• За нас
  • Пишете ни!
петък, 9 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай Общество

Бум на клонирани домашни любимци в Китай

отДженифър Бейтман
9 август , 2022
Бум на клонирани домашни любимци в Китай

Кученца си играят в клетка в магазин за домашни любимци. След въвеждането на масови карантини през пролетта на 2020 г. добавянето на пухкав член на семейството се превърна в тенденция (Eamonn M. McCormack/Getty Images)

През последните години клонирането на починали домашни любимци се е превърнало в процъфтяващ бизнес в Китай, търговия която се развива бързо въпреки високата цена, незрялата технология и противоречива етика.

През юли 2019 г. SinoGene – китайската компания за клониране на домашни любимци – произведе първата клонирана котка в Китай за 250 000 юана (37 000 долара). Оттогава клонирането на домашни любимци с търговска цел в Китай се радва на нарастваща популярност.

Компанията току-що откри нов клон в източната китайска провинция Дзянсу, като заводът заема площ от 27дка, а разгърнатата площ на сградата е 17 дка.

Първоначалната висока цена на клонирането е непосилна за повечето китайци. Но разходите за клониране са намалели. Според продавач на SinoGene сегашната цена за клониране на котка е 118 000 юана (около 17 500 долара), което е по-малко от половината от цената преди три години.

Цената за клониране на куче, която варира в зависимост от размера на животното, в момента е между 168 000 и 198 000 юана (около 25 000 и 29 000 долара), което е с 50% по-малко от април 2019 г.

Но дори и сегашните цени за клониране се равняват на сумата, която един средностатистически китаец би изработил за 2-3 години.

През последните няколко години SinoGene успешно е доставила повече от 300 клонирани домашни любимци, включително около 100 котки и 200 кучета. Освен това повече от 1000 клиенти са запазили клетки на домашни любимци в SinoGene за бъдещи нужди от клониране.

Пазарът за клониране на домашни любимци в Китай става силно конкурентен. Освен SinoGene, друга компания за клониране на домашни любимци е PanGene, която е добре известна с клонирането на чистокръвни кучета от породата тибетски мастиф. Някои комерсиални развъдници и кучкарници също са запазили клетъчни линии от котки и кучета и предоставят услуги по клониране, за да запазят най-добрите породи.

Според Бялата книга на китайската индустрия за домашни любимци за 2021 г. общият брой на домашните кучета и котки в Китай е надхвърлил 112 милиона през миналата година, а в градските райони на страната пазарът за потребление на домашни котки и кучета се е увеличил от 206,5 милиарда юана (около 30,56 милиарда долара) през 2020 г. на 249 милиарда юана (около 36,85 милиарда долара) през 2021 г.

Пазарът на домашни любимци в Китай нарасна още повече по време на пандемията COVID-19, тъй като домашните любимци оказват важна емоционална подкрепа на хората в трудни моменти.

Най-голямата китайска платформа за електронна търговия Taobao съобщи в доклад от миналата година, че през февруари броят на предаванията на живо на домашни любимци в Taobao се е увеличил с 375% на годишна база, като всеки ден са ги гледали около 1 милион души.

Собствениците изпитват смесени чувства след като видят клонираните си домашни любимци

Историите на компаниите за клониране и медиите разкриват, че повечето хора са избрали да клонират домашните си любимци, защото са се надявали да си върнат изгубените спомени и приятелство. Въпреки това не е гарантирано, че клонираните животни, независимо от това колко е усъвършенствана технологията, ще бъдат 100 процента идентични на външен вид. Освен това клонираният домашен любимец не притежава никакви спомени за своя предишен „родител“. Всъщност той е различно същество.

През юли 2019 година в Китай е родена първата клонирана котка и е кръстена Гарлик. Но собственикът, Хуан Ю, признава че е малко разочарован след като гледа видео с животното. Тази клонирана котка и истинския Гарлик изглеждат доста различно и черното петно във форма на скилидка чесън на брадата на котката липсва въпреки че независима агенция потвърждава че ДНК на двете котки е идентично.

Но по-важното е че новият Гарлик не се държи като неговия стар, когато се срещат за първи път.

Джан Юейен, собственичка на клонирано куче на име Нини, е много по-толерантна, въпреки че козината на малката Нини е много по-тъмна от тази на оригиналната Нини. Джан все още се надява, че малката Нини ще може да бъде като оригиналната Нини и да бъде с нея още 19 години.

Неизбежни етични въпроси

Понастоящем не съществуват закони, които да регулират клонирането на домашни любимци или сурогатното майчинство с домашни любимци; въпреки това има морален и етичен натиск.

Д-р Ян Гуейюен, японски изследовател, който от дълги години работи в областта на ветеринарната клиника и патология, казва пред The Epoch Times, че физическото тяло на човека или животното има по-висш и микроскопичен аспект. На запад го наричат „душа“, а китайците „юеншен“ или първичен дух. От тази гледна точка клонираното животно е независимо същество, въпреки външната прилика.

„Освен това научните и технологичните средства могат да внесат генетични дефекти. Ако клонираното животно продължи да се възпроизвежда в продължение на няколко поколения, дали в крайна сметка няма да се получи генетично чудовище? Трудно е да се каже“ – казва Ян.

Към днешна дата все още има много проблеми в технологията за клониране, които трябва да бъдат разрешени. Ниският процент на успеваемост също така увеличава броя на животните, необходими в процеса на клониране, а някои от тези животни могат да бъдат подложени на нехуманно отношение.

