Традиционният американски консерватизъм на Доналд Тръмп ще има дълбинни последствия за Америка и за геополитическата архитектура на света
Нахлуването на ФБР в резиденцията на 45-ия президент на САЩ Доналд Тръмп през месец август 2022 г. поляризира още повече двете политически партии в страната, както и техните поддръжници. За коментар на събитието, както и за обострената политическа обстановка в Съединените щати, поканихме д-р Борислав Цеков – автор на книгите „Доктрината „Тръмп“ и „Доктрината „Тръмп“ срещу неолибералния глобализъм“.
Д-р Цеков е юрист, доктор по конституционно право, политически анализатор и директор на консервативния тинк-танк „Изследователски център за нова Европа“.
ET: Г-н Цеков, какво Ви мотивира да напишете книгата „Доктрината „Тръмп“ срещу неолибералния глобализъм“ и какво е нейното послание?
Д-р Борислав Цеков: Имам две книги за Тръмп. На фона на цунамито от измишльотини и токсична пропаганда срещу Тръмп в периода от 2015 г. до встъпването му в длъжност през януари 2017 г., включително в България, смятам, че беше мой обществен дълг да разкажа и да представя ясна когнитивна и аналитична рамка на събитията около възхода на Тръмп към Белия дом и неговата идеологическа доктрина. Затова още през 2016 г. написах първо публицистичната книга „Доктрината „Тръмп“, която беше представена в столичната книжарница „Гринуич“ и съпроводена от живото излъчване на инагурацията на 45-ия президент на САЩ Доналд Тръмп на 20 януари 2017 г.
По това време в България политическите възгледи на Тръмп бяха практически непознати. Това събитие беше отразено във всички централни емисии у нас, а дори либерал-прогресисткият New York Times прати кореспондент да го отрази. Толкова беше извън господстващата матрица и предизвикваше почуда, даже подигравка и ирония. Но беше незаобиколимо, защото кормилото на властта се поемаше именно от Тръмп. После много прогледнаха и запяха друга песен.
През 2019 г. пък публикувах научната монография „Доктрината „Тръмп“ срещу неолибералния глобализъм“. Целта ми беше да спомогна за по-обективно и всестранно информиране на българската общественост за идеологическия обрат, който Доналд Тръмп внесе в американската политика, а оттам и в световната политика. От много години следя задълбочено политическия живот на Америка, изчел съм няколко вагона с научна литература в сферата на историята, политическите науки и конституционното право на САЩ. Присъствал съм „на терен“ на различни нива – от местното, през щатското до федералното, в няколко президентски кампании в САЩ след 1998 г.
Всичко това ми дава необходимия обем от теоретични познания, съчетани с практически опит и преки впечатления, въз основа на които написах тези книги. А посланието е: във Вашингтон настъпи идеологически обрат. Тръмп върна традиционния американски консерватизъм на власт, който беше изтласкан след Ричард Никсън от симбиозата на неолиберали и неоконсерватори. Това завръщане не е мимолетно, а ще има дълбинни последствия за Америка и за геополитическата архитектура на света. Сега, няколко години по-късно, всичко това е видимо и с просто око от широката публика.
ЕТ: Кой е Доналд Тръмп през Вашите очи и какво се опитва да постигне чрез консервативната си политика?
Д-р Борислав Цеков: Тръмп е мащабна личност с особен, чепат характер, много силни инстинкти и безкомпромисен бизнес нюх, съчетани с добре прикриваната мекота на един добър човек. Тръмп върна консерватизма в световен мащаб в мейнстрийма, като основна демократична алтернатива на неолибералния глобализъм.
ЕТ: Вие част ли сте от екипа на Доналд Тръмп или по-скоро се определяте като негов съмишленик?
Д-р Борислав Цеков: Аз съм български гражданин и български патриот – не искам да бъда в екипа на никой чуждестранен политик. Имам изградени политически, а и делови контакти с кръговете около президента Тръмп, срещал съм се и имам контакти с хора от тези кръгове, включително с Доналд Тръмп-младши. Това е съвсем различно нещо – партньорство, съмишленичество. Но националният интерес е над всичко, аз не съм някакъв заслепен последовател. Самият президент Тръмп тази година ми изпрати поздравителен адрес за 50-годишния ми юбилей – това е висока чест, защото не заемам никакви държавни постове в България вече повече от десетилетие, не съм дори американец. Но става дума за споделена идеология. И за ясното разбиране от моя страна, че Тръмп донесе дългосрочни промени в света, за които аз самият съм мечтал поне от 2009-2010 г., а по едно време дори се бях отчаял, че са възможни. Но по Божия промисъл Тръмп победи през 2016 г. и влезе в Белия дом през 2017 г., а сега неговите идеи доминират в Републиканската партия.
ЕТ: Как американският народ възприема нахлуването на ФБР в Мар-а-Лаго на 8 август?
Д-р Борислав Цеков: Вижте, това е поредното свидетелство за дълбокото проникване на партийни интереси в американските служби – тъжното наследство от двата мандата на Барак Обама. Скалъпена и безперспективна история, с която се опитват да спрат Тръмп от евентуално кандидатиране през 2024 г. Но няма да им се получи – дори Тръмп да реши да не се кандидатира, няма да е поради тази акция. Ефектът обаче е бумерангов и буквално галванизира републиканците.
ЕТ: Каква е точно ролята на ФБР в „Рашагейт“ и в обиска в Мар-а-Лаго, и на чии интереси служи агенцията?
Д-р Борислав Цеков: Много тежки въпроси се поставят относно политическата неутралност на ФБР, особено след прикриването на скандала с Хънтър Байдън – данните за гранд-корупция, лаптопа, преди това имейлите на Хилъри Клинтън и пр. Сигурен съм, че при нов мандат на Тръмп или победа на про-Тръмп кандидат през 2024 г., тези въпроси ще бъдат на вниманието на Белия дом с цялата им острота.
ЕТ: Две седмици след акцията на ФБР Джо Байдън обвини Тръмп в „екстремизъм“ в обръщение към американската нация – имат ли връзка двете събития?
Д-р Борислав Цеков: Прави се опит – доста нескопосан – от страна на кръговете около президента Байдън да демонизират републиканците и в по-общ план – привържениците на Тръмп. Неспособността на глобалистите и либерал-прогресистите да произведат политика, която удовлетворява интересите на хората, ги тласка към репресии спрямо другомислещите – cancel-култура, медийна цензура и черни кампании. Това ескалира с използване на силовия апарат на държавата за разправа с политически опоненти. Това е толкова не-американско! Речта на Байдън беше толкова скандална и Гьобелсова, че предизвика критика дори у основни рупори на глобализма и либерал-прогресизма като CNN.
ЕТ: Какво влияние ще окаже всичко това на американския народ, а и на света като цяло?
Д-р Борислав Цеков: Предстои да видим. Наблюдава се мобилизация и в двата лагера. Дано този път изборите да бъдат по-честни.
ЕТ: Тръмп твърди, че изборите през ноември 2020 г. са били фалшифицирани – какво точно се случи?
Д-р Борислав Цеков: Изборите през 2020 г. бяха опорочени и половин Америка – повече от 75 милиона избиратели и досега не вярват в резултатите. Това е факт!
Допуснати бяха много злоупотреби с гласуването по пощата. Давам пример: по правило до 2020 г. не е имало проблеми с гласуването по пощата. Първо, защото беше малък процент от общия брой – 1-2%. И второ, защото се организираше по много по-надеждна процедура: избирателят, който има право да гласува дистанционно, по пощата, защото примерно е тежко болен, изпраща в определен срок заявление да местната власт, оттам му пращат на домашния адрес бюлетина. Тя се попълва, полага се подпис и се изпраща обратно, а после властите сверяват подписа с електронните масиви.
През 2020 г. в редица ключови за изборния резултат щати, оправдавайки се с пандемията, изпратиха на общо основание бюлетини до всички избиратели, включени в избирателния списък, включително и на тези, които не гласуват от доста време. После активисти на демократите започнаха т.нар. „жътва на бюлетини“ – събираха бюлетини от негласуващи, попълваха ги с „правилния“ кандидат и ги пускаха с купища в безконтролни пощенски кутии, разположени на улици, бензиностанции и пр. Филмът на Динеш Д’Суза „2000 мулета“ разкрива стряскащата картина на тези изборни злоупотреби – чрез уличното видеонаблюдение и геолокация на мобилните телефони. Авторите на филма показват как поне 2000 души са били „мулета“ за пренасяне на такива бюлетини. Ходели са по няколко пъти, включително през нощта, до пощенски кутии, където са пускали всеки път по няколко стотин бюлетини. Извън това, машините за гласуване в някои щати също създадоха основания за съмнения, особено в Мичиган и Уайоминг.
ЕТ: Какъв ще е резултатът от опитите на демократите да обвинят Тръмп в опит за преврат на 6 януари?
Д-р Борислав Цеков: Същият като измамата „Рашагейт“ – губене на време и енергия на обществото.
ЕТ: Мислите ли, че „Рашагейт“, 6 януари и обиска в Мар-а-лаго имат единствената цел да попречат на Тръмп да се кандидатира отново през 2024 г.?
Д-р Борислав Цеков: Точно това е целта – искат първо да създадат атмосфера в самата Републиканска партия, че Тръмп вече се превръща в тежест и така да подкопаят евентуалната му номинация. Но днес Тръмп изцяло доминира Републиканската партия, неговите съмишленици почти навсякъде спечелиха първичните избори в партията. Така че тези атаки по-скоро мобилизират подкрепящите Тръмп, отколкото да ги деморализират. Само от личното решение на Тръмп зависи дали ще е отново президентски кандидат.
ЕТ: Каква е Вашата прогноза за изборите през 2024 г.?
Д-р Борислав Цеков: Много вода има да изтече дотогава. Важно е да видим официалните кандидати. Това ще стане в периода след междинните избори на 8 ноември тази година. Победа на републиканците ще даде еднозначен сигнал, че пътят на Тръмп към номинацията е открит. При по-колебливо представяне вероятно ще възникне въпроса в определени среди на Републиканската партия: въпреки целия респект към приноса на Тръмп, дали все пак не е по-добре да се заложи на нов играч, примерно на губернатора на Флорида Рон Де Сантис?
В лагера на демократите ключовият въпрос за част от партийния елит е как да спрат кандидатурата на Байдън. Проблемът им е, че засега не се е очертала достатъчно уважавана и перспективна друга кандидатура, която да бъде мост между крайните либерали и радикалните неомарксисти в партията. Това са основните фактори, от които ще зависи развитието на ситуацията.
Но за конкретни прогнози кой ще победи и кой ще изгуби през 2024 г., смятам, че е много рано.
ЕТ: Кои според Вас са консервативните политики, които биха били полезни да се приложат и в България?
Д-р Борислав Цеков: Има една ясна консервативна триада: Бог, Семейство, Отечество. Когато тя се върне в основата на политиката, културата, образованието, тогава можем да очакваме българската нация да бъде по-успешна, по-стабилна и с по-добра перспектива за развитие. Неслучайно глобалистите се стремят да ерозират тези ценностни „котви“, като обезсилват националната държава, прокарват джендър-идеология и обезцърквяват обществото, т.е. подменят светското начало с агресивен атеизъм. България отчасти и плахо, поне засега, съумява да се предпазва от тези процеси. Имаме Конституция, която съдържа гаранции за националната държава, официалния език, бракът между мъж и жена.
Преди точно 20 години приехме Закон за вероизповеданията, който не само осигурява религиозна свобода, но и създава необходимата нормативна основа за ролята на Българската православна църква в обществото ни. С усилията на интелектуалния и духовен елит на нацията отхвърлихме Истанбулската конвенция. Това са фундаментите. Нещо повече, това са единствените големи пробиви, които малка България направи в неолибералната и глобалистка матрица.
Горд съм, че имах историческия шанс да бъда активен фактор и участник в тези пробиви – като автор и вносител на Закона за вероизповеданията в 39-то НС през 2001 г., и като автор на становището по делото срещу Истанбулската конвенция пред Конституционния съд, в което бяха дадени основните юридически постановки и аргументи за обявяване на конвенцията за противоконституционна, които бяха възприети от Конституционния съд.
Но борбата тепърва предстои и ще я водим непоколебимо. Гигантската заслуга на Тръмп е, че изведе тези идеи в идеологическия, интелектуален и политически мейнстрийм.