Getting your Trinity Audio player ready...
|
Рецесия „се крие пред очите ни“, твърди инвестиционна консултантска фирма, докато опасенията относно мрачния икономически пейзаж в Китай нарастват
„Рецесията в Китай се крие пред очите ни“, пише в бележка за клиенти в края на януари Yardeni Research, базирана в Ню Йорк международна консултантска компания в областта на инвестициите. „Това е резултат от голям отрицателен ефект върху богатството, причинен от спада на цените на недвижимите имоти и акциите.“
Китайският фондов пазар е загубил повече от 6 трилиона долара от пика си в началото на 2021 г. Индексът MSCI China е спаднал с около 60% за същия период, по данни на Bloomberg.
Логото на Evergrande е изобразено на жилищни сгради в Нанкин, провинция Дзянсу, Китай, 5 октомври 2023 г. (STR/AFP via Getty Images)
Според Едуард Ярдени, президент на Yardeni Research, рецесията в Китай започва около ноември 2022 г., когато Китайската комунистическа партия (ККП) инициира пакет от три компонента за осигуряване на ликвидност, известен като политиката на „трите стрели“, за да помогне на строителните предприемачи да получат достъп до банкови заеми, облигации и капиталови пазари за повече финансиране. Той смята, че рецесията ще продължи още една или две години, преди Китай да навлезе в икономическа стагнация с темп на растеж от нула до 2% за период от 10 до 20 години. За него официалният темп на растеж на брутния вътрешен продукт (БВП) на Китай от 5,2 % – малко по-висок от официалната прогноза за 5 % – не съответства на други показатели на пазара, като например ниските цени на медта и петрола, обусловени от слабото търсене от Китай и масовата загуба на стойност на фондовия пазар.
„По наше мнение сме свидетели на началото на голяма дългова криза в Китай“, се казва в коментара на Yardeni Research.
Според компанията китайските банкови заеми са се увеличили почти осем пъти между декември 2008 г. и декември 2023 г., или от 5 трлн. щатски долара до 33 трлн. щатски долара, в сравнение с удвояването на американските банкови заеми до 12 трлн. долара за същия период. Въпреки че светът може би никога няма да види рецесия според официалната ѝ дефиниция – отрицателен икономически растеж в две последователни тримесечия – отразена в данните на Китай, всички показатели сочат за наличие на рецесия, заяви г-н Ярдени пред The Epoch Times.
Той не е единственият, който поставя под въпрос статистическите данни на Китай. Rhodium Group, водеща изследователска фирма по отношение на китайската икономика, оценява растежа на БВП на Китай през миналата година на около 1,5%. Цай Шенкун, независим китайски автор и коментатор, заяви, че ККП е „изфабрикувала“ 5,2% ръст, като е понижила базата за предходната година.
На 29 декември 2023 г. Националното статистическо бюро на Китай обяви, че намалява със задна дата БВП за 2022 г. с 500 млрд. юана (около 70 млрд. щатски долара) поради „окончателна проверка на данните“. Въздействието на корекцията е около 0,5 % от растежа.
В края на януари г-н Цай изтъкна, че намаленията на БВП за 2022 г. на ниво провинции не съвпадат с общия размер на БВП на национално ниво. Няколко дни по-късно Би Би Си съобщи за подобни проблеми с данните.
„Централната ККП зададе тон от 5,2%; след това публикуваха 5,2%. Опитаха се да фалшифицират числата, но е невъзможно лъжите да са последователни на всички нива“, каза той пред The Epoch Times.
„Това е напълно безсрамен подход. Те не се интересуват дали цифрите са истински или фалшиви.“
Затягане на коланите
Професорка по право в южната китайска провинция Гуандун – крайбрежен район, допринесъл за превръщането на страната в „световна фабрика“ – заяви, че младите хора и работещите в частния сектор в нейната провинция са първите групи, засегнати от спадналия износ.
42 милиона работници мигранти съставляват около една трета от населението на провинцията. Намаляването на техните доходи, които са чувствителни към износа, е довело до намаляване на общото потребление в Гуандун.
Преподавателката говори пред The Epoch Times при условие за анонимност поради страх от репресии.
През 2023 г. Китай е изнесъл стоки на стойност 3,38 трилиона щатски долара, което е с 4,6% по-малко от 2022 г. и е първият спад от 2016 г. насам.
Хората, заети в държавни предприятия и държавни структури, включително публични университети, понастоящем са по-слабо засегнати, тъй като те обикновено претендират за възстановяване от работодателя на разходи за храна, медицински разходи и пътувания.
Въпреки това професорката казва, че много служители в публичния сектор, подобно на нея, не са получавали бонус от три години и че понякога работодателите им вземат обратно няколко хиляди щатски долара годишно, твърдейки, че служителите все още дължат данъци, което се нарича „данъчна корекция“.
Според нея държавните служители не смеят да обсъждат намаленото възнаграждение от страх да не загубят работата си. Но тя знае, че намалението се случва, защото държавните служители и другите служители в публичния сектор използват същата система за възнаграждения, която използва и тя.
Тъй като данъчните приходи на правителството продължават да се свиват, преподавателката очаква влошаването на икономиката да засегне служителите в публичния сектор до края на тази година, което ще се отрази на заплатите им през следващата година.
„Местните правителства нямат пари, финансовите им отдели посочват това“, казва тя пред The Epoch Times. „Те се опитват да получат повече пари чрез „данъчни корекции“ и нови глоби – канали, които един ден ще пресъхнат. С по-малките данъчни приходи заради фалитите на частни компании в резултат от спадналия износ скоро ще усетим болката“.
Контрол на щетите
На 22 януари Bloomberg съобщи, че Китай обмисля да инжектира 2 трилиона юана (около 278 млрд. щатски долара) на фондовия пазар, за да предотврати по-нататъшен спад.
Два дни по-късно Китайската централна банка намали ставката на задължителните резерви на банките с 0,5%, считано от 5 февруари. Намалението – най-същественото от декември 2021 г. насам – ще освободи около 1 трилион юана под формата на нови заеми.
На 6 февруари Central Huijin Investment, капиталовото подразделение на държавната China Investment Corp, обяви увеличаване на притежаваните акции на в континентален Китай. В резултат на поредицата от мерки индексите на китайските фондови борси скочиха с няколко процентни пункта – от 3% в Шанхай и Хонконг до 7% в индекса на фондовата борса в Шънджън.
„ККП иска да създаде впечатлението, че на китайския фондов пазар все още може да се печели“, казва пред The Epoch Times Майк Сун, базиран в САЩ бизнесмен с десетилетен опит в консултирането на чуждестранни инвеститори и търговци, които правят бизнес в Китай.
Той каза, че когато Федералният резерв на САЩ намали лихвените проценти по-късно тази година – което е консенсусът на Уолстрийт – някои инвеститори, които търсят по-висока възвръщаемост, може да преместят капиталите си в Китай. В същото време едно умерено възстановяване на стойността на акциите не би дало на много инвеститори, чиито портфейли са намалели с 60% или 50%, достатъчен стимул да се изтеглят от пазара на акции.
Но г-н Ярдени не вярва, че американските инвеститори ще вложат повече пари в китайския фондов пазар, след като Федералния резерв на САЩ намали лихвите, защото „те са били отблъснати от инвестирането в Китай“.
„Пазарът на акции изпраща негативно послание, може би казвайки истината, за това, което се случва там – че икономиката им наистина е в затруднение“, посочи той.
„А те обичат да поддържат образа на китайската икономика, справяща се добре под тяхно ръководство. Това е за контрол на щетите.“
Според Хенри Джиа-Лонг Ву, старши коментатор по политикономия, базиран в Тайван, причината за кризата е изцяло в ръцете на управляващия режим в Китай.
„Коренът на настоящата криза е в политиката на китайския лидер Си Дзинпин и ККП“, посочва той пред The Epoch Times.
„Пазарната икономика се характеризира с конкуренция чрез иновации, докато социализмът се стреми към контрол чрез власт.“
„Ето защо правителството на Си не е приятелски настроено към частния бизнес и в бъдеще китайската икономика ще усети, че частният сектор губи енергия. Това ще бъде голям проблем за китайската икономика.“
Г-н Ву заяви, че ориентираната към износ китайска икономика страда от американските мита и технологичния контрол.
„Освен това несигурността, дължаща се на липсата на надеждни макроикономически данни, води до изтичане на чуждестранен капитал и загуба на доверие в икономическите перспективи“, каза той.
„В крайна сметка ще има още натиск за спад, който ще удължи настоящата рецесия“.
През последните три десетилетия потреблението, износът и инвестициите са широко признати като „тройката“ или трите водещи фактора на китайската икономика.
Миналото лято китайският политически коментатор Цин Пенг предложи нова тройка – Националното статистическо бюро, Отделът за пропаганда на ККП и Администрацията за киберпространство на Китай – за фалшифициране на икономическите данни, популяризиране на картината на икономическо възстановяване и растеж и премахване на противоречивите послания на официалната история.