Например, когато най-накрая е клонирана първата котка в Китай, са използвани най-малко 40 яйцеклетки от 5 котки, които са имплантирани в 4 сурогатни котки. Извличането на яйцеклетките от котките и имплантирането на ембрионите в сурогатните котки са хирургически процедури.

Понастоящем международно признатите приложения на клонирането на животни са главно в областта на базовите изследвания и биомедицината или за спасяване на застрашени видове.

Пионерите в клонирането на животни прекратяват дейността си

За разлика от процъфтяващия бизнес с клониране на домашни любимци в Китай, Институтът Рослин в Обединеното кралство, който създаде първата клонирана овца в света – Доли, вече не се занимава с клониране на животни. В Северна Каролина, Съединените щати, компания Bioarts предлага услуги за клониране на кучета през 2008 г., но закрива дейността си едва година по-късно.

„Вече не клонираме животни. Техниката е с много нисък процент на успеваемост. Доли е резултат от многомесечни изследвания, в които участва висококвалифициран екип – обясняват от Институтът Рослин на своя уебсайт. – Какви са рисковете, свързани с клонирането? Вероятността клонираните ембриони да бъдат загубени по време на бременността е по-голяма от тази при нормалните ембриони, което обяснява ниския процент на успеваемост на клонирането. Синдромът на голямото потомство (LOS) също може да засегне някои клонирани животни. Животните с LOS имат дефекти в растежа и при раждането си са значително по-големи от животните, получени при естествено чифтосване.“

В ексклузивно интервю за британската медия Mirror през април 2014 г. Лу Хоторн, основател и главен изпълнителен директор на Bioarts, разкрива, че причината да се откаже от клонирането е, че е отвратен от страданията, причинявани на хиляди кучета всяка година.

„Не ме интересува дали бизнесът с клонирането ще се срине, но ме е грижа за причинената страдание“ – казва Лу пред репортер на Mirror.

Според д-р Ян комерсиалното клонирането на домашни любимци в Китай е практика, която нарушава природните закони и етиката с цел финансова изгода. „Тези хора си мислят, че могат да манипулират живота по случаен начин и не го уважават“ – заявява той.

Клонирани кучета започнаха работа в полицията в Китай

Репортерът на Epoch Times Кейн Джан допринесе за този материал.

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Кехлибар от Алем Кетема, Етиопия

Художникът Иван Саздов: Водещото при мен е любовта ми към древната смола кехлибар

0
0
Споделено родителство (снимка: Национална асоциация "Поход за семейството")

Обединеният законопроект за въвеждане на споделеното родителство създава рискове и правна неяснота

0
0
спектакъла „Хубавата Елена“ – опера-буфа от Жак Офенбах

Учебният музикален театър към НМА „Проф. Панчо Владигеров“ отбелязва 60 години от създаването си

0
0
Робърт Францис Превост избран за първи американски папа

Робърт Франсис Превост избран за първи американски папа

0
0
"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0
https://www.operasofia.bg/

Софийската опера с грандиозни спектакли на площада пред храм -паметника „Св. Александър Невски“

0
0

Свързани Публикации

Как една тийнейджърка насочи вниманието към кутията на Пандора за частното събиране на данни в Китай

Как тийнейджърка насочи вниманието към кутията на Пандора – събирането на лични данни в Китай

0
0
Китай издава предупреждение за превенция на епидемии от инфекциозни болести през пролетта на фона на вълна от инфекции

Китай издава предупреждение за превенция на епидемии на фона на вълна от инфекции със симптоми на Covid-19

0
0
Как Китайската комунистическа партия цели да трансформира религиите

Как Китайската комунистическа партия се стреми да трансформира религиите

0
0
Най-малко 8 души загинаха и 17 са ранени при масово нападение с нож в Китай

Най-малко 8 убити и 17 ранени при масово нападение с нож в Китай

0
0
(tfiglobalnews.com)

Олио от отпадъци – доходоносен бизнес в Китай

0
0
Суданци се редят на опашка, за да получат благотворително ястие „Ифтар“ в Омдурман, 19 март 2025 г., по време на Рамазана. Ебрахим Хамид/AFP via Getty Images

Войната на ОАЕ срещу Судан навлезе в нова и много опасна фаза         

0
0
Индия съобщава, че е извършила въздушни удари срещу терористи в контролирания от Пакистан Кашмир

Индия нанесе въздушни удари срещу терористи в Пакистан

0
0
Сградата на Капитолия на САЩ във Вашингтон на 5 май 2025 г. Мадалина Василиу/The Epoch Times

Камарата на представителите прие законопроект срещу насилственото отнемане на органи от последователи на Фалун Гонг в Китай

0
0
Джао Ксингонг - новият световен шампион по снукър

Джао Синтун от Китай – от дебютант до световен шампион

0
0
Мощи на светеца бяха донесени от Атон в манастира "Свети Атанасий Велики" в софийското село Лозен на 4-ти май. На Гергьовден е кулминацията на тържествата, с празнична литургия и курбан за здраве. Снимка: БНТ

Кои държави и армии почитат свети Георги като свой покровител?

0
0
Следваща публикация
Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп присъства на митинг в подкрепа на кандидатите на Републиканската партия, в Прескот Вали, Аризона, на 22 юли 2022 г. (Mario Tama/Getty Images)

Тръмп нарече обиска в дома му "обсада и окупация от ФБР"

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria