културно обусловена нагласа, която може да се промени за една нощ. Днешното поколение млади китайци не вярва в Си, в партията и, в този смисъл, в своето бъдеще. Доверието в ККП е доста оскъдно.

Обезсърченото „последно поколение“

Всъщност един потребител на социална медия улови настроението в китайското общество в публикация, която гласи:

„В тази страна да обичаш детето си, означава изобщо да не му позволиш да се роди.“

Една 26-годишна китайка на име Кункун, с добре платена работа в областта на научните изследвания, е цитирана от The Guardian през 2021 г. да казва „Прекалено скъпо струва да се осигури на децата достоен живот. Нещата, които преподават в училище, са пропаганда, така че бих искала да ги изпратя в международно училище или в чужбина. Но не мога да си го позволя.“

Кункун, чието виждане се отнася към настроенията на „последното поколение“, популярни сред по-младото поколение в Китай, се заклева, че няма да има деца.

Отговорът на ККП има комичен, циничен и дори демоничен привкус.

От комична гледна точка Си се превръща в лидер на бума на бебета на 21-ви век, обещавайки пищни сватби на жените, които се омъжват, и възхвалявайки семейните ценности, раждането на деца и тяхното стабилизиращо влияние върху обществото – неща, които преди това ККП е осъждала и наказвала. Сякаш Си се надява да преоткрие изхабения Китай, който той и партията създадоха, в един вид „държава на грижите версия 2.0“.

Но вече е твърде късно за това. „Китай, който Мао построи“ умира от смърт, която сам си причинява, както и повечето страни на Запад. Тази на Китай е малко по-драматична. Еднопартийната държава е изгубила всякакво културно влияние и доверие (въпреки че контролира всички медии в страната) и трябва да го замени с по-циничната принуда и прилагане на законите, което е естествено за партията. Това вероятно ще надхвърли рамките на наблюдението на месечния цикъл на жените в Китай. Вероятно ще се прибегне до още по-голяма принуда, която само ще отблъсне още повече младото поколение и ще потвърди това, което то вече знае: че ККП мрази народа си.

Влезте в човешката фабрика на Китай

Ще има ли резултат от принудителната бременност?

Ще бъдат ли коригирани оценките на социалния рейтинг, за да се отчита дали младата жена е бременна или не?

Може би, но това няма да проработи достатъчно бързо, поради което има спекулации, че ККП обмисля да презасели Китай с лабораторно отгледани китайци.

„Рано или късно възпроизводството ще бъде индустриализиран процес, това е единственият начин да се поддържа здравословна раждаемост“, пише Джао ДаШуай от Бюрото за пропаганда на народната въоръжена полиция в социалната медия X през август 2023 г.

Тя публикува снимка на човешки плод в машина, като отбелязва, че „ключът е тя да бъде държавна, за да се осигури абсолютно равенство в тази процедура“.

Като се има предвид историята на държавното управление в Китай, наистина ли има нещо, за което китайският народ да се притеснява?

Мненията, изразени в тази статия, са мнения на автора и не отразяват непременно възгледите на The Epoch Times.

ВИЖТЕ СЪЩО
wuhan virus child hong kong 700x420 1
Населението на Китай се топи – ще нареди ли режимът на младите да се плодят?
id5591534 china recession 9
Защо китайската икономика е в по-лошо състояние, отколкото си мислите
temu 700x420 1
Робски труд – тайната на евтините стоки от Temu?
id5589938 gettyimages 1246075849ko 1080x720 1
ККП затяга контрола при напускане на страната заради бягащите от режима китайски граждани
un
Международна коалиция с българско участие настоява ООН да създаде наказателен трибунал за Китай
kak prizrakyt na komunizma upravlyava nashia svyat
Глава 7: Разрушаване на семейството (I част)
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Владимир Медински водеше руската преговорна група и през 2022 г. Снимка: Александър Рюмин/ ТАСС

Владимир Медински сравни ръководството на Украйна с латиноамериканските диктатори

0
0
Симеон Танчев

Да виждаш отвъд маските: разговор със Симеон Танчев за „Менажерията“

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0
Българският президент Румен Радев в разговор с журналиста от CNN Ричард Куест. Снимка: Прес служба на президентската институция

Румен Радев в интервю за CNN: От санкциите срещу Русия най-много печели Китай

0
0
Администрацията на Тръмп изпраща 700 американски морски пехотинци в Лос Анджелис, съобщават от армията

Губернаторът на Калифорния Нюсъм иска незабавна съдебна забрана за разполагане на морски пехотинци и национална гвардия на Тръмп в Лос Анджелис

0
0
На бизнесфорума в Казахстан българският президент говори за възможностите за сътрудничество между двете държави в областта на енергетиката и транспортните връзки. Снимки: Прес служба на президентската институция

Румен Радев задълбочава сътрудничеството на България с Централна Азия

0
0
Анастасия Гешева

България не е влязла в еврозоната

0
0

Свързани Публикации

Кръстовище в Минеаполис, САЩ, кръстено на Джордж Флойд

Митологизирането на националните герои

0
0
"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0
Изучаване на религия в училищата

За и против религията в училище

0
0
Може ли изкуственият интелект да създава изкуство? Сотбис казва да

Може ли AI да създава изкуство? Sothebys казва „Да“

0
0
Разгадаване на парадокса на трудолюбивите бедни в Китай

Парадоксът „трудолюбивите бедни“ в Китай

0
0
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов на съвместен брифинг с министъра на правосъдието Георги Георгиев, Варна, 10 юни 2025 г. (https://mlsp.government.bg/)

Министър Гуцанов: Няма да спрем, докато и последният незаконен обект за настаняване на възрастни не бъде намерен

0
0
Владимир Медински водеше руската преговорна група и през 2022 г. Снимка: Александър Рюмин/ ТАСС

Владимир Медински сравни ръководството на Украйна с латиноамериканските диктатори

0
0
Администрацията на Тръмп изпраща 700 американски морски пехотинци в Лос Анджелис, съобщават от армията

Губернаторът на Калифорния Нюсъм иска незабавна съдебна забрана за разполагане на морски пехотинци и национална гвардия на Тръмп в Лос Анджелис

0
0
Руски военнопленници под 25 години се качват на самолет за Беларус. След това те ще бъдат върнати в Руската федерация. Снимка: ТАСС

Започна размяната на военнопленници под 25 години между Русия и Украйна

0
0
Sofia Film Fest (13 - 15 юни)

Започва първото издание на Sofia Short Fest със Стефан Командарев и Иван Бърнев в журито

0
0
Следваща публикация
Пропалестински протестиращи в Хамбург, 27 април 2024 г. (Morris MacMatzen/Getty Images)

Над 1000 протестиращи настояват за създаването на „Ислямска държава“ в Германия

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria