• За нас
  • Пишете ни!
събота, 5 юли, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай

Преките чуждестранни инвестиции в Китай намаляват с близо 20%

отАлекс Ву
11 април , 2024
Преките чуждестранни инвестиции в Китай намаляват с близо 20%

Работници ремонтират покрива на жилищна сграда в Шанхай, Китай (Johannes Eisele/AFP via Getty Images)

Експерти твърдят, че новият план за действие на ККП за привличане на чуждестранни инвестиции няма да бъде ефективен, тъй като основната причина е режимът и неговата политика

Чуждестранните инвестиции продължават да се изтеглят от Китай на фона на срива на икономиката му, въпреки че управляващата Китайска комунистическа партия (ККП) предложи нови мерки за стимулиране.

На 22 март Министерството на търговията на ККП публикува нови данни, според които преките чуждестранни инвестиции, постъпили в Китай от януари до февруари 2024 г., са 215,1 млрд. юана (30 млрд. щатски долара), което представлява спад от 19,9% на годишна база и осмият пореден месец, в който цифрата намалява. Спадът е значително по-голям от показателя, публикуван през януари – 11,7% спад спрямо същия период на миналата година.

Министерството на търговията на Китай се опита да омаловажи резкия спад, като на 22 март заяви, че последните данни са занижени спрямо рекордно високото ниво година по-рано, и добави, че „чуждестранните инвестиции са пазарно поведение и колебанията на данните са нормални и в съответствие с пазарните правила“.

Наскоро ККП представи нови планове за привличане на чуждестранни инвестиции. Експертите обаче изтъкват, че комунистическият режим, ръководен от Си Дзинпин, е дал приоритет на политическата власт пред икономическото развитие и е политизирал бизнес средата, което предизвиква дълбок страх сред чуждестранните бизнесмени.

На 19 март Генералната служба на Държавния съвет на Китайската комунистическа партия публикува своя „План за действие за повече усилия за привличане и използване на чуждестранни инвестиции“, в който се предлагат насърчителни мерки в пет области и се подчертава необходимостта от укрепване на доверието на чуждестранните инвестиции в развитието на Китай.

Планът включва намаляване на негативите за достъп на чуждестранни инвестиции, цялостно премахване на ограниченията за достъп на чуждестранни инвестиции в преработващата промишленост и насърчаване на по-голямо отваряне в областта на телекомуникациите, медицинските грижи и технологичните иновации. В областта на банковото дело, застраховането и капиталовите пазари на облигации достъпът до чуждестранни финансови институции също ще бъде разширен.

Планът включва и мерки за улесняване на получаването на визи за Китай и удължаване срока на валидност на входните визи за персонала на предприятия с чуждестранни инвестиции и техните семейства до две години.

Изтичането на чуждестранен капитал продължава на фона на икономическия спад в Китай

Уан Гуо-чен, изследовател в Института за икономически изследвания Чун-Хуа в Тайван, заяви пред The Epoch Times, че причината ККП да подготви този нов план за действие е, че чуждестранните инвестиции продължават да намаляват след въвеждането на миналогодишния план за действие, включително във финансовата система.

Той също така заяви, че мощта на китайската икономика намалява и се нуждае от подкрепа от чуждестранни инвестиции, затова премиерът на ККП Ли Цян подчерта това на политическите срещи на ККП по-рано този месец.

Напоследък равнището на младежката безработица и на безработицата в градовете в Китай се повишава и повече чуждестранни инвестиции биха могли да помогнат за облекчаване на проблема с безработицата.

На 20 март Националното статистическо бюро на ККП публикува данни за равнището на безработица сред младите хора в градовете на Китай, което е 15,3%, с изключение на учениците. През февруари той се е увеличил с 0,7% спрямо предходния месец.

id5534424 gettyimages 1610629745 600x400 1
Посетители на Панаира на труда в Пекин, 19 август 2023 г. (Jade Gao/AFP via Getty Images)

Новият план за действие идва в момент, когато чуждестранният капитал продължава да изтича от Китай.

Уан Гуо-чен заяви: „Стартирането на новия план за действие показва безпокойството на властите в Пекин от изтеглянето на чуждестранните инвестиции, което може да се види и от срещата между САЩ и Китай в края на миналата година.“

На 9 октомври 2023 г., при срещата си с лидера на мнозинството в Сената на САЩ Чък Шумър в Пекин, Си заяви: „Икономиките на Китай и САЩ са дълбоко интегрирани и можем да се възползваме взаимно от развитието си.“

Въпреки това чуждестранният капитал продължава да изтича от Китай. През януари чуждестранните инвестиции в Китай намаляха с 11,7% на годишна база до 112,71 млрд. юана (15,78 млрд. щатски долара).

Хуан Шикун, тайвански икономист и политически коментатор, заяви пред The Epoch Times, че под натиска на конфронтацията между Китай и САЩ чуждестранните инвестиции в Китай са се забавили и повечето от инвеститорите са насочили средствата си към Индия или страните от ASEAN – Индонезия, Малайзия, Сингапур, Тайланд, Филипините, Виетнам, Лаос, Бирма, Камбоджа.

„Непрекъснатото изтичане на чуждестранен капитал е много вредно за китайската икономика и инвестиции и те [ККП] са осъзнали това“, посочи той.

„Ключът е в отношението на ККП към чуждестранните инвестиции. Тя е разследвала и наказала толкова много консултантски компании с чуждестранно участие, а политическата обстановка между Китай и САЩ е толкова лоша. Това са важните причини, които възпрепятстват чуждестранните инвестиции в Китай.“

Загриженост за безопасността

През 2023 г. ККП нахлува в офисите на няколко чуждестранни компании в Китай и арестува както местни китайски служители, така и чуждестранни служители, работещи в Китай.

Посланикът на САЩ в Китай отговори на целта на ККП да привлече повече чуждестранни инвестиции, като заяви, че политиката на Китай изпраща противоречиви сигнали към чуждестранните инвеститори, особено след като прие мащабния закон за борба с шпионажа, насочен срещу чуждестранни физически и юридически лица и китайци, които имат връзки с чужбина. Безопасността е основен проблем за чуждестранните инвеститори.

id5436678 mintzgroupgettyimages 1249214796 600x399 1
Затвореният офис на Mintz Group в офис сграда в Пекин, 24 март 2023 г. (Greg Baker//AFP via Getty Images)

„Не е така, че просто да отворите пазара, тогава чуждестранните бизнесмени ще инвестират. Ако те ще загубят живота си и сигурността им е под въпрос, кой ще инвестира?“, посочи Хуан Шикун.

В проучването на Европейската търговска камара в Китай за бизнес доверието през 2023 г. (Business Confidence Survey 2023) рекордните 64% от анкетираните заявяват, че правенето на бизнес в Китай е по-трудно, отколкото през същия период на предходната година.

Наскоро Търговската камара на Европейския съюз в Китай публикува доклад, озаглавен „Рисково мислене: Навигиране на политиките за икономическа сигурност“ ( Riskful Thinking: Navigating the Politics of Economic Security.)

Повече от половината респонденти в проучването заявяват, че бизнес средата в Китай е станала по-политическа. В доклада се казва, че несигурността и „драконовските регулации“ са повишили драстично рисковете за чуждестранните предприятия в Китай, а компаниите от ЕС в Китай са били принудени да се фокусират повече върху рисковете, отколкото върху бизнеса.

Мерките на ККП няма да бъдат ефективни

Що се отнася до това дали новият план за действие на ККП за привличане на чуждестранни инвестиции ще бъде ефективен, Хуан Шикун заяви: „Досега изглежда, че Си Дзинпин все още се застъпва за конфронтация със Съединените щати. Тази обща атмосфера не се е променила. Как да се приложат тези планове? Какво ще стане, ако един ден отварянето на тези пазари влезе в конфликт с така наречените въпроси на националната сигурност? Как ще се справят с това? Това е най-голямото притеснение на чуждестранните инвеститори. Така че този така наречен план за разширяване на инвестициите не решава основните съмнения, които хората имат.“

id5510312 gettyimages 1052435648 700x420 2
Хора се разхождат между сгради в търговски център в Пекин (Greg Baker /AFP via Getty Images)

Уан Гуо-чен посочва, че основната причина за оттеглянето на чуждестранните инвестиции е ККП. „Първата причина е законът за борба с шпионажа, а втората е акцентът на режима върху военно-промишлените предприятия и държавните предприятия, които застрашават компаниите с чуждестранни инвестиции.“

„Основният въпрос е, че Си Дзинпин иска да развие икономиката и да стабилизира режима си, затова допълнително засили контрола на партията върху чуждестранния капитал и чуждестранните компании. Чуждестранният капитал също трябва да се вслушва в думите и заповедите на партията“, добави той.

„Ако политиките на ККП не се променят и средата не се промени, без значение колко стимули ще дадете на предприятията с чуждестранно финансиране или колко пазари ще отворите, това няма да бъде ефективно.“

Му Цин и Луо Я допринесоха за настоящия материал.

ВИЖТЕ СЪЩО
id5590890 bydgettyimages 1915751404 1080x720 1
Китайската индустрия за електрически автомобили
id5589938 gettyimages 1246075849ko 1080x720 1
ККП затяга контрола при напускане на страната заради бягащите от режима китайски граждани
id5578220 gettyimages 76499178 1080x720 1
Китайските фалшиви стоки представляват глобален риск за здравето
temu 700x420 1
Робски труд – тайната на евтините стоки от Temu?
un
Международна коалиция с българско участие настоява ООН да създаде наказателен трибунал за Китай
demonstracija na otnemane na organi
„Един пояс, един път“ разширява трансплантационната индустрия на Китай
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
Селска агнешка чорба на баба

Селска агнешка чорба с ориз

0
0
Оригинален родопски пататник

Вкусен родопски пататник на тиган – лесна рецепта

0
0
ЕС отваря вратите за международни въглеродни кредити в плана си за нулеви емисии

ЕС позволява използването на международни въглеродни кредити в плана си за нулеви емисии

0
0
печено агнешко на фурна с фолио

Сочно агнешко с картофи на фурна

0
0
Иван Тренев

Иван Тренев търси повече съмишленици за намиране на финансова помощ за откупуване  на още български архиви

0
0
signal 2025 07 05 134757

Адв. Румяна Ченалова: Борейки се за лева, защитаваме българската идентичност

0
0

Свързани Публикации

Нарастват въпросите около смъртта на студент по медицина, който разкри търговия с органи в китайска болница

Съмнително самоубийство на студент по медицина, обвинил китайска болница в търговия с органи

0
0
Вътрешен източник разкри притесненията на Пекин заради внезапните промени в региона след американските удари срещу Иран

Според вътрешен източник Пекин е притеснен заради внезапните промени в региона след американските удари по Иран

0
0
Агротероризъм по китайски

Агротероризъм по китайски

0
0
Доверието на компаниите от ЕС в Китай спада до исторически минимум: Проучване

Доверието на компаниите от ЕС в Китай спадна до рекорден минимум

0
0
Китай ще се бори с американските мита дори при цена на ниво глад: вътрешен източник

Китай ще се бори срещу американските мита дори при разходи, водещи до глад

0
0
Най-големият цифров фотоапарат в историята направи първите си снимки на Вселената

Най-големият цифров фотоапарат в историята направи първите си снимки на Вселената

0
0
Европа е обхваната от гореща вълна - избухват горски пожари във Франция и Турция

Европа в плен на горещини – избухват пожари във Франция и Турция

0
0
Нарастват въпросите около смъртта на студент по медицина, който разкри търговия с органи в китайска болница

Съмнително самоубийство на студент по медицина, обвинил китайска болница в търговия с органи

0
0
unnam6ed

Нови протести в София срещу въвеждането на еврото

0
0
Западните батерийни технологии се опитват да заобиколят китайското господство върху минералите

Стартъпи с нови батерийни технологии се опитват да са независими от Китай и контрола му над минералите

0
0
Следваща публикация
Европа и миграционният поток (колаж)

Европа с нов пакет за миграцията

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria