• За нас
  • Пишете ни!
сряда, 29 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай Отнемане на органи

Хирурзи „екзекутори“: Как китайските лекари извършват убийства за органи

отЕва Фу
16 май , 2022
Хирурзи „екзекутори“: Как китайските лекари извършват убийства за органи

Лекари се подготвят за трансплантация на бъбрек - снимка от архив. (Пиер-Филип Марку/AFP/Getty Images)

Стотици китайски лекари и други здравни служители са действали като „палачи“, за да поддържат доходоносната за държавата трансплантационна индустрия, установява проучване, публикувано в най-авторитетното медицинско списание в САЩ.

В проучването, публикувано в American Journal of Transplantation на 4 април, са разгледани над 120 000 публикации на китайски език за трансплантации на органи и са открити 71 документа, които свидетелстват, че лекари са отнемали сърца и бели дробове от хора за трансплантация, без да е установена мозъчна смърт, което означава, че на практика пациентите са били убивани.

Общо 348 медицински специалисти или изследователи, включително хирурзи, медицински сестри и анестезиолози от 56 китайски болници, разположени в цялата страна, са съавтори на тези 71 документа.

Проблемните документи са излезли в периода 1980-2015 г., когато в Китай не е съществувала официална система за доброволно донорство и е имало малко доброволни донори. Твърденията на режима са, че повечето органи, взети за трансплантация по това време, са от екзекутирани затворници.

Но в началото на 2000 г. се появяват доклади и изследвания, които показат, че Пекин насилствено е отнемал органи от задържани затворници на съвестта. Тези обвинения са потвърдени „извън всякакво съмнение“ от независим народен съд през 2019 г., който установява, че това зверство се е извършвало дълго време в значителен мащаб, като основен източник на органи е била преследваната духовна практика Фалун Гонг.

За да стигне до заключението си, органът, известен като Китайски народен трибунал, отхвърля твърденията на китайския режим, че от 2015 г. насам всички органи за трансплантация са били набавяни от официална система за донорство на органи.

Фалун Гонг, или Фалун Дафа, включва морални учения, основани на Истинност, Доброта и Търпение, както и медитативни упражнения. Практикуващите го в континентален Китай са обект на мащабно преследване от 1999 г. насам, като милиони граждани на Китай биват изпращани в затвори и трудови лагери.

Неопровержимо доказателство

Според д-р Джейкъб Лейви, съавтор на доклада и директор на отделението по сърдечна трансплантация в медицинския център „Шеба“ в Израел, това е първото по рода си проучване, което открива „неопровержимо уличаващо доказателство“, че лекарите убиват хора заради органите им.

В китайските публикации, отбелязани в проучването, лекарите обявяват, че затворниците, на които са извършвали операции, са в мозъчна смърт, но друга информация в документите, показва, че това не би могло да бъде така.

Потвърждаването на мозъчната смърт е дълъг процес, който обикновено отнема часове, а една от основните стъпки включва изключване на апарата за изкуствено дишане, за да се прецени дали пациентът може да диша самостоятелно – стъпка, известна като тест за апнея.

Но в документите се описва подробно как китайските лекари първо обявяват мозъчна смърт на пациенти и едва след това ги поставят на интубация или апарат за изкуствено дишане, което предполага, че оценката на мозъчната смърт не е била извършена. В доклада се посочват и случаи, в които за вентилация е използвана маска за лице – обръщане на нормалните медицински процедури, което според авторите прави липсата на правилна оценка на мозъчната смърт още по-очевидна.

„Те са набавяли органи от хора, които не са обявени за мъртви по правилата, което означава, че може да са станали палачи“, казва Лейви пред „The Epoch Times“.

Отнемане на органи от последователи на Фалун Гонг

falun gong organ harvesting
Демонстрация за повишаване на осведомеността относно преследването на Фалун Гонг от китайския комунистически режим, в Манхатън на 16 май 2019 г. (Самира Буау/The Epoch Times)

Според Лейви констатациите изглеждат случайни признания от страна на китайските лекари.

„Изглежда както авторите, така и техните редактори в съответните медицински списания са забравили да извадят тези престъпни подробности, които ние открихме“, каза той.

Ако тези статии бяха изпратени в западни медицински списания, те „щяха да бъдат директно отхвърлени заради тези изречения, защото никой редактор на достойно списание не би публикувал статия, която уличава авторите в такива деяния“, според Лейви.

Подобни признания са спрели да се появяват в китайски статии, датирани след 2015 г., но злоупотребите много вероятно не са спрели, според авторите на изследването.

Съществува вероятност китайските лекари да са прекратили тази практика. Но е много по-вероятно те да са станали по-дискретни, смята Матю Робъртсън, сътрудник по изучаване на Китай във фондация „Памет за жертвите на комунизма“ (Victims of Communism Memorial), който е съавтор на изследването.

Той посочва изследователски доклад от 2014 г. на групата за защита на правата „Световна организация за разследване на преследването на Фалун Гонг“ (WOIPFG), в който за първи път се посочват тревожни подробности, разкрити в китайски медицински документи, сред които огромния брой донори в отлично здравословно състояние и как болниците извършват голям брой операции за трансплантация на органи в рамките на един ден.

„Китайските медицински лидери вероятно са взели под внимание този доклад и са казали на всички списания да спрат да публикуват такива подробности“ – казва Робъртсън, който преди това е работил като репортер в The Epoch Times.

„Те следят какво говорят дисидентите, особено по този въпрос, който е много чувствителен“, каза той. „И ще е необходим само един имейл или няколко телефонни обаждания“, за да бъдат заличени тези следи.

GettyImages 57367788
Демонстриращи в защита на Фалун Гонг разиграват незаконно плащане за човешки органи при протест във Вашингтон на 19 април 2006 г. при посещението на китайския президент Ху Дзинтао в САЩ
(снимка: Джим Уотсън/AFP)

В името на печалбата

Преди две години Робъртсън и Лейви установяват, че официалните китайски набори от данни за донорството съвпадат почти точно с математическа формула, което е знак, че китайският режим вероятно системно фалшифицира данните за дарени органи.

WOIPFG е провела стотици телефонни разговори под прикритие с китайски болници по време на пандемията COVID-19 през 2020 г., по време на които някои лекари са обещавали органи в рамките на (една) седмица. Според групата необичайно бързото време за изпълнение на „поръчките“ – нечувано в други държави с установени системи за донорство на органи – подсказва, че Пекин продължава тази ужасяваща практика.

През годините WOIPFG е провела десетки телефонни разговори под прикритие с китайски болници в рамките на продължаващото/текущото разследване на практиките на Пекин за принудително отнемане на органи.

Робъртсън заяви, че преди това е направил проучване на някои от записите на разговорите на WOIPFG и е стигнал до заключението, че всички те са автентични. „Те имат много ясен модел в продължение на много години. И затова съм склонен да вярвам и на съдържанието на обажданията“, каза той. За болниците причината е проста. „Това е много печеливша индустрия“, казва Лейви. „И ако те могат да печелят от нея, като същевременно – както показа Китайският трибунал – се грижат за желанията на комунистическата партия, това е печеливша и за двете страни ситуация.“

Ева Фу е нюйоркски писател за The Epoch Times с фокус върху американско-китайските отношения, религиозната свобода и човешките права. Свържете се с Ева на eva.fu@epochtimes.com

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Панелът за въпроси и отговори на срещата на високо равнище на медицинските сестри за борба и предотвратяване на насилственото отнемане на органи на 1 ноември 2022 г. (от ляво на дясно, отгоре надолу) Дженифър Джонсън, президент на AFN; Жералдин Монти от DAFOH-Франция; Катлийн Тимсен, съосновател на AFN; Роуз Ева Константино от Училището за медицински сестри към Университета в Питсбърг; Дебора Колинс-Перика, директор по въпросите на медицинските сестри в DAFOH; Итън Гутман, разследващ журналист; Екои Руни, председател на Комитета по етика към AFN; Дебра Холбрук, директор на Съдебномедицинското сестринство в Медицински център "Мърси" в Балтимор, Мд. (С любезното съдействие на DAFOH)

Медици се обединиха в борбата с насилственото отнемане на органи от ККП

0
0
Лекари пренасят органи за трансплантация в болница в провинция Хънан, Китай, 16 август 2012 г. (снимка от екран: Sohu.com)

Трагичната истина за отнемането на органи от живи затворници на съвестта в Китай

0
0
ET Wendy I took Pledge card 2048x1076 3

#NotFromChina: Обещание против убийствата за органи в Китай

0
0
Екранна снимка на сцена от "Давид и Голиат" - документален филм за отнемането на органи от живи затворници на съвестта. Филмът печели наградата за най-добър документален филм на филмовия фестивал в Хамилтън, Канада, на 9 ноември 2014 г. (Epoch Times)

Санкции срещу ККП заради насилственото отнемане на органи предлагат експерти

0
0
Практикуващи Фалун Гонг пресъздават незаконно плащане за човешки органи във Вашингтон на 19 април 2016 г. (Джим Уотсън/АФП чрез Getty Images)

Пекин блокира медийното отразяване на насилствено отнемане на органи в Китай

0
0
Практикуващи Фалун Гонг участват в парад по случай 22-рата годишнина от преследването на Фалун Гонг в Китай в Бруклин, Ню Йорк, на 18 юли 2021 г. (Chung I Ho/The Epoch Times)

Отнемането на органи – комерсиалният медицински геноцид в Китай

0
0
Снимка: DAFOH

Световна среща за борба с насилственото отнемане на органи започва днес

0
0
Практикуващи Фалун Гонг се събраха във Вашингтон на 16 юли 2021 г., за да отбележат 22-та годишнина от началото на преследването на практиката в Китай (Лари Дай / The Epoch Times)

Правозащитници и последователи на Фалун Гонг призоваха за край на 22-годишното преследване

0
0
Водещата на "Епок Таймс" Рейчъл Уон води шоуто си на кантонски език  “Възгледите на Ши Шан” на 12 март 2021 г. (скрийншот от YouTube)

Полицията в Китай заплашва тв водеща на „Епок Таймс“ в Хонконг след предаване за насилствено отнемане на органи

0
0
Парад на Фалун Дафа в Манхатън, Ню Йорк, 16 май 2019 г. (Самира Боуаоу/"Епок Таймс")

Окръг в щата Вирджиния прие резолюция срещу насилственото отнемане на органи в Китай

0
0
Снимка от краткия документален филм „Убити за органи: Бизнесът за тайни трансплантации на Китай.“ (NTD)

САЩ да положат повече усилия за спиране на насилственото отнемане на органи в Китай, призова експертна група

0
0
Пластичен хирург извършва „специална“ операция на носа на пациент в своята клиника в югозападния китайски град Чончин (Питър Паркс/ AFP via Getty Images)

Четири сърца за 10 дни: въпросът за насилствено извличане на органи в Китай отново е на дневен ред

0
0
Следваща публикация
Мечката Вихър се оглежда, преди да излезе от камиона на "Четири лапи" (снимка: WWF)

Мечетата Хуба, Вихър и Горан се завърнаха в родния Балкан

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